Komunikaty PR

Cyfrowe wyzwania przedsiębiorców

2021-12-20  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Kluczowe wyzwania biznesu w trakcie pandemii skupiły się wokół zabezpieczenia ciągłości działania w krytycznych obszarach takich jak produkcja czy dostęp do zasobów ludzkich. Jednak nie tylko pandemia rzuciła przedsiębiorcom nowe wyzwania. Również postęp technologiczny czy wzrost konkurencyjności rynku sprawiają, że przedsiębiorcy chcą zmieniać swoje firmy.

Wyzwania i obawy, ale też rozwiązania

Mimo pędzącej cyfryzacji, decydenci IT nie liczą na wsparcie finansowe z programów rządowych. Tylko 32 proc. z nich poszukuje środków na finansowanie projektów IT właśnie w ten sposób. Nie da się ukryć, że przedsiębiorcy dużo bardziej liczą na zmiany w przepisach prawa, które mogłyby uporządkować oraz umocować legislacyjnie kwestie migracji zasobów i danych przedsiębiorstwa do chmury. Takie wnioski wypływają z raportu Polcom „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie – MŚP w drodze do cyfrowej transformacji”, w którym odpowiedź ta miała aż 66 proc. wskazań.

Czas pokazał, że chmura to już nie tylko trend, a realne wsparcie dla nowoczesnych przedsiębiorstw. Mimo to aż ponad połowa przedstawicieli firm z sektora MŚP wyraża obawy o brak kompetencji chmurowych wewnątrz swoich organizacji. Nie inaczej jest w przypadku dużych firm, co po raz kolejny potwierdza konieczność zdobywania nowych kompetencji. 36 proc. ogółu respondentów uważa to za problem, z którym przyjdzie im się zmierzyć w ciągu kolejnego roku.

-Można zatem wnioskować, że kluczowe w najbliższym czasie będzie sukcesywne edukowanie rynku w zakresie nowych technologii cyfrowych oraz możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa. Przedsiębiorcy wiedzą też, że gdy pracowników z niezbędnymi umiejętnościami brakuje, można szukać wsparcia przenosząc pewne procesy na zewnątrz firmy, co może okazać się korzystnym rozwiązaniem choćby z perspektywy finansowej – wyjaśnia Robert Czarniewski, CFO Polcom.

W dużych firmach działy IT coraz częściej dotyka konieczność cięcia wydatków. Według raportu Polcom „Przemysł 4.0 – krok w kierunku bezpieczeństwa przemysłowego”, niemal 40 proc. menedżerów z tej grupy uważa, że będą musieli zmierzyć się z obniżeniem kosztów informatyki. Jednak podobne przekonanie przejawia już tylko co czwarta osoba (23 proc.) zatrudniona w średniej wielkości firmie.

-Przejście na nowy model finansowania często wiąże się z dużo niższymi kosztami.  Firmy, które podjęły decyzję o przejściu do chmury, zauważają znaczną optymalizację kosztów w zakresie wydatków np. na własną infrastrukturę IT oraz doceniają przewidywalność kosztów operacyjnych i inwestycyjnych. – mówi Robert Czarniewski.

Według raportu „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie – MŚP w drodze do cyfrowej transformacji”, wśród MŚP kluczowym wyzwaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa i zapewnienie ciągłości działania firmy. Dla co czwartego respondenta najważniejsze w ciągu najbliższego roku będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa informatycznego, a w rezultacie bezpieczeństwa całej firmy. Odpowiedzią na te obawy są nie tylko rozwiązania chmurowe, ale także ogromny wachlarz usług mających na celu zabezpieczanie środowisk informatycznych przed niepożądanymi incydentami bezpieczeństwa.

Z kolei, jak wynika z badania „Wizerunek i problemy polskich przedsiębiorców” inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy – 36 proc. respondentów uważa, że problemem dla nich są koszty pracy, a 27 proc. zmaga się z nadmiarem biurokracji.

