Komunikaty PR

(Cyber)Bezpieczeństwo danych podczas świątecznych przygotowań

2021-11-30  |  14:30
Biuro prasowe

Aż 79% Polaków planowało kupić prezent na święta, z czego 49,8% określało, że zrobi to online – wynika z badania „Świąteczny portfel Polaków 2020” przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich. Warto pamiętać, że zbliżający się czas to czas zabiegania, spotkań i zakupów, podczas których możemy stracić czujność i paść ofiarami internetowego oszusta czy w inny sposób narazić się na utratę swoich danych osobowych. Jak się przed tym uchronić?

Świąteczna gorączka zakupów

Początek grudnia to czas, kiedy większość z nas decyduje się na zakup prezentów – robi to aż 67% pytanych w badaniu Związku Banków Polskich. Wśród wielu produktów oferowanych w sieci łatwo natrafić na fałszywe aukcje, których autorzy próbują wyłudzić pieniądze. Co więcej, w ostatnich miesiącach nasiliły się ataki w sieci metodami określanymi jako spoofing oraz phishing, które mogą się jeszcze bardziej zintensyfikować w przedświątecznym czasie.

Koniec roku to również wyjątkowo intensywny czas dla cyberprzestępców, dla których popularyzacja elektronicznego handlu i tysiące transakcji dokonywanych na odległość każdego dnia to idealna okazja, aby wykraść nasze poufne dane, zainfekować sprzęt komputerowy czy wyłudzić pieniądze. Jeżeli mamy wątpliwości na którymkolwiek etapie przeprowadzania transakcji, sprawdźmy kilka razy dostawcę produktu, bezpieczeństwo strony internetowej czy sposób płatności. Nie klikajmy nigdy w podejrzane linki oraz w żadnym wypadku nie podawajmy danych naszej karty kredytowej, jeżeli nie mamy zaufania do sprzedawcy. Pamiętajmy również o tym, że serwisy e-commerce takie jak: allegro, OLX nie wysyłają informacji o przesyłkach, płatnościach poprzez SMS czy komunikatory – tłumaczy Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Popularną metodą oszustwa stał się spoofing telefoniczny, którego poziom zaawansowania jest już bardzo wysoki. Oszuści dzwoniący do klientów banków, z numeru oficjalnych infolinii instytucji finansowych, potrafią na tyle zmanipulować rozmawiającym, że własnoręcznie wypłaca on pieniądze z konta i wpłaca je na konta hakerów. Dzieje się to m.in. za pomocą technologii BLIK.

Problemowi oszustw w internecie poświęca się coraz więcej czasu i uwagi, aczkolwiek przed okresem świątecznego „szału” zakupowego warto przypomnieć o tym problemie. Zdarza się, że nawet osoby świadome są ofiarami tego typu ataków, dlatego zachowajmy czujność, ale także przypominajmy o tym swoim bliskim – mówi Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Zdjęcia z Mikołajem oraz świąteczne wydarzenia

Tegoroczne restrykcje związane z pandemią są zdecydowanie łagodniejsze niż jeszcze rok temu. Z tego względu warto przypomnieć kilka zasad związanych z bezpieczeństwem wizerunku czy dokumentów np. w galeriach handlowych czy jarmarkach.

Ponownie popularną rozrywką mogą stać się fotografie z Mikołajem. Rzadko zastanawiamy się nad tym, co dzieje się dalej z taką pamiątką. Centra handlowe promują swoją markę poprzez ich publikację m.in. na Facebooku lub innych portalach internetowych.

Pamiętajmy, że jeżeli nasze zdjęcie zostało udostepnienie, możemy zwrócić się do podmiotu, który odpowiada za jego publikacje w internecie – z prośbą o jego usunięcie. W takiej sytuacji administrator danych, który zdecydował o dodaniu zdjęcia – co do zasady ma obowiązek je usunąć – wskazuje Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo dokumentów podczas jarmarków świątecznych. Takie wydarzenia sprzyjają kieszonkowcom i kradzieżom. Jeśli mimo zachowanych środków ostrożności utraci się dokumenty, w tym dowód tożsamości, w pierwszej kolejności należy zgłosić się na Policję – dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia i nie trzeba go zastrzegać w urzędzie gminy. Jednak należy pamiętać o zastrzeżeniu go również przed nieuprawnionym użyciem w banku – to szczególnie ważne w kontekście wzięcia na daną tożsamość kredytu.

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa

Rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w firmach sprawia, że przedsiębiorstwa częściej decydują się na przeszkolenie swoich pracowników z tego zakresu. Świadomość zagrożeń to bardzo ważny czynnik bezpieczeństwa informacji – blisko co piąty pracownik w badaniu przeprowadzonym na zlecenie ODO 24 zgadzał się z tym stwierdzeniem.

Okres świąteczny w firmach zdarza się być bardzo gorącym, jednak pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Sylwestrem zwalniamy tempo. Ten „luźniejszy” czas można w dobry sposób wykorzystać i zorganizować szkolenie lub warsztat z cyberbezpieczeństwa oraz przypomnieć o obowiązujących w firmie zasadach. Taki trening może skutecznie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku w przedsiębiorstwie. Nie tylko okres świąteczny, ale również cały rok powinien być tym czasem, kiedy szkolimy, budujemy świadomość naszych pracowników. Mobilizujmy działy IT do regularnego wysyłania biuletynów informacyjnych czy tworzenia e-learningu – mówi Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI Biuro prasowe
2024-04-26 | 15:00

Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI

Świat goni za AI, prywatne firmy prześcigają się w kolejnych osiągnięciach, a na polskich uczelniach w kwestii edukacji w zakresie sztucznej inteligencji wciąż pozostaje wiele do
IT i technologie Strategiczna współpraca AWS i Deloitte
2024-04-26 | 13:00

Strategiczna współpraca AWS i Deloitte

AWS (Amazon Web Services) i Deloitte, wiodący dostawca usług consultingowych, zawarły nową wieloletnią umowę o strategicznej współpracy, aby pomóc organizacjom na
IT i technologie Zalman Alpha2 36 — efektowne chłodzenie typu AiO
2024-04-26 | 10:10

Zalman Alpha2 36 — efektowne chłodzenie typu AiO

Firma Zalman zaprezentowała nowe systemy chłodzenia z linii Alpha2. Topowym modelem z tej serii jest Alpha2 36 z niemal 40-centymetrowym radiatorem i trzema wentylatorami. Zalman Alpha2 36 to

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.