Komunikaty PR

„Cyfrowe oświecenie” blisko od blackoutu?

2021-07-28  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

„Cyfrowe oświecenie” blisko od blackoutu?

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną coraz liczniej powstających centrów danych to już nie tylko kwestia ekologii. Bez działań na rzecz jej pozyskiwania z alternatywnych źródeł i odciążania krajowych systemów energetycznych może dojść nawet do blackoutu, czyli poważnej awarii zasilania o zasięgu całego państwa.

Ryzyko to jako pierwsza dostrzegła Irlandia, która w oficjalnym dokumencie sporządzonym przez tamtejszą Komisję ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU) zwraca uwagę na realne ryzyko przerw w dostawie prądu, spowodowane przeciążeniem krajowej sieci energetycznej przez centra danych.

Wirtualne miasto

Opracowanie wspomnianej komisji (CRU) uzupełnia EirGrid, państwowy operator przesyłu energii elektrycznej w Irlandii. Z jego danych wynika, że tylko w ciągu ostatnich 4 lat wykorzystanie energii przez mieszczące się tam centra danych wzrosło o około 600 GWh. To odpowiednik średniego zapotrzebowania 140 000 gospodarstw domowych, które byłyby „podpinane” do krajowej infrastruktury energetycznej każdego roku. – Przedstawiając to w sposób jeszcze bardziej obrazowy, biorąc pod uwagę aktualną średnią liczbę mieszkańców jednego gospodarstwa domowego, można powiedzieć, że co roku powstaje tam wirtualne miasto o populacji zbliżonej do Bydgoszczy czy Lublina. Mające jednak realne zapotrzebowanie na energię. Nic więc dziwnego, iż zwraca to uwagę lokalnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne. To kolejny, istotny aspekt, który powinni brać pod uwagę operatorzy data center, zapewniając swoim kampusom możliwie najwyższą niezależność energetyczną poprzez stosowanie odnawialnych źródeł energii – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Branża świadoma ryzyka

Przedstawiciele branży centrów danych mają jednak świadomość skali zapotrzebowania na energię swoich obiektów, nie od dzisiaj realizując działania na rzecz zagwarantowania kampusom niezależnych od lokalnych systemów zasilania źródeł energii. Badanie przeprowadzone przez Frost & Sullivan “State of Commercial & Industrial Power Reliability” już 3 lata temu dowodziło, że ośmiu na dziesięciu operatorów poszukuje metod znacznego zwiększenia wydajności energetycznej i zapewnienia swoim kampusom własnych, niezależnych źródeł zasilania. – Dzisiaj, w dużej mierze także ze względu na pandemię i wielokrotny wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych, operatorzy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej akcentują potrzebę „przechodzenia” na zasilanie w 100% realizowane z odnawialnych źródeł. To zresztą nie tyle trend czy chęć zapobiegania potencjalnym blackoutom, co wymóg jednoczących europejskich operatorów inicjatyw takich jak choćby Pakt Neutralności Klimatycznej Centrów Danych – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Powyższe trafnie uzupełnia również szybka analiza rynku rozwiązań dedykowanych zasilaniu centrów danych. Według najnowszego raportu Research Dive ma on wzrosnąć z poziomu 32,3 mln $ w 2019 roku do ponad 56,6 mln dolarów w 2027r. W bardzo dużej mierze za sprawą zwrotu w stronę tzw. green computingu oraz dążeń do obniżania wskaźnika PUE (Power Usage Effectiveness), a przez to poprawy efektywności zużycia energii.

Biorąc dawać

Wraz ze wzrostem ilości kampusów tworzonych od podstaw w duchu neutralności klimatycznej i zasilanych OZE pojawia się coraz więcej głosów na temat uwzględnienia centrów danych jako nie biorców a dawców energii dla państwowych systemów energetycznych. Temat ten podjął w jednej z publikacji popularny serwis non-profit Grist.org, przedstawiając spory potencjał nie tyle obciążania co wspierania sieci energetycznych przez obiekty data center. – Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości centra danych produkować będą w ramach swoich „prywatnych elektrowni” wodnych bądź wiatrowych na tyle dużo energii, że przewyższy ona zapotrzebowanie kampusów i w niemałej ilości transmitowana będzie do lokalnych sieci – uzupełnia Marcin Zmaczyński.

