Haker z uniwersytetu trafił za kratki
29-letni Hayder Ali Jasim kiedy studiował na kierunku projektowania systemów wbudowanych na Uniwersytecie Południowej Wali, udało mu się uzyskać nieautoryzowany dostęp do dokumentów egzaminacyjnych oraz raportów uczelni. Jak donosi BBC pomiędzy listopadem 2018 roku a majem 2019 roku haker użył skradzionych danych uwierzytelniających do zalogowania się ponad 700 razy i pobrał 216 plików. Hayder Ali Jasim zarabiał na pochodzących z kradzieży informacjach, współpracując z 30-letnim Noureldienem Eltarki, który sprzedawał studentom kopie arkuszy egzaminacyjnych i odpowiedzi za tysiące funtów.
Włamanie zostało wykryte dopiero wtedy, gdy wykładowca matematyki zauważył, że pewna liczba uczniów popełniła błędy ortograficzne w odpowiedziach, które odpowiadają błędom, które nauczyciel popełnił w swoim oficjalnym arkuszu odpowiedzi. Późniejsze śledztwo wykazało, że konta logowania należące do 17 członków personelu zostały naruszone, a adres IP był powiązany z nieruchomością znajdującą niedaleko kampusu uniwersyteckiego. W rozmowie z policją Eltarki wyznał, że sprzedał studentom skrypty egzaminacyjne za 6500 funtów - z czego większość dochodów trafiła do Jasima. Śledztwo uniwersyteckie w sprawie naruszenia danych i kolejne wprowadzone przez nią nowe środki bezpieczeństwa kosztowały uczelnię ponad 100 000 funtów.
- To spora kwota, którą trzeba było dość nieoczekiwanie wydać. Ale uważam, że niewłaściwe jest łączenie tego w całości z włamaniem. Władze uniwersytetu już wcześniej powinny pomyśleć o zastosowaniu systemów bezpieczeństwa, niezależnie od tego czy system doznał naruszenia danych. Podsumowując uczelnia prędzej przy później musiałaby zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Hayder Ali Jasim musi odsiedzieć 20 miesięcy za kratkami, a jego kolega Noureldien Eltarki otrzymał wyrok 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 24 miesiące, nakazano mu także wykonanie 200 godzin nieodpłatnej pracy oraz sześciodniową działalność resocjalizacyjną.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.