Jak uprościć złożoność systemów IT i wzmocnić bezpieczeństwo?
Agnieszka Łukasiak
Citrix
ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl
Hybrydowy model pracy pozwala pracownikom na wybór takiej formy, która im najbardziej odpowiada. Jednak ta różnorodność i swoboda pociągają za sobą większą złożoność systemów IT. Dla zespołów odpowiedzialnych za wspieranie i zabezpieczanie środowiska IT to nowe obowiązki, wymagające kolejnych umiejętności zarządzania. Ta złożoność informatyczna jest obecnie jedną z największych barier bezpieczeństwa.
Złożoność systemów to problem bezpieczeństwa IT
Szersze spectrum zarządzania infrastrukturą IT wiąże się z większym ryzykiem ludzkich błędów i wyższą liczbą potencjalnych ataków. To może mieć wpływ na potencjalne koszty. Raport bezpieczeństwa IBM z 2021r. wykazał, że średni koszt jednego naruszenia danych w organizacjach o wysokim poziomie złożoności systemu był o 2,15 miliona USD wyższy, niż w organizacjach o niskim poziomie złożoności. Te 2,15 miliona dolarów, to więcej, niż koszt przeciętnego naruszenia danych w związku z zakłóceniami działalności biznesowej i utratą reputacji. Poza większym ryzykiem związanym z bezpieczeństwem, nadmiernie złożone systemy IT mogą również wprowadzać u ludzi frustrację, która obniża ich wydajność.
Jednym z najczęstszych zagrożeń bezpieczeństwa, związanych ze złożonością IT jest niewłaściwa konfiguracja środowiska chmury. Błędna konfiguracja polega na przypadkowym umieszczaniu poufnych danych i innych zasobów bez ochrony ich poufności, integralności lub dostępności. Im więcej ważnych usług w chmurze, tym bardziej rozproszone są wrażliwe dane, a to sprawia, że mogą się one dostać w ręce niewłaściwych użytkowników lub zostać utracone.
Zawodzą tradycyjne rozwiązania bezpieczeństwa IT
Uproszczenie złożoności systemu jest jednym z głównych działań, by zapobiec błędnej konfiguracji chmury lub innym zagrożeniom bezpieczeństwa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że projekty cyfrowej transformacji często przyspieszają migrację organizacji do chmury, co sprawia, że czasem trudno jest zaplanować i skonfigurować tak szybko rozwijającą się infrastrukturę IT. Ta złożoność staje się poważniejszym problemem, jeśli w firmie znajdują się rozwiązania od różnych dostawców. Zarządzanie nimi w jednej infrastrukturze, to utrudniony proces nadzoru IT. A w dobie pracy hybrydowej jest to jeszcze trudniejsze, gdyż liczba rozproszonych użytkowników i punktów końcowych do ochrony rośnie.
Tradycyjne modele bezpieczeństwa IT nie są w stanie sprostać nowym wyzwaniom. Co więcej, rozwiązania zabezpieczające mogą spowalniać aplikacje w chmurze i SaaS. Może to skłonić pracowników do znalezienia możliwości obejścia reguł poza siecią, które nie tylko mogą być dla firm niebezpieczne, ale także trudne do monitorowania.
Co w zamian złożoności?
Odpowiedzią mogą być rozwiązania dostępu, które działają w modelu zerowego zaufania. Dzięki dostępowi adaptacyjnemu zapewniają bezpieczeństwo sieci na jej brzegu, by chronić dane tam, gdzie są one najbardziej narażone. Często posiadają również funkcje pojedynczego logowania (SSO) do aplikacji SaaS i aplikacji internetowych, a także szczegółowe i adaptacyjne zasady bezpieczeństwa, zasady ochrony aplikacji i izolację przeglądarki internetowej w ramach opartego na chmurze dostępu do sieci w modelu Zero Trust (ZTNA).
Rozwiązania posiadające zabezpieczenia adaptacyjne ułatwiają monitorowanie i zabezpieczanie urządzeń mobilnych w tym tych, działających w modelu BYO. Dzięki nim można dobrać odpowiednie warstwy zabezpieczeń dla pracowników, zabezpieczyć aplikacje i interfejsy API, zapewniając takie korzyści, jak:
- Pełny dostęp do aplikacji przez dział IT.
- Bezpieczne i wydajne środowisko pracy dla ludzi pracujących w modelu hybrydowym.
- Mniejsze ryzyko przed atakami w aplikacjach, interfejsach API, urządzeniach i danych.
- Jednolitą architekturę IT umożliwiającą wykorzystanie sieci i zabezpieczeń dla modelu zerowego zaufania i struktury zabezpieczeń Secure Access Service Edge (SASE).
- Mniejszą potrzebę szkoleń IT w zakresie strategii i platform bezpieczeństwa lub zatrudniania dodatkowych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Polityka
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
Handel
W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.