– Podczas gdy większość menedżerów i osób zarządzających w sektorze MŚP zna ideę redukcji kosztów IT, ewolucja w kierunku biznesu cyfrowego oznacza, że działy takie jak IT czy finansowy, muszą wyjść poza proste obcinanie kosztów, a zamiast tego skupić się na optymalizacji wartości biznesowej technologii informatycznych. Można więc śmiało stwierdzić, że dziś skuteczna optymalizacja kosztów powinna polegać na ciągłym poszukiwaniu technologii, które zwiększają wartość biznesową. Cloud computing jest bez wątpienia przyszłością, co dobitnie pokazała pandemia Covid-19. I choć sama migracja do chmury wymaga sporo przygotowań, jest to proces przynoszący wiele korzyści, takich jak optymalizacja kosztów i większa elastyczność biznesowa. Dobrze zaprojektowana i solidna platforma chmurowa może bardzo łatwo usprawnić sposób prowadzenia firmy – przekonuje Robert Czarniewski.

Przedsiębiorcy mówią, czego potrzebują

Firmy otwierają się na robotyzację. Coraz częściej widzą korzyści płynące z dokonywania transformacji cyfrowych i chcą wdrożeń w swoich spółkach. Co ciekawe, raport „World Robotics 2020 Industrial Robots” przygotowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) na temat robotyzacji za 2019 rok pokazuje, że w zestawieniu Polska wypada bardzo pozytywnie. Zajmuje bowiem 14. miejsce na świecie pod względem liczby wdrożonych robotów, a przedsiębiorcy dopiero rozpędzają się w tym temacie.

Przedsiębiorcy nie boją się chmury i szukają w niej rozwiązań. Najważniejszą korzyścią wnoszoną przez usługi cloud computingu jest możliwość skupienia się przez firmę na podstawowej działalności, bez potrzeby angażowania nadmiernych środków własnych w infrastrukturę i administrację IT. Jednak lista korzyści jest znacznie dłuższa, to co przedsiębiorcy doceniają w chmurze to również szybkość działania, elastyczność, ograniczenie biurokracji i bezpieczeństwo danych. Z badania CXO Insight na temat adaptacji rozwiązań cloud computing w 2021 roku wynika, że blisko 90 proc. pytanych zauważa i docenia skalowalność środowiska do potrzeb biznesu, niemal 60 proc. - dostępność i odporność na awarie, a 30 proc. odczuwa redukcję kosztów i ich transparentność.

Ciągłość działania biznesu to najpilniejsza inwestycja w ramach transformacji cyfrowej firmy. W definiowaniu strategii IT kluczowym elementem pozostaje bezpieczeństwo i zapewnienie ciągłości działania biznesu. Aż 76 proc. respondentów uznało ten czynnik za kluczowy, przyznając mu najwyższą notę w skali od 1 do 7, czytamy w raporcie Polcom „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie – MŚP w drodze do cyfrowej transformacji”.

–Firmy z sektora MŚP dążą do zapewnienia ciągłego i kompleksowego bezpieczeństwa, integralności i bezproblemowego dostępu do danych. Jest to istotne dla 94 proc. respondentów badania „Computerworld”, Intel i Polcom, stanowiąc tym samym najpilniejszą inwestycję w ramach transformacji cyfrowej firmy – podsumowuje Robert Czarniewski.

Jaki jest idealny dostawca usług cloud computing? Decydenci zwracają uwagę na infrastrukturę, na której będzie świadczona usługa, lokalizację data center, opiekę powdrożeniową, strategię, dobór odpowiedniego zestawu usług i bezprzerwową migrację kluczowych środowisk produkcyjnych. To już wiemy z raportu „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie – MŚP w drodze do cyfrowej transformacji. Natomiast organizacje biorące udział w badaniu „Chmura obliczeniowa w Polsce 2020” do puli istotnych czynników dorzuciły: znajomość i wiarygodność marki (25 proc.), kompetencje własnych pracowników i znajomość danej technologii (24 proc.) oraz gotowość dostawcy do spełnienia wymogów regulacyjnych (22 proc.).