Warto tutaj wspomnieć, że obecnie jedynie 5 procent sieci energetycznych na całym świecie wykorzystuje energię odnawialną, zgodnie z raportem koncernu naftowego BP. Istnieje szansa, że odsetek ten będzie wzrastał stymulowany w wyraźnym stopniu przez branżę centrów danych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowoczesne usługi finansowe a oczekiwania konsumentów Biuro prasowe
2021-09-16 | 09:30

Nowoczesne usługi finansowe a oczekiwania konsumentów

Transformacja cyfrowa wywiera olbrzymi wpływ na każdy sektor gospodarki. Powszechny dostęp do ultraszybkiego Internetu czy nowoczesnych aplikacji mobilnych jest dla konsumentów na
IT i technologie Cyfrowa dekada przed nami
2021-09-15 | 17:00

Cyfrowa dekada przed nami

Do 2030 r. trzy na cztery firmy w Unii Europejskiej będą korzystać z usług przetwarzania w chmurze, big data i rozwiązań sztucznej inteligencji – wynika z przewidywań Kompasu
IT i technologie Przebranżowienie – jak nie zaczynać swojej kariery od początku
2021-09-15 | 14:10

Przebranżowienie – jak nie zaczynać swojej kariery od początku

Coraz więcej osób myśli nad zmianą branży, a także zapisuje się na dodatkowe szkolenia, które pozwolą nabyć nowe umiejętności. Swoje kompetencje zawodowe rozwija aż 80%

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Handel

InPost wprowadza nową usługę dla e-handlu. Przesyłki w wybranych miastach będą dostarczane do paczkomatu tego samego dnia

W Łodzi i Warszawie rusza nowa usługa InPost – Same Day Delivery, dzięki której dostawa przesyłek do paczkomatu na terenie miasta jest możliwa tego samego dnia. Jak zapowiada spółka, do końca roku usługa będzie dostępna na 20 największych polskich rynkach. Co ważne, za dostawę w ten sam dzień nie będzie pobierana dodatkowa opłata. – W ten sposób podnosimy poprzeczkę dla wszystkich graczy na rynku, którzy dostarczają przesyłki – zapowiada Rafał Brzoska, prezes zarządu InPost SA.

Prawo

Wchodzą w życie przepisy przerywające procesy reprywatyzacyjne. Właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

16 września wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która ma uniemożliwić zwrot nieruchomości odebranych przez władze państwowe po II wojnie światowej. Wprowadza bowiem limit 30 lat na uznawanie roszczeń reprywatyzacyjnych. Przeciwnicy nowej regulacji wskazują, że oznacza ona przerwanie wszystkich procesów reprywatyzacyjnych, co uniemożliwi poszkodowanym odzyskanie bezprawnie zagrabionego mienia. Z drugiej jednak strony oznacza też zakończenie tysięcy spraw, które do tej pory zalegały w urzędach, ponieważ nie można było odnaleźć spadkobierców przedwojennych właścicieli. Dla osób, którym zostanie odebrane prawo do roszczeń, rozwiązaniem będzie skierowanie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Finanse

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu część przedsiębiorców będzie rezygnować z podatku liniowego. To może pociągnąć za sobą szkody dla gospodarki

Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

Konsument

Polacy postrzegają podgrzewacze tytoniu jako zamiennik papierosa. Sięgają po nie, bo nie chcą zrywać z nałogiem [DEPESZA]

Podgrzewacze tytoniu są dla palaczy w Polsce najbliższym substytutem tradycyjnych papierosów – wynika z badania Maison & Partners dla Federacji Konsumentów. Wpływa na to podobny wygląd paczki z wkładami, ich zapach i smak tytoniu. Badani konsumenci, którzy sięgają po podgrzewacze, na ogół nie zamierzają definitywnie rozstawać się z nałogiem, ale szukają mniej szkodliwego zastępnika dla klasycznego „dymka”. Częściej to e-papierosy są traktowane jako pierwszy krok do całkowitego rzucenia palenia.