Komunikaty PR

Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze

2021-05-19  |  10:00
Biuro prasowe

Świat się wirtualizuje – odbiciem znanej nam rzeczywistości jest ta cyfrowa, pozwalająca na przeprowadzanie testów i symulacji dużo niższym kosztem w o wiele krótszym czasie. Właśnie temu służą tzw. cyfrowe bliźniaki – wirtualne repliki parametrów maszyn, linii produkcyjnych, a nawet całych procesów, których globalna wartość do 2025 roku ma przekroczyć 30 miliardów dolarów. Jak prognozuje Gartner, jeszcze w tym roku połowa firm przemysłowych na całym świecie będzie korzystała z tej technologii. Jej fenomen wyjaśnią 25 maja eksperci GFT i Google Cloud podczas webinaru „Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze”.

 

Idea cyfrowego bliźniaka po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku na Uniwersytecie Michigan. Chodziło nie tylko o stworzenie cyfrowej kopii danego obiektu, ale także o umożliwienie przeprowadzania symulacji, które wskazywałyby jak zachowa się on w różnych sytuacjach. Od tamtego czasu pojęcie to zaczęło być powszechnie używane, przede wszystkim w branży przemysłowej. Cyfrowy bliźniak umożliwia rozumienie procesów i przewidywanie zdarzeń, a ponadto, zmniejsza ryzyko związane z uruchomieniem kosztownej produkcji.

- Wykorzystanie cyfrowych bliźniaków otwiera możliwość ciągłego doskonalenia procesów. Nieustająca wirtualna analiza pozwala na bieżące korygowanie parametrów np. linii produkcyjnej, czy samego produktu, a tym samym na ich lepszą fizyczną postać. Ponadto, pomaga to prognozować możliwe usterki i im zapobiegać - podkreśla Tomasz Smoleński z GFT Poland.

Z badań przeprowadzonych z inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że opierając się na predykcjach dot. usterek, koszty utrzymania ruchu mogą spaść nawet o 30 proc. Co więcej, Gartner wskazuje, że przedsiębiorstwa, które wykorzystają potencjał cyfrowych bliźniaków mają szansę podnieść swoją wydajność o przynajmniej 10 proc. Jak jednak pokazuje przykład firmy Boeing, optymalne zastosowanie tej technologii daje jeszcze lepsze efekty. Producent samolotów, wdrażając wirtualną replikację fizycznych części i symulując ich działanie w całym cyklu życia produktu, uzyskał aż 40-procentową poprawę jakości kluczowych części i systemów, wykorzystywanych przy produkcji. Optymalne efekty osiągalne są, dzięki wykorzystaniu cyfrowych bliźniaków w chmurze. Za sprawą takiego rozwiązania można je dowolnie skalować, a dzięki temu cały czas ulepszać produkty i budować przewagę konkurencyjną.

- Chmura ułatwia wdrażanie symulacji, przede wszystkim z uwagi na błyskawiczną dostępność zaawansowanych usług i mocy obliczeniowej. Co więcej, zasoby te są w pełni skalowalne, co pozwala na dokładną kontrolę kosztów. Jeśli zasoby przestają być potrzebne, przedsiębiorstwo nie ponowi kosztów związanych z koniecznością utrzymania tych rozwiązań – mówi Jarosław Zarychta z Google Cloud.

Aby wyjaśnić, na czym polega fenomen cyfrowych bliźniaków i w jaki sposób efektywnie wdrożyć je w przedsiębiorstwie produkcyjnym, GFT Poland zaprasza na kolejny z cyklu webinarów dla sektora przemysłowego z udziałem specjalistów Google Cloud. Eksperci zaprezentują na przykładach firm z całego świata, w jaki sposób zwiększyć wydajność i skrócić czas potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek, właśnie za sprawą cyfrowych symulacji. Bezpłatny webinar „Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze” odbędzie się już 25 maja o godzinie 10:00. Zarejestrować można się na stronie: https://landing.gft.com/gftforindustry

Zainteresowani aspektami technologii dla przemysłu, mogą wziąć udział także w kolejnym spotkaniu w ramach serii. Odbędzie się ono 15 czerwca, a dotyczyć będzie integracji globalnej produkcji w chmurze. Więcej szczegółów już wkrótce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-21 | 09:15

Sprzymierzona z Rosją grupa Turla mogła namierzać i szpiegować dyplomatów

Analitycy ds. cyberbezpieczeństwa ESET zdemaskowali mechanizm cyberszpiegowski, wymierzony w europejskie ministerstwa spraw zagranicznych i misje dyplomatyczne za granicą, głównie na Bliskim Wschodzie. – Te narzędzia są używane
IT i technologie Twój czas online - jak wykorzystać go mądrze?
2024-05-18 | 10:00

Twój czas online - jak wykorzystać go mądrze?

Prawie 7 godzin dziennie Polacy spędzają na korzystaniu z internetu – tak wynika z najnowszego raportu Digital 2024 Global Overview. To prawie 105 dni w ciągu całego roku i w
IT i technologie Twój czas online - jak wykorzystać go mądrze?
2024-05-18 | 10:00

Twój czas online - jak wykorzystać go mądrze?

Prawie 7 godzin dziennie Polacy spędzają na korzystaniu z internetu – tak wynika z najnowszego raportu Digital 2024 Global Overview. To prawie 105 dni w ciągu całego roku i w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Polskie samorządy chcą wdrażać rozwiązania z użyciem sztucznej inteligencji. Wyzwaniem jest brak świadomości, jak zacząć i gdzie można ją zastosować

Robotyzacja i sztuczna inteligencja w biznesie zapoczątkowały już nowy etap rewolucji technologicznej, która nie ominie też sektora publicznego i samorządowego. Jej wdrożenie w urzędach może przynieść duże korzyści m.in. w postaci skrócenia czasu obsługi mieszkańców i odciążenia pracowników administracji, którzy będą w stanie poświęcić więcej czasu na bardziej wymagające zadania. Samorządy są mocno zainteresowane takimi rozwiązaniami, ale barierą wciąż pozostaje m.in. brak świadomości i wiedzy, jak rozpocząć proces ich wdrażania. – Drugą barierą jest strach przed tym, czy roboty zastąpią pracowników, którzy zostaną zwolnieni – podkreśla Tomasz Tybor, dyrektor ds. inteligentnej automatyzacji w Betacom.

Konsument

Organizacje społeczne przestrzegają przed wycofywaniem się z Zielonego Ładu. Koszty poniesie i rolnictwo, i całe społeczeństwo

W ubiegłym tygodniu 140 organizacji społecznych z całej Europy, również z Polski, wystosowało apel do unijnych instytucji przestrzegający przed skutkami odchodzenia od Zielonego Ładu. W ostatnich miesiącach Komisja Europejska zaczęła łagodzić niektóre wymogi, do czego przyczyniły się protesty rolników w krajach członkowskich. – Zielony Ład to nie tylko jest kwestia rolnictwa, ale sprawa nas wszystkich – przekonują ekolodzy. W ich opinii, jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania, koszty zaniechań i zmiany klimatu zapłacą wszyscy – zarówno rolnicy, jak i społeczeństwo.

Transport

Polska walczy o utrzymanie pozycji hubu logistycznego w Europie. Będzie to możliwe dzięki inwestycjom w infrastrukturę transportową

Polska stała się już hubem logistyczno-transportowym w środkowej części Europy. Mamy  też dominującą pozycję w tranzycie Wschód – Zachód. Aby utrzymać tę pozycję, konieczne są jednak kolejne inwestycje. Będzie miało to kluczowe znaczenie już po zakończeniu wojny w Ukrainie. Zamknięcie tego etapu wojny i odbudowy Ukrainy, przy dofinansowaniu infrastruktury w Polsce, to duża szansa, aby nasz transport mógł faktycznie się stać pewnym ogniwem łączącym Zachód z Ukrainą – ocenia Przemysław Sekieta, dyrektor Działu Handlowego w Grupie SKAT.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.