Komunikaty PR

Czy gry na komórkę zastąpią konsole i PC?

2022-01-14  |  09:00
Biuro prasowe

Rywalizacja pomiędzy konsolą a komputerem pod kątem gier może zostać przerwana przez coraz bardziej zaawansowane telefony komórkowe – to najczęściej używane urządzenie do takiej rozrywki wśród młodych. Według prognoz agencji Spicy Mobile rynek gier mobilnych w 2023 r. osiągnie wartość 100 mld USD. Warto wiedzieć, że już w tym momencie wartość gier mobilnych jest wyższa niż komputerowych i konsolowych razem wziętych. Tempo wzrostu przyśpieszyło m.in. przez pandemię. Jaki więc będzie kolejny rok dla branży gier mobilnych?

Niepozorny gracz

W Polsce łącznie z telefonów komórkowych korzysta 96 proc. dorosłych Polaków, z czego w większości używają oni smartfonów (78 proc.) – wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej. To obrazuje jak dużym potencjałem dysponuje rynek gier mobilnych. Co więcej, badanie przeprowadzone przez fundację Dbam o Mój Zasięg pokazuje, że najczęstszym urządzeniem wykorzystywanym do gier wśród uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych jest właśnie smartfon. Taką odpowiedź zaznaczyło 35% młodych respondentów.

Rynek gier mobilnych rośnie i nic nie zapowiada, żeby w 2022 r. ten trend się zmienił. Raport Newzoo dostarcza konkretnych liczb – w 2020 r. branża wzrosła o 13% r/r, a jej wartość szacowano na 77 mld USD. W 2023 r. ten wynik może przebić już 100 mld USD.

Co więcej, dane firmy AppsFlyer mówią o tym, że liczba instalacji aplikacji na smartfony w trakcie pandemii wzrosła o 45% r/r. Rosnące zainteresowanie rozrywką na telefony komórkowe sprawia, że wprowadzane są dodatkowe usługi oraz ułatwienia dla graczy, ale także twórców gier.

Warto wiedzieć, że Polska nie odbiega od globalnych trendów. Wartość rodzimego rynku gier (w tym gier mobilnych) wyniosła na koniec 2020 r. 2,49 mld złotych. Co istotne, niemal połowę z tej liczby stanowią przychody z gier mobilnych, które odnotowały wzrost na poziomie 12% r/r – wynika z raportu „CHANGE AND PEOPLE. Mobile w nowej rzeczywistości”.

Nowe możliwości dla deweloperów

Rosnący rynek gier mobilnych to także szansa dla deweloperów, którzy rozwijają ten wirtualny świat. Na podstawie ostatnich zmian w regulaminie App Store, wprowadzonych przez Apple, programiści mogą teraz zbierać dane kontaktowe graczy. Umożliwia to kontakt z użytkownikami w celu umożliwienia im skorzystania z alternatywnych systemów płatności w grach.

Xsolla przewidziała zmiany już na początku 2021 roku, kiedy to wprowadziła do oferty produkty aktywnie wykorzystywane przez największych światowych producentów gier – mówi Chris Hewish, prezes Xsolla. Połączyliśmy teraz te produkty i doświadczenia w eleganckie nowe rozwiązanie o nazwie Xsolla Web Shop for Mobile Games, zaprojektowane w celu zwiększenia przychodów programistów i pomocy w budowaniu bliższych relacji z graczami – dodaje.

Xsolla Web Shop powstał, aby umożliwić twórcom gier mobilnych tworzenie sklepów na ich własnej witrynie w prosty i wygodny sposób. Korzystając z platformy gracze mogą m.in. wyposażyć się w przedmioty dostępne w grze, wirtualne waluty i subskrypcje czy doładowywać konta. Rozwiązanie to oszczędność w porównaniu z tradycyjnymi opcjami płatności w aplikacji – co więcej, narzędzie pozwala zatrzymać większą część dochodu dla programisty.

Rynek dojrzewa – od kilku lat jest nieprzerwanie na fali wznoszącej i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. W związku z tym ważnym elementem dalszego wzrostu branży gier mobilnych jest zapewnienie możliwości rozwoju dla deweloperów, tym bardziej, że firmy ­chcą zapewnić graczom jak najlepsze doznania i komfort użytkowania.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.