***

Polcom od niemal 30 lat działa na rynku polskim i europejskim. Początkowo firma była integratorem IT i koncentrowała się na usługach w zakresie przechowywania danych. Obecnie Polcom świadczy przede wszystkim usługi outsourcingu IT, w tym usługi udostępniania mocy obliczeniowej w oparciu o zespół własnych ośrodków przetwarzania danych. Dzięki temu klienci firmy otrzymują unikalną jakość na rynku, pozwalającą na uruchomienie dowolnych aplikacji oraz wsparcie w zarządzaniu IT. Pozwala to na rozpoczęcie jakiegokolwiek projektu informatycznego i swobodną zmianę jego parametrów w czasie. Dowodem na najwyższą jakość usług Polcom są międzynarodowe certyfikaty – m.in. ISO 9001, ISO 27001, ISO 27017 – dokumentujące spełnianie standardów zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz zarządzania jakością w organizacji. Dzięki indywidualnemu podejściu do potrzeb klientów, Polcom cieszy się uznaniem na rynku, co skutkuje długofalowymi relacjami biznesowymi. Wśród grona klientów Polcom znajdują się m.in. Allegro, BNP Paribas, Skanska, Polimex-Mostostal, Grupa Nowy Styl, Amway, Synthos czy Brenntag Polska Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: www.polcom.com.pl.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce Biuro prasowe
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu
IT i technologie iiyama prezentuje nowe gamingowe monitory z serii Red Eagle z matrycami Fast IPS
2024-07-01 | 09:00

iiyama prezentuje nowe gamingowe monitory z serii Red Eagle z matrycami Fast IPS

iiyama zapowiada nową serię gamingowych monitorów z klanu Red Eagle wyposażonych w 180Hz matrycę Fast IPS o superszybkim czasie reakcji plamki wynoszącym zaledwie 0,2 ms (MPRT).
IT i technologie Showroom VisionCube z Sony Crystal LED
2024-06-27 | 16:15

Showroom VisionCube z Sony Crystal LED

Atutem showroomów jest możliwość przetestowania wysoko zaawansowanych rozwiązań przed zakupem. To szansa na rozmowę z ekspertami, aby pozyskać wiedzę, sprecyzować oczekiwania i na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gospodarka

Przyspieszają prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2025 roku

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowymi przepisami dotyczącymi finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Po prekonsultacjach ze stroną samorządową wkrótce prace nad projektem ustawy zostaną wpisane do prac rządu. – Robimy wszystko, żeby przepisy weszły w życie z początkiem przyszłego roku – mówi Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Reforma jest konieczna, bo sytuacja finansowa samorządów pogorszyła się znacząco w ostatnich latach, głównie z powodu niekorzystnych zmian podatkowych. O ile w 2018 roku tylko 2 proc. JST prognozowało deficyt operacyjny, o tyle w 2023 roku była to już ponad połowa.

Konsument

Wypełnianie dokumentacji to nawet dwie trzecie czasu pracy lekarza. Inteligentne cyfrowe narzędzia zaczynają to zmieniać

Choć wykorzystanie cyfrowych narzędzi w opiece zdrowotnej rośnie, to wciąż papierologia jest zmorą dla personelu medycznego. Podobnie jak obowiązki administracyjne. – W zależności od specjalizacji wypełnianie niezbędnej dokumentacji może zajmować od jednej czwartej do nawet dwóch trzecich czasu, jaki lekarz ma na przyjęcie pacjenta – mówi Paweł Paczuski, współzałożyciel i prezes zarządu upmedic. Polski medtech opracował zasilanego AI inteligentnego asystenta lekarza, który istotnie przyspiesza ten proces. Ma to znaczenie szczególnie w diagnostyce, gdzie na opisy badań pacjenci czekają tygodniami, co przekłada się na skuteczność ich leczenia. W przyszłości ten proces będzie wspierany jeszcze silniej przez dalszy rozwój sztucznej inteligencji.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.