Inno3D GeForce RTX 3090 X3 - minimalistyczna forma i topowe osiągi
Inno3D GeForce RTX 3090 X3 to konstrukcja stworzona z myślą o użytkownikach, którzy stawiają na subtelne połączenie elegancji i osiągów. Najmocniejsze GPU z serii Ampere zamknięto w jednolitej, metalowej obudowie. Całość zajmuje dwa sloty, co daje możliwość zbudowania potężnego PC o niewielkich wymiarach.
Inno3D GeForce RTX 3090 X3 to utajony flagowiec. Karta zajmuje dwa sloty i wyróżnia się minimalistyczną, pozbawioną zbędnych ozdobników obudową. W dalszym ciągu użytkownik dostaje do dyspozycji 10496 rdzeni CUDA wspieranych przez 24 GB pamięci VRAM typu GDDR6X. Co więcej, w trybie Boost chip ma pracować z częstotliwością co najmniej 1695 MHz, a więc wyższą niż widnieje w specyfikacji referencyjnej.
Na podniesienie taktowania ma pozwalać zastosowany system chłodzenia. Radiator obejmuje wszystkie sekcje karty i ma efektywną powierzchnię wymiany ciepła przekraczającą pół metra kwadratowego. W jego wnętrzu zatopiono siedem ciepłowodów o łącznej długości blisko 1,7 metra. Dwa z nich odbierają ciepło z kości VRAM. Producent chwali się, że przekłada się to na obniżenie temperatur modułów nawet o 10 stopni.
Stały dopływ chłodnego powietrza wymuszają trzy wentylatory Scythe o średnicy 90 mm. Od spodu kartę Inno3D GeForce RTX 3090 X3 usztywnia metalowy backplate. Posiada on otwory, które mają umożliwić łatwiejsze odprowadzanie ciepła. Całość ma 300 mm długości, a więc tyle samo, co bardziej rozbudowane warianty zajmujące o jeden slot więcej. Podobnie jak one konstrukcja wymaga dodatkowego zasilania.
Do stabilnego działania karty Inno3D GeForce RTX 3090 X3 niezbędne są dwie wtyczki PCI-Express 8-pin. Zasilacz z kolei nie powinien mieć mniej niż 750 W. Osoby, które chciałyby kupić prezentowany model, już mogą szukać go w sklepach. Producent jednocześnie deklaruje, że nie ustaje w wysiłkach, które zmierzają do poprawienia jego dostępności.
Dane techniczne:
- procesor graficzny: GA102 (10476 rdzeni CUDA)
- taktowanie rdzenia w trybie boost: 1695 MHz
- pamięć graficzna: 24 GB GDDR6X
- przepustowość pamięci graficznej: 19,5 Gbps
- magistrala: 384-bit
- wyjścia wideo:
- HDMI 2.1
- 3 x DisplayPort 1.4a
- maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px
- interfejs: PCI-E 4.0 x16
- wymiary:
- długość: 300 mm
- szerokość: 112 mm
- wysokość: 2 sloty rozszerzeń
- zasilanie: 2 wtyczki 8-pin, zasilacz min. 750 W
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.