Komunikaty PR

„Cyfrowe oświecenie” blisko od blackoutu?

2021-07-28  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

„Cyfrowe oświecenie” blisko od blackoutu?

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną coraz liczniej powstających centrów danych to już nie tylko kwestia ekologii. Bez działań na rzecz jej pozyskiwania z alternatywnych źródeł i odciążania krajowych systemów energetycznych może dojść nawet do blackoutu, czyli poważnej awarii zasilania o zasięgu całego państwa.

Ryzyko to jako pierwsza dostrzegła Irlandia, która w oficjalnym dokumencie sporządzonym przez tamtejszą Komisję ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU) zwraca uwagę na realne ryzyko przerw w dostawie prądu, spowodowane przeciążeniem krajowej sieci energetycznej przez centra danych.

Wirtualne miasto

Opracowanie wspomnianej komisji (CRU) uzupełnia EirGrid, państwowy operator przesyłu energii elektrycznej w Irlandii. Z jego danych wynika, że tylko w ciągu ostatnich 4 lat wykorzystanie energii przez mieszczące się tam centra danych wzrosło o około 600 GWh. To odpowiednik średniego zapotrzebowania 140 000 gospodarstw domowych, które byłyby „podpinane” do krajowej infrastruktury energetycznej każdego roku. – Przedstawiając to w sposób jeszcze bardziej obrazowy, biorąc pod uwagę aktualną średnią liczbę mieszkańców jednego gospodarstwa domowego, można powiedzieć, że co roku powstaje tam wirtualne miasto o populacji zbliżonej do Bydgoszczy czy Lublina. Mające jednak realne zapotrzebowanie na energię. Nic więc dziwnego, iż zwraca to uwagę lokalnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne. To kolejny, istotny aspekt, który powinni brać pod uwagę operatorzy data center, zapewniając swoim kampusom możliwie najwyższą niezależność energetyczną poprzez stosowanie odnawialnych źródeł energii – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Branża świadoma ryzyka

Przedstawiciele branży centrów danych mają jednak świadomość skali zapotrzebowania na energię swoich obiektów, nie od dzisiaj realizując działania na rzecz zagwarantowania kampusom niezależnych od lokalnych systemów zasilania źródeł energii. Badanie przeprowadzone przez Frost & Sullivan “State of Commercial & Industrial Power Reliability” już 3 lata temu dowodziło, że ośmiu na dziesięciu operatorów poszukuje metod znacznego zwiększenia wydajności energetycznej i zapewnienia swoim kampusom własnych, niezależnych źródeł zasilania. – Dzisiaj, w dużej mierze także ze względu na pandemię i wielokrotny wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych, operatorzy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej akcentują potrzebę „przechodzenia” na zasilanie w 100% realizowane z odnawialnych źródeł. To zresztą nie tyle trend czy chęć zapobiegania potencjalnym blackoutom, co wymóg jednoczących europejskich operatorów inicjatyw takich jak choćby Pakt Neutralności Klimatycznej Centrów Danych – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Powyższe trafnie uzupełnia również szybka analiza rynku rozwiązań dedykowanych zasilaniu centrów danych. Według najnowszego raportu Research Dive ma on wzrosnąć z poziomu 32,3 mln $ w 2019 roku do ponad 56,6 mln dolarów w 2027r. W bardzo dużej mierze za sprawą zwrotu w stronę tzw. green computingu oraz dążeń do obniżania wskaźnika PUE (Power Usage Effectiveness), a przez to poprawy efektywności zużycia energii.

Biorąc dawać

Wraz ze wzrostem ilości kampusów tworzonych od podstaw w duchu neutralności klimatycznej i zasilanych OZE pojawia się coraz więcej głosów na temat uwzględnienia centrów danych jako nie biorców a dawców energii dla państwowych systemów energetycznych. Temat ten podjął w jednej z publikacji popularny serwis non-profit Grist.org, przedstawiając spory potencjał nie tyle obciążania co wspierania sieci energetycznych przez obiekty data center. – Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości centra danych produkować będą w ramach swoich „prywatnych elektrowni” wodnych bądź wiatrowych na tyle dużo energii, że przewyższy ona zapotrzebowanie kampusów i w niemałej ilości transmitowana będzie do lokalnych sieci – uzupełnia Marcin Zmaczyński.

Warto tutaj wspomnieć, że obecnie jedynie 5 procent sieci energetycznych na całym świecie wykorzystuje energię odnawialną, zgodnie z raportem koncernu naftowego BP. Istnieje szansa, że odsetek ten będzie wzrastał stymulowany w wyraźnym stopniu przez branżę centrów danych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.