Komunikaty PR

Jak sprawić, by praca hybrydowa była sukcesem?

2021-11-29  |  11:24
Biuro prasowe
Kontakt
Materiał prasowy
Symetria PR

Kozia 26a
30-733 Kraków
kontakt|symetriapr.com| |kontakt|symetriapr.com
506 436 176
www.facebook.com/symetriapr

Ponad rok pandemii wystarczył, aby tzw. home office ewoluował w stronę pracy w systemie hybrydowym. Dziś to właśnie ona jest uważana za przyszłość przedsiębiorstw. Wymaga jednak wdrożenia dobrych praktyk i niejednokrotnie także odpowiednich narzędzi technologicznych. O czym warto pomyśleć, decydując się na pracę hybrydową zespołu?

Obecnie wiemy już, że łączenie home office z wykonywaniem obowiązków w biurze nie jest takim wyzwaniem, jakim zdawało się być na początku. Nowy system można wprowadzić w taki sposób, aby przynosił satysfakcję całemu przedsiębiorstwu. Warunkiem koniecznym jest jednak organizacja obowiązków zgodna z preferencjami i stylem działania pracowników.

Raport „Hybrid Work Index 2021” firmy Cisco zwraca uwagę na nowy trend, który pojawił się w związku z pracą hybrydową. Aż 64% respondentów tego badania uważa, że możliwość korzystania z home office ma wpływ na to, czy nadal pozostaną w przedsiębiorstwie. Polscy pracodawcy dostrzegają tę potrzebę i nie pozostają na nią obojętni – według tegorocznego badania „Powrót do biura – szansa i wyzwanie. Rynek biurowy a koronawirus” firmy Colliers – 77% polskich przedsiębiorstw planuje wprowadzić na stałe model hybrydowy, przeznaczając 2 lub 3 dni w tygodniu na home office.

Na co powinny zwrócić szczególną uwagę zespoły działające w modelu hybrydowym?

Odpowiednia organizacja

Firma, która przechodzi na taki model, powinna zrozumieć potrzeby i oczekiwania kadry, ponieważ dzięki temu w organizacji pozostaną najlepsi ludzie. Tymczasem – w dobie pandemii – dla pracowników bardzo ważna stała się elastyczność w tym, jak i gdzie wykonują swoje obowiązki. Dowodem na to są dane – jeszcze przed pandemią działać z domu chciało 63%. Obecnie tylko 19% chce wrócić do biura.
Ważnym krokiem w budowaniu hybrydowego zespołu, jest zmniejszanie liczby indywidualnych stanowisk. Należy zastąpić je otwartymi przestrzeniami. Dlaczego? Po prostu usprawniają komunikację oraz pomagają w szybkim i bezpośrednim przepływie informacji.

Niezmiernie ważna jest też opieka liderów. Jak powinna wyglądać i z czym się wiąże? Podstawą jest stały kontakt z pracownikami, odpowiadanie na zadawane przez nich pytania, słuchanie opinii oraz przydzielanie im zadań w oparciu o ich mocne strony. To również docenianie zakończonych projektów oraz zwracanie uwagi na możliwości rozwoju dla każdej z osób.

- Dostrzeganie potrzeb pracowników jest dużo prostsze, gdy dysponujemy narzędziami wspomagającymi działanie biura. Dzięki nim zadbamy o optymalne zarządzanie zespołem, np. księgowych, jak i dopilnujemy ważnych dokumentów. Wiadomo wówczas, ile zajmuje obsługa klientów, a pozostały czas można poświęcić na rozwój kadry. Łatwiej też dobrać zadania zgodnie z predyspozycjami danej osoby – wyjaśnia Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Współpraca na wysokim poziomie

Tryb pracy w zespole hybrydowym wiąże się z wieloma rozmowami telefonicznymi, spotkaniami, wiadomościami oraz planowaniem zadań za pomocą aplikacji usprawniających działania. Nie wszyscy muszą się czuć, w tym przecież stosunkowo nowym środowisku, komfortowo. Firmy zaczynają aktywnie szukać sposobów, by głos każdej osoby był słyszalny, a zaangażowanie mogło wzrastać. Jakimi metodami można to osiągnąć?

1. Organizując codzienne spotkania

Krótkie spotkania rozpoczynające dzień zespołu, niezwiązane ze współpracą z klientami, to doskonała okazja, aby dać wszystkim możliwość swobodnej wypowiedzi. Dwadzieścia minut wystarczy na ustalenie zadań każdej osoby na dany dzień, rozmowy o pojawiających się problemach czy wymiany pomysłami.

2. Tworząc wspólne tablice do każdego z projektów

Obecnie aplikacje dają wiele możliwości komunikacji. Warto więc z nich korzystać, np. zakładając tablice, do których dostęp będą mieli wszyscy pracownicy. To dobre miejsce na zadawanie pojawiających się na bieżąco pytań, prowadzenie burz mózgów, dodawanie skojarzeń związanych z projektem lub pomysłów. Niekiedy to właśnie mniej formalne narzędzie może stać się prawdziwą wylęgarnią wielkich koncepcji.

3. Wiadomości w formie e-maili czy newsletterów

Przesyłanie szczerych wiadomości do pracowników, niosących ze sobą konstruktywną informację zwrotną, pomaga budować poczucie bezpieczeństwa w zespole. Pozwala bowiem wykluczyć niszczące dobrą atmosferę domniemania i plotki. Każdy dowiaduje się wówczas indywidualnie, co należy poprawić, już poza forum publicznym.

Warto także podkreślić wagę elastyczności, która stała się istotną częścią pracy hybrydowej. Oznacza ona również możliwość korzystania z urządzeń mobilnych podczas spotkań. Obecnie z urządzeń mobilnych na spotkania wdzwania się nie 9% a 27% pracowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było łatwiej zaplanować swoje uczestnictwo.

Nie sposób jednak ominąć trudności, które mogą się pojawić, jeśli zabraknie balansu między obowiązkami a czasem prywatnym. Eksperci zwracają uwagę, że łatwiejsza dostępność zatrudnionych – dzięki przenośnej elektronice – może prowadzić do dłuższych godzin pracy i zmęczenia spotkaniami.

Jak zatem przeprowadzić spotkania, by współpraca była efektywna i korzystna dla wszystkich?

Organizując spotkania warto jasno określić plany i cele spotkań oraz przeznaczyć w grafiku miejsca na dni całkowicie od nich wolne. Zadbajmy również o odpowiednie przeszkolenie pracowników, aby wiedzieli, które funkcje ułatwiają przeprowadzenie zebrań. Może to być np. opcja redukcji szumów z otoczenia, które często rozpraszają innych lub włączenie wirtualnego tła, które ukryje bałagan w pokoju – mówi Krzysztof Wojtas.

Przezorność równa się bezpieczeństwo

Zachowanie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie zaczyna się już od prostych elementów. Należy upewnić się, czy osoby wykonujące swoje obowiązki zarówno w biurze, jak i w domu, mają ku temu odpowiednie warunki. Udostępniając im odpowiednio chronione narzędzia i technologie, unikamy ryzyka, że firmowe dane trafią w niepowołane ręce.

Używany przez pracowników sprzęt powinien posiadać zabezpieczenia VPN oraz wymuszać wieloskładnikowe uwierzytelnianie podczas logowania do aplikacji i skrzynek e-maili. Kradzież tożsamości jest obecnie jedną z najczęstszych form ataków cyberprzestępczych.

Według badań Cisco „Hybrid Work Index 2021”, użytkownicy na całym świecie narażeni są na nawet 100 milionów zagrożeń dziennie, które związane są tylko z elektroniczną korespondencją.

Firmy powinny być też przygotowane na awarie dostawców usług internetu w biurze i mieć gotowy plan na choćby jego minimalne zakłócenia, dzięki czemu będą w stanie zapewnić ciągłość działania przedsiębiorstwa. Mogą wykupić mniejsze łącze u innego dostawcy, bądź skorzystać z udostępniania internetu z telefonu (jeśli dysponują wystarczającym pakietem).

Nowoczesne narzędzia pozwalające zaplanować działania zespołu, dobre zasady współpracy oraz bezpieczeństwo – oto przepis na udany system hybrydowy. Prawdopodobnie ten model pozostanie z nami dłużej, ponieważ odpowiada on zarówno na potrzeby pracowników, jak i pracodawców. Dzięki niemu zespoły mogą lepiej się ze sobą komunikować, a przedsiębiorstwa mają możliwość sprawdzenia, czy stworzyli wszystkim optymalne warunki do działania.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Symetria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.