Inno3D GeForce RTX 3080 Ti Frostbite - flagowe GPU w królewskim wydaniu
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 Ti Frostbite to konstrukcja dla tych, dla których tylko najlepsze jest wystarczająco dobre. Topowe GPU otrzymało wodne chłodzenie wraz z programowalnym podświetleniem. W rezultacie nowość ma być chłodniejsza o kilkanaście stopni od referenta, cichsza i bardziej efektowna.
Inno3D GeForce RTX 3080 Ti Frostbite to karta z układem Ampere GA102, który posiada 10240 rdzeni CUDA. Jest on sprzęgnięty z 12 GB pamięci VRAM typu GDDR6X (384-bit). Fabrycznie podkręcony chip ma osiągać w trybie Boost 1710 MHz, nie nagrzewając się przy tym nadmiernie. Według producenta temperatura układu nie przekracza 62 stopni Celsjusza, podczas gdy niżej taktowany referent ma uzyskiwać o 13 stopni więcej.
Kultura pracy także ma przemawiać na korzyść karty Inno3D GeForce RTX 3080 Ti Frostbite. Całość ma 226 mm długości i zajmuje dwa sloty. Takie połączenie osiągów i kompaktowych rozmiarów ma być zasługą chłodzenia Frostbite, które w serii RTX 30 przeszło kurację odmładzającą. Usprawniono m.in. przepływ cieczy, zmieniono rozmieszczenie komponentów, odchudzono do jednego milimetra termopady.
Blok wykonany z czystej, niklowanej miedzi także jest cieńszy i ma 5,5 mm grubości. W dalszym ciągu gracze mają do dyspozycji programowalne podświetlenie RGB LED. Można nim zarządzać z poziomu oprogramowania (producentów płyt głównych), dzięki kompatybilności z systemami takimi jak: Aura Sync, Mystic Light czy RGB Fusion. Fani marki mają też do wyboru aplikację TuneIT przygotowaną przez producenta.
Dzięki niej można monitorować parametry pracy, poeksperymentować z taktowaniami czy znaleźć idealne nastawy wbudowanej iluminacji. Jak przystało na flagowca, karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3080 Ti Frostbite wymaga dodatkowego zasilania. Potrzebne są dwie 8-pinowe wtyczki PCI-Express i zasilacz o mocy minimum 750 W.
Prezentowana karta powinna powoli pojawiać się w ofertach sklepów. Producent dokłada wszelkich starań, aby jej dostępność była jak najlepsza.
Dane techniczne:
- https://www.inno3d.com/images/products/spec_sheet/products_id_609.pdf
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.