Komunikaty PR

Dlaczego chmura może zdecydować o przyszłości twojej firmy?

2021-06-15  |  10:54
Biuro prasowe

Ponieważ w gospodarce cyfrowej firmy są coraz bardziej świadome swojego uzależnienia od infrastruktury cyfrowej, migracja aplikacji i danych do chmury staje się koniecznością, niż miłym dodatkiem.

Gdy przedsiębiorstwa przestawiły się na usługi oparte na chmurze, aby ułatwić wprowadzanie nowych modeli pracy zdalnej wskutek pandemii, pojawiły się jednak wyzwania z tym związane. Z danych firmy Telsyte wynika, że prawie połowa (45 proc.) firm zamierza zwiększyć wydatki na infrastrukturę chmury, a 46 proc. stosuje obecnie politykę „cloud-first” (przede wszystkim chmura) przy dokonywaniu nowych inwestycji.

Systemy oparte na chmurze pomagają firmom lepiej poruszać się po nieznanych wodach, na jakie wszyscy trafiliśmy w związku z pandemią. W końcu, kto nie chciałby mieć mniej czynności administracyjnych, a więcej sprawności potrzebnej do reagowania na szybko zmieniające się warunki? W rzeczywistości można powiedzieć, że pandemia potwierdziła wartość chmury, tj. transformacja cyfrowa stała się warunkiem koniecznym do przetrwania w obecnych i przyszłych realiach.

Cyfrowa transformacja stała się również czynnikiem ograniczającym ryzyko oraz umożliwiającym wykorzystanie przyszłych możliwości biznesowych. Wiąże się z tym wzrost znaczenia i wielkości, a co najważniejsze, złożoność zabezpieczeń.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem i wykorzystaniem technologii chmury, firmy muszą upewnić się, że wprowadzają odpowiednie zabezpieczenia. Zaczyna się to od zrozumienia, że bezpieczeństwo w chmurze oznacza obsługę środowiska chmurowego na swój sposób. Nie jest to podejście uniwersalne.

Jak więc firmy mogą upewnić się, że ich strategia bezpieczeństwa chmury jest zoptymalizowana na chwilę obecną w sposób, który nie utrudni rozwoju ich środowisk chmurowych w przyszłości?

Ocena ryzyka i odpowiednie planowanie

Korzystanie z systemów opartych na chmurze to nie tylko transfer danych. Kluczowym powodem, dla którego przenoszenie danych do chmury nie udaje się, staje się podatne na ataki lub, co gorsza, staje się przedmiotem ataku albo kończy się utratą danych, jest złe planowanie i realizacja.

Udane wdrożenie chmury wymaga dokładnego i przemyślanego planowania w celu zabezpieczenia środowiska. Powinno to najpierw obejmować rozważenie i zrozumienie wszystkich istniejących rodzajów ryzyka, słabych punktów zabezpieczeń i potencjalnych zagrożeń. Po drugie, zrozumienie, jakie środki zaradcze należy podjąć w celu zapewnienia bezpiecznego przywracania lub odtwarzania kopii zapasowych i replikacji, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa sieci lub ograniczenie dostępu do kluczowej infrastruktury.

Planowanie z wyprzedzeniem i ciągła ocena ryzyka nie tylko pomoże firmie być o krok do przodu w strategii bezpieczeństwa chmury, ale również uniknąć poważnych problemów ze zgodnością i potencjalnie poważnych reperkusji prawnych i finansowych.

Przejrzysta umowa

Niewiele osób wie, że umowy o poziomie usług (SLA) oraz umowy na usługi w chmurze gwarantują jedynie obsługę i rekompensatę w przypadku wystąpienia incydentu. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić własność danych i wiedzieć, co się z nimi stanie, jeśli zakończysz świadczenie usług. Często istnieje wiele szarych stref w warunkach, które są po prostu przeoczone, a co może być powodem do zerwania umowy w przypadku naruszenia.

Szkolenie pracowników

Należy proaktywnie szkolić pracowników w zakresie korzystania z usług opartych na chmurze, które wdrażasz w firmie. Zagrożenia bezpieczeństwa mogą pochodzić z dowolnego miejsca, a jeśli pracownicy nie są odpowiednio przeszkoleni w zakresie środowiska chmurowego, mogą stanowić poważne ryzyko wewnętrzne. Różne działy będą potrzebować różnych poziomów szkolenia, np. zespół IT będzie potrzebować bardziej specjalistycznych wskazówek niż pozostali pracownicy i będzie wymagać ciągłych sesji odświeżających, aby jego wiedza była aktualna.

Chmura obliczeniowa z pewnością była jedną z najjaśniej świecących gwiazd pośród rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw w okresie pandemii Covid-19. Podczas gdy nie ma wyraźnego problemu nr 1, jeśli chodzi o przetwarzanie w chmurze, pewne jest to, że bezpieczeństwo jest w centrum uwagi szefów działów technologicznych/informatycznych/cyfrowych.

Rozwój chmury będzie nadal przyspieszać, a firmy muszą przygotować się na to, że ich rozwiązania chmurowe będą dojrzewać wraz z rozwojem ich cyfrowych środowisk, ale mogą one patrzeć w przyszłość tylko wtedy, gdy dobrze przygotują swoje obecne środowiska chmurowe. Oznacza to wykonanie jak najlepszej pracy przy projektowaniu, wdrażaniu i egzekwowaniu zabezpieczeń chmury.

 

Fot. Unsplash (CC)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.