Komunikaty PR

Inteligentne technologie wsparciem dla łańcuchów dostaw

2021-07-29  |  12:00

Pandemia wywarła ogromny wpływ na globalne łańcuchy dostaw. Doprowadziło to między innymi do poważnych zmian w funkcjonowaniu sektora logistycznego, a same firmy przekonały się, jak ważne jest wsparcie technologii dla usprawnienia i efektywnego zarządzania przepływem towarów. W odpowiedzi na nowe wyzwania biznesowe Lexmark przedstawił rozwiązania technologiczne, które mają na celu odciążyć łańcuchy dostaw i zoptymalizować procesy.

Pandemia wpłynęła nie tylko na nawyki pracy i interakcje społeczne, ale też znacząco zmieniła zwyczaje zakupowe konsumentów. Zakupy w Internecie już wcześniej zyskiwały na popularności, ale wytyczne dotyczące pozostawania w domu przyspieszyły ich wykorzystanie jako kanału sprzedaży. Klienci, którzy do tej pory nie byli przyzwyczajeni do zakupów online, preferując wizyty w sklepach tradycyjnych, zostali niejako do nich zmuszeni. Pandemia spowodowała też, że ludzie zaczęli spędzać większą część dnia w domu, co spowodowało konsumpcję „rzeczy”, zamiast doświadczeń. Ta zwiększona konsumpcja wywarła ogromną presję na łańcuchy dostaw.

Śledzenie RFID

Ważną częścią sprawnego funkcjonowania logistyki jest odpowiednia kontrola nad zasobami. Dla skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw kluczowa jest możliwość śledzenia produktów lub przesyłek w trakcie transportu. Jednym z rozwiązań są urządzenia śledzące GPS, ale nie zawsze się one sprawdzają – są drogie i nieopłacalne w przypadku sporadycznej wysyłki pojedynczego towaru.

Istnieje bardziej efektywna i tańsza technologia identyfikacji radiowej (Radio Frequency Identification, RFID). Wykorzystuje ona fale radiowe do przesyłania danych między mikroukładem a urządzeniem odczytującym, umożliwiając tym samym identyfikację i śledzenie obiektów. Ze względu na bardzo konkurencyjne koszty i niezawodność, technologia RFID ma ogromny potencjał do wykorzystania w łańcuchach dostaw.

Przesyłanie danych poprzez znaczniki RFID jest idealnym rozwiązaniem do śledzenia towarów i przesyłek. W porównaniu do kodów kreskowych, etykiety RFID pozwalają na przechowywanie znacznie większej ilości informacji. Ponadto, dane z nich można odczytywać zdalnie na odległość nawet do 12 metrów, a towary skanować masowo. Oznacza to wydajność – przygotowanie całej palety produktów oznaczonych RFID za jednym razem. Co więcej, towarom nadawane są indywidualne kody identyfikacyjne, za pomocą których można śledzić poszczególne produkty i aktualizować ich lokalizację w kluczowych momentach transportu: gdy opuszczają fabrykę, trafiają do kontenera, docierają do magazynu portowego aż w końcu są odbierane przez dystrybutora.

Lexmark RFID Laser Printing dla produkcji

Dzięki tym zaletom znakowanie RFID zyskuje coraz większą popularność w całym sektorze logistyki i transportu. Dzisiejsza technologia identyfikacji radiowej zazwyczaj zakłada drukowanie dokumentów i etykiet z jednego urządzenia i programowanie tagów na innym. Istnieją natomiast rozwiązania uniwersalne, jak na przykład Lexmark RFID Laser Printing dla produkcji, które polega na połączeniu czytnika RFID i drukarki laserowej w jedno urządzenie. Drukowanie znaczników RFID na drukarce biurowej jest opłacalnym i łatwym do wdrożenia sposobem na śledzenie pojedynczych przedmiotów, lub przesyłek zbiorowych w całym łańcuchu dostaw. Takie rozwiązanie pozwala na sprawne i efektywne zarządzanie procesem, eliminację błędów i niedopasowań. W ten sposób, za pomocą jednego urządzenia drukującego, można szybko i oszczędnie kodować i drukować rachunki, faktury oraz etykiety RFID Global Transport. Same układy RFID nadają się do ponownego użytku. Można je odzyskiwać, a następnie ponownie drukować i kodować tyle razy, ile trzeba. Ponadto, takie urządzenie może z łatwością wydrukować kody kreskowe do natychmiastowego wyświetlania informacji wizualnych, o ile są one potrzebne.

Niestandardowe rozwiązania w zakresie druku mogą łączyć możliwości formularzy elektronicznych, druku kolorowego i nośników specjalnych w jednym kolorowym urządzeniu laserowym lub wielofunkcyjnym – mówi Piotr Żarczyński, Technology Specialist, Lexmark Polska. – Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowe technologiczne wsparcie dla całego łańcucha dostaw naszych klientów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce Biuro prasowe
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów
IT i technologie Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
2025-02-26 | 11:15

Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT

Branża IT przyciąga jak magnes. Zwłaszcza obecnie, gdy AI staje się rzeczywistością, która zmienia sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. Praca w IT daje

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Przemysł

Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora

Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce. Zapotrzebowanie na kosmiczne technologie napędzają niestabilność gospodarczo-polityczna oraz kryzys klimatyczny. Rozwój polskiego sektora kosmicznego mocno przyspieszył po przystąpieniu Polski do ESA, jednak brak przyjętej polityki kosmicznej sprawia, że nie wykorzystujemy do końca związanego z tym potencjału. Brak jasnych przepisów utrudnia też współpracę bilateralną z innymi krajami.

Problemy społeczne

Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.