Dassault Systèmes współpracuje z Filharmonią Paryską
East Side Consulting GmbH
Paderewskiego 1E
05-120 Legionowo
nazarewicz|east-side-consulting.pl| |nazarewicz|east-side-consulting.pl
+48 660 469 706
www.east-side-consulting.com/
Firma Dassault Systèmes (Euronext Paris: #13065, DSY.PA) pomogła Filharmonii Paryskiej (Philharmonie de Paris), która jest wizytówką stolicy Francji, przygotować się do bezpiecznego ponownego otwarcia największej sali koncertowej tego obiektu, po zakończeniu ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19. Aby móc zbadać i zrozumieć cyrkulację powietrza w sali koncertowej, a także ocenić skuteczność powziętych środków ostrożności i ewentualnie zaproponować nowe rozwiązania, posłużono się symulacją.
Sala koncertowa „Grande salle Pierre Boulez” może pomieścić 2400 widzów. Miejsca na widowni usytuowane są tak, by otaczały orkiestrę, dzięki czemu goście zanurzeni są w muzyce. Unikalny system wentylacyjny przy każdym z foteli delikatnie doprowadza świeże powietrze, regulując kierunek i szybkość jego przepływu. Na podstawie danych dostarczonych przez Philharmonie de Paris, firma Dassault Systèmes, specjalizująca się w technologiach cyfrowych 3D, zastosowała własne oprogramowanie do przeprowadzania symulacji, w celu przygotowania realistycznego trójwymiarowego modelu sali koncertowej i uwidocznienia ruchu powietrza od najwyżej położonych balkonów do poziomu orkiestry. Dzięki temu można było ocenić wpływ stosowania maseczek ochronnych i przemieszczania się powietrza na rozprzestrzenianie się wirusa.
Przeanalizowano wiele scenariuszy koncentracji cząsteczek emitowanych przez zarażoną wirusem osobę siedzącą na widowni. Symulacje brały pod uwagę warianty, w których osoba ta kaszle mając na twarzy maseczkę oraz nie posiadając żadnej osłony twarzy. Wykazano również
przenoszenie się cząsteczek na innych słuchaczy koncertu, muzyków i dyrygenta, na podstawie systemu wentylacji dla każdego z foteli oraz różnych kierunków przepływu powietrza w obrębie schodów, miejsc siedzących i podłogi w sali koncertowej.
Dzięki symulacjom okazało się, że ryzyko propagacji cząsteczek wirusa jest niższe w sytuacji, w której widzowie mają prawidłowo założone maseczki, a wentylacja każdego miejsca została zmniejszona o 50%. Maseczki, w szczególności dobrze dopasowane, odgrywają zasadniczą rolę w zmniejszaniu ilości cząsteczek wirusa przekazywanych do powietrza oraz w redukowaniu prędkości ich przemieszczania się, co sprawia, że są one ważną pierwszą barierą ochronną. Ponadto, symulacje pokazały, że w sali koncertowej panują warunki podobne do tych, z jakimi mamy do czynienia będąc na świeżym powietrzu, a ryzyko przemieszczania się wirusa z jednej strony na drugą jest znikome. System wentylacji w naturalny sposób obniża ryzyko zarażenia się wirusem, poprzez ograniczanie ruchu powietrza na boki i kierowanie go ku tyłowi względem usytuowania widzów i muzyków.
„Bezpieczeństwo naszych widzów, artystów i pracowników nie podlega dyskusji. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Dassault Systèmes. Dzięki ich najnowocześniejszej technologii do przeprowadzania symulacji, jesteśmy przygotowani na ponowne otwarcie naszej sali koncertowej w najlepszych możliwych warunkach” - powiedział Laurent Bayle, Dyrektor Zarządzający Filharmonii Paryskiej.
Zrealizowane jednocześnie symulacje przepływu powietrza przy wejściu do sali koncertowej potwierdziły, że obecnie stosowane środki bezpieczeństwa, takie jak noszenie maseczek i zachowanie dystansu, są odpowiednie w tym konkretnym obszarze.
„Współpraca z Filharmonią Paryską jest częścią naszych nieustannych wysiłków, mających na celu pomaganie organizacjom w przeprowadzaniu symulacji, wizualizowaniu i analizowaniu rzeczywistych warunków, jak również w ocenianiu wpływu różnych scenariuszy i wyłanianiu rozwiązań, dzięki którym miejsca te mogą ponownie otworzyć się i bezpiecznie działać”- powiedziała Florence Verzelen, Executive Vice President, Industry, Marketing and Sustainability w Dassault Systèmes - „W życiu nie ma prób generalnych. Kiedy świat, w którym żyjemy próbuje wychodzić z ograniczeń spowodowanych pandemią, świat wirtualny umożliwia eksperymentowanie i odkrywanie tego, co wcześniej było dla nas niewiadomą.”

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.