Komunikaty PR

Jak zapewnić bezpieczeństwo w mieście?

2021-07-05  |  10:00
Biuro prasowe

Dyskusje na temat bezpieczeństwa w miastach często skupiają się głównie na aspektach związanych z zastosowaniem inteligentnych systemów monitoringu. Jednak nie należy pomijać znaczenia systemów audio, które umożliwiają m.in. szybkie ostrzeganie mieszkańców o zbliżającym się trzęsieniu ziemi czy nadawanie komunikatów przypominających o zachowaniu dystansu społecznego. Systemy bezpieczeństwa wyposażone w rozwiązania audio pomagają także w zapobieganiu wszelkiego rodzaju naruszeniom porządku społecznego. Przedstawiamy kilka przykładów zastosowania tego rodzaju technologii w inteligentnym mieście.

 

1. Powiadomienia alarmowe

Każdego roku wiele miast na całym świecie jest narażonych na sytuacje kryzysowe, np. klęski żywiołowe czy trudne warunki pogodowe. W takich przypadkach niezwykle ważne jest jak najszybsze informowanie obywateli o zagrożeniu. Dzięki sieciowym rozwiązaniom audio możliwe jest szybkie i skuteczne dotarcie do dużej liczby osób w wybranych strefach.

 

Systemy komunikatów dźwiękowych są również wykorzystywane w celu przygotowania miast na sytuacje awaryjne. Korzystając ze zintegrowanych wysokiej jakości kamer sieciowych lub innych czujników z wbudowanymi funkcjami analitycznymi oraz głośników do wykrywania sytuacji awaryjnych i wysyłania ostrzeżeń, można dodatkowo znacząco zwiększyć skuteczność operacyjną systemu, co bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzi.

 

Konrad Badowski z Axis Communications zwraca uwagę, że system można skonfigurować tak, aby w sytuacji zagrożenia odtwarzał sygnał ostrzegawczy w postaci wcześniej nagranej wiadomości, zapewniