Komunikaty PR

Jak doszło do włamania na skrzynkę Michała Dworczyka?

2021-06-14  |  09:45
Biuro prasowe
Do pobrania ODO 24 ( 0.05 MB )

Komentarz eksperta: Adam Gładkowski, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk z dużym prawdopodobieństwem padł ofiarą ataku, w wyniku którego atakujący mógł pobrać całą zawartość lub uzyskać całkowity dostęp do jego prywatnej skrzynki. Warto zaznaczyć, że na razie brak na to jednoznacznych dowodów, zaś kolejne publikowane materiały wskazują na coraz większe prawdopodobieństwo, że dostępne w sieci zrzuty ekranu wiadomości są spreparowane. Publikowane materiały związane m.in. z poufnymi wiadomościami dotyczącymi uzbrojenia polskiej armii czy informacje o negocjacjach z innymi państwami w zakresie obronności niekoniecznie muszą pochodzić z jego prywatnej skrzynki – brakuje jakiegokolwiek powiązania pomiędzy publikowanymi materiałami, a skrzynką. Włamywacze mogliby w bardzo prosty sposób wykazać prawdziwość posiadanych materiałów publikując pełne źródła wiadomości – rozwiałoby to wszelkie wątpliwości, ale pomimo wielokrotnych próśb  nie zdecydowali się na ten ruch.

Jednakże zakładając, że do wycieku danych faktycznie doszło, warto zauważyć, że zdarzenie takie mogło być następstwem różnego rodzaju ataków hakerów bądź zaniedbań ze strony właściciela poczty. Pierwszą, najczęściej wskazywaną w mediach przyczyną jest przełamanie zabezpieczeń, czyli odgadnięcie hasła do skrzynki pocztowej.

W takim przypadku należy zauważyć, że Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w celu poprawnego zabezpieczenia swojej korespondencji mógł określić u operatora skrzynki pocztowej autentyfikację dwupoziomową, która uniemożliwiłaby dostęp do skrzynki atakującemu, który znał lub odgadł hasło. Gdyby tak się stało, to do uzyskania dostępu do poczty niezbędny byłby dodatkowy kod wysyłany np. na telefon komórkowy, który nie mógłby trafić w ręce cyberwłamywacza. Jednakże należy zaznaczyć, że w przypadku niektórych operatorów poczty, metoda autentyfikacji dwupoziomowej albo nie jest wspierana, bądź jest mocno ograniczona i rozwiązana w sposób niewygodny w użytkowaniu - nie wspiera innych metod zabezpieczenia konta użytkownika w rodzaju autoryzacji SMS, autoryzacji kluczem sprzętowym zgodnym ze specyfikacją FIDO U2F czy autoryzacji OAuth. Warto również zwrócić uwagę, że niektóre, popularne serwisy pocztowe wykazują się dużą podatnością w zakresie możliwości szybkich prób sprawdzania potencjalnych haseł (umożliwiającą hakerom znającym protokoły sieciowe błyskawiczne i zautomatyzowane weryfikacje wielu haseł – limitu ilościowego po którym następowałaby czasowa blokada IP atakującego), co jest rażącym zaniedbaniem patrząc na współczesne standardy zabezpieczeń.

Innym aspektem sprawy jest kwestia samego hasła. Mogło ono zostać złamane korzystając z niskiego poziomu zabezpieczeń występującego u usługodawcy poczty lub było zbyt proste – np. włamywacz mógł stworzyć w celu ataku listę potencjalnych haseł, złożonych z kombinacji słów powiązanych z osobą Michała Dworczyka (jak imiona czy nazwiska rodziny, znajomych, współpracowników, terminów zawodowych, zwierząt, hobby czy zainteresowań) i liczb (np. data urodzin swoich lub rodziny, rocznice) oraz najpowszechniej używanych „utrudniaczy”, jak wykrzyknik na końcu hasła, bądź cyfra 1. Jest też inna, bardziej niepokojąca możliwość – dość powszechna praktyka używania przez użytkowników takiego samego hasła w wielu miejscach. A niestety faktem jest, że w omawianym przypadku adres i powiązane z nim hasło pojawiło się dotychczas co najmniej w dwóch wyciekach danych. W 2018 r. adres e-mail ministra odnalazł się przynajmniej raz na zbiorczej liście danych wykradzionych z wielu niezidentyfikowanych portali, natomiast w 2012 r. wyciekło jego hasło z portalu LinkedIn.

Warto podkreślić, że niestety zarówno politycy, jak również zwykli obywatele często nie są świadomi zagrożeń wynikających z własnej aktywności w sieci. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka, które występuje w wypadku, kiedy to nasz adres mailowy przejmie osoba niepożądana i będzie chciała  wykorzystać go do osiągnięcia własnych korzyści. Niestety, w przypadku zwykłych osób, które wprawdzie są mniej narażone na ataki niż osoby publiczne, szybkość reakcji służb i skuteczność w odzyskiwaniu dostępu do własnej poczty jest dużo mniejsza. A przecież mamy tam „podpięte” konta bankowe, profile zaufane do komunikacji z urzędami, Internetowe Konta Pacjenta, konta usług chmurowych  (Dropbox, Onedrive), portale społecznościowe, ubezpieczenia, faktury elektroniczne, smartfony i inne urządzenia. Na dodatek prywatne skrzynki pocztowe często służą nam niejednokrotnie za archiwum wszelkiej maści historii zakupów, faktur i ogólnie korespondencji, której kopii lokalnej niejednokrotnie nawet nie mamy na swoim komputerze.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego Biuro prasowe
2024-07-22 | 08:00

Panasonic TOUGHBOOK G2 nominowany do konkursu branżowego

TOUGHBOOK G2 firmy Panasonic został wyróżniony w konkursie Best of Industry Award – MM Poland, którego nominacje ogłoszono 8 lipca przez MM Magazyn Przemysłowy. Konkurs
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.