(Cyber)Bezpieczeństwo danych podczas świątecznych przygotowań
Aż 79% Polaków planowało kupić prezent na święta, z czego 49,8% określało, że zrobi to online – wynika z badania „Świąteczny portfel Polaków 2020” przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich. Warto pamiętać, że zbliżający się czas to czas zabiegania, spotkań i zakupów, podczas których możemy stracić czujność i paść ofiarami internetowego oszusta czy w inny sposób narazić się na utratę swoich danych osobowych. Jak się przed tym uchronić?
Świąteczna gorączka zakupów
Początek grudnia to czas, kiedy większość z nas decyduje się na zakup prezentów – robi to aż 67% pytanych w badaniu Związku Banków Polskich. Wśród wielu produktów oferowanych w sieci łatwo natrafić na fałszywe aukcje, których autorzy próbują wyłudzić pieniądze. Co więcej, w ostatnich miesiącach nasiliły się ataki w sieci metodami określanymi jako spoofing oraz phishing, które mogą się jeszcze bardziej zintensyfikować w przedświątecznym czasie.
Koniec roku to również wyjątkowo intensywny czas dla cyberprzestępców, dla których popularyzacja elektronicznego handlu i tysiące transakcji dokonywanych na odległość każdego dnia to idealna okazja, aby wykraść nasze poufne dane, zainfekować sprzęt komputerowy czy wyłudzić pieniądze. Jeżeli mamy wątpliwości na którymkolwiek etapie przeprowadzania transakcji, sprawdźmy kilka razy dostawcę produktu, bezpieczeństwo strony internetowej czy sposób płatności. Nie klikajmy nigdy w podejrzane linki oraz w żadnym wypadku nie podawajmy danych naszej karty kredytowej, jeżeli nie mamy zaufania do sprzedawcy. Pamiętajmy również o tym, że serwisy e-commerce takie jak: allegro, OLX nie wysyłają informacji o przesyłkach, płatnościach poprzez SMS czy komunikatory – tłumaczy Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.
Popularną metodą oszustwa stał się spoofing telefoniczny, którego poziom zaawansowania jest już bardzo wysoki. Oszuści dzwoniący do klientów banków, z numeru oficjalnych infolinii instytucji finansowych, potrafią na tyle zmanipulować rozmawiającym, że własnoręcznie wypłaca on pieniądze z konta i wpłaca je na konta hakerów. Dzieje się to m.in. za pomocą technologii BLIK.
Problemowi oszustw w internecie poświęca się coraz więcej czasu i uwagi, aczkolwiek przed okresem świątecznego „szału” zakupowego warto przypomnieć o tym problemie. Zdarza się, że nawet osoby świadome są ofiarami tego typu ataków, dlatego zachowajmy czujność, ale także przypominajmy o tym swoim bliskim – mówi Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.
Zdjęcia z Mikołajem oraz świąteczne wydarzenia
Tegoroczne restrykcje związane z pandemią są zdecydowanie łagodniejsze niż jeszcze rok temu. Z tego względu warto przypomnieć kilka zasad związanych z bezpieczeństwem wizerunku czy dokumentów np. w galeriach handlowych czy jarmarkach.
Ponownie popularną rozrywką mogą stać się fotografie z Mikołajem. Rzadko zastanawiamy się nad tym, co dzieje się dalej z taką pamiątką. Centra handlowe promują swoją markę poprzez ich publikację m.in. na Facebooku lub innych portalach internetowych.
Pamiętajmy, że jeżeli nasze zdjęcie zostało udostepnienie, możemy zwrócić się do podmiotu, który odpowiada za jego publikacje w internecie – z prośbą o jego usunięcie. W takiej sytuacji administrator danych, który zdecydował o dodaniu zdjęcia – co do zasady ma obowiązek je usunąć – wskazuje Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.
Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo dokumentów podczas jarmarków świątecznych. Takie wydarzenia sprzyjają kieszonkowcom i kradzieżom. Jeśli mimo zachowanych środków ostrożności utraci się dokumenty, w tym dowód tożsamości, w pierwszej kolejności należy zgłosić się na Policję – dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia i nie trzeba go zastrzegać w urzędzie gminy. Jednak należy pamiętać o zastrzeżeniu go również przed nieuprawnionym użyciem w banku – to szczególnie ważne w kontekście wzięcia na daną tożsamość kredytu.
Przypomnienie zasad bezpieczeństwa
Rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w firmach sprawia, że przedsiębiorstwa częściej decydują się na przeszkolenie swoich pracowników z tego zakresu. Świadomość zagrożeń to bardzo ważny czynnik bezpieczeństwa informacji – blisko co piąty pracownik w badaniu przeprowadzonym na zlecenie ODO 24 zgadzał się z tym stwierdzeniem.
Okres świąteczny w firmach zdarza się być bardzo gorącym, jednak pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Sylwestrem zwalniamy tempo. Ten „luźniejszy” czas można w dobry sposób wykorzystać i zorganizować szkolenie lub warsztat z cyberbezpieczeństwa oraz przypomnieć o obowiązujących w firmie zasadach. Taki trening może skutecznie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku w przedsiębiorstwie. Nie tylko okres świąteczny, ale również cały rok powinien być tym czasem, kiedy szkolimy, budujemy świadomość naszych pracowników. Mobilizujmy działy IT do regularnego wysyłania biuletynów informacyjnych czy tworzenia e-learningu – mówi Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.