Flubot – nowe zagrożenie dla smartfonów z Androidem
Flubot, znany też jako Cabassous, jest trojanem bankowym, który bardzo szybko rozprzestrzenia się w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii, ale również w Polsce. Cyberprzestępcy wykorzystują spam SMS do dostarczania złośliwego oprogramowania, imitującego popularne programy bankowe czy też firmy spedycyjne. Flubot kradnie z zainfekowanych smartfonów dane bankowe, kontaktowe czy wiadomości tekstowe. Ponadto dysponuje arsenałem poleceń, w tym możliwością wysyłania SMS-ów z treścią dostarczoną przez serwery Command & Control.
Systemy telemetryczne Bitdefendera wykryły ponad 100 różnych domen wykorzystywanych w kampanii do hostowania fałszywych plików APK (Android Package Kit). Domeny należą do przejętych stron, do których cyberprzestępcy wstawili złośliwe oprogramowanie w celu dalszego rozprzestrzeniania się ataków. W wielu przypadkach są to legalne witryny i domeny, aczkolwiek luki występujące w ich zabezpieczeniach pozwoliły umieścić na nich linki służące do pobierania trojana. Z analizy Bitdefendera wynika, że atakujący używają szablonów modyfikując jedynie nazwę odbiorcy i link do pobrania. Szkodnik kradnie prawdziwe nazwiska kontaktów i numery telefonów z telefonu ofiary i wysyła je na serwery hostowane przez cyberprzestępców. Następnie serwer komponuje wiadomość SMS, wykorzystując te prawdziwe informacje i odsyła je z powrotem do swojego oprogramowania na zainfekowanych telefonach. Następnie Flubot wysyła wiadomości SMS bezpośrednio z urządzenia ofiary.
Podobnie jak w przypadku innego trojana Teabota, operatorzy Flubot biorą na cel banki oraz ich aplikacje. Jednak lista atakowanych programów może zmienić się w dowolnym momencie. W ostatnim czasie Flubot imituje m.in takie aplikacje jak DHL Expres Mobile, FedEx Mobile czy Correos. Wśród kilku wersji językowych SMS-a istnieje również polska - Dostawa nowej przesyłki: http://thejoblessemperor[.]in/pkg/?6bh4l5qy.
Oczywiście osoby korzystające ze smartfonów z Androidem nie są w tym przypadku bezbronne.
Na rynku są dostępne produkty dedykowane do tych urządzeń, które skutecznie chronią nasze dane, jednym z nich jest Bitdefender Mobile Security. Jednakże podstawowy problem polega na tym, że nie wszyscy użytkownicy korzystają z systemów antywirusowych na smartfonach, chociaż bardzo często realizują te same czynności co na komputerach np. logowanie do banku. Koszt rocznej subskrypcji takich rozwiązań wynosi około 30 zł., czyli niespełna 3 zł. miesięcznie, na pytanie czy warto ryzykować przy tej kwocie każdy użytkownik musi sobie sam odpowiedzieć.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.