Komunikaty PR

Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze

2021-05-19  |  10:00
Biuro prasowe

Świat się wirtualizuje – odbiciem znanej nam rzeczywistości jest ta cyfrowa, pozwalająca na przeprowadzanie testów i symulacji dużo niższym kosztem w o wiele krótszym czasie. Właśnie temu służą tzw. cyfrowe bliźniaki – wirtualne repliki parametrów maszyn, linii produkcyjnych, a nawet całych procesów, których globalna wartość do 2025 roku ma przekroczyć 30 miliardów dolarów. Jak prognozuje Gartner, jeszcze w tym roku połowa firm przemysłowych na całym świecie będzie korzystała z tej technologii. Jej fenomen wyjaśnią 25 maja eksperci GFT i Google Cloud podczas webinaru „Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze”.

 

Idea cyfrowego bliźniaka po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku na Uniwersytecie Michigan. Chodziło nie tylko o stworzenie cyfrowej kopii danego obiektu, ale także o umożliwienie przeprowadzania symulacji, które wskazywałyby jak zachowa się on w różnych sytuacjach. Od tamtego czasu pojęcie to zaczęło być powszechnie używane, przede wszystkim w branży przemysłowej. Cyfrowy bliźniak umożliwia rozumienie procesów i przewidywanie zdarzeń, a ponadto, zmniejsza ryzyko związane z uruchomieniem kosztownej produkcji.

- Wykorzystanie cyfrowych bliźniaków otwiera możliwość ciągłego doskonalenia procesów. Nieustająca wirtualna analiza pozwala na bieżące korygowanie parametrów np. linii produkcyjnej, czy samego produktu, a tym samym na ich lepszą fizyczną postać. Ponadto, pomaga to prognozować możliwe usterki i im zapobiegać - podkreśla Tomasz Smoleński z GFT Poland.

Z badań przeprowadzonych z inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że opierając się na predykcjach dot. usterek, koszty utrzymania ruchu mogą spaść nawet o 30 proc. Co więcej, Gartner wskazuje, że przedsiębiorstwa, które wykorzystają potencjał cyfrowych bliźniaków mają szansę podnieść swoją wydajność o przynajmniej 10 proc. Jak jednak pokazuje przykład firmy Boeing, optymalne zastosowanie tej technologii daje jeszcze lepsze efekty. Producent samolotów, wdrażając wirtualną replikację fizycznych części i symulując ich działanie w całym cyklu życia produktu, uzyskał aż 40-procentową poprawę jakości kluczowych części i systemów, wykorzystywanych przy produkcji. Optymalne efekty osiągalne są, dzięki wykorzystaniu cyfrowych bliźniaków w chmurze. Za sprawą takiego rozwiązania można je dowolnie skalować, a dzięki temu cały czas ulepszać produkty i budować przewagę konkurencyjną.

- Chmura ułatwia wdrażanie symulacji, przede wszystkim z uwagi na błyskawiczną dostępność zaawansowanych usług i mocy obliczeniowej. Co więcej, zasoby te są w pełni skalowalne, co pozwala na dokładną kontrolę kosztów. Jeśli zasoby przestają być potrzebne, przedsiębiorstwo nie ponowi kosztów związanych z koniecznością utrzymania tych rozwiązań – mówi Jarosław Zarychta z Google Cloud.

Aby wyjaśnić, na czym polega fenomen cyfrowych bliźniaków i w jaki sposób efektywnie wdrożyć je w przedsiębiorstwie produkcyjnym, GFT Poland zaprasza na kolejny z cyklu webinarów dla sektora przemysłowego z udziałem specjalistów Google Cloud. Eksperci zaprezentują na przykładach firm z całego świata, w jaki sposób zwiększyć wydajność i skrócić czas potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek, właśnie za sprawą cyfrowych symulacji. Bezpłatny webinar „Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze” odbędzie się już 25 maja o godzinie 10:00. Zarejestrować można się na stronie: https://landing.gft.com/gftforindustry

Zainteresowani aspektami technologii dla przemysłu, mogą wziąć udział także w kolejnym spotkaniu w ramach serii. Odbędzie się ono 15 czerwca, a dotyczyć będzie integracji globalnej produkcji w chmurze. Więcej szczegółów już wkrótce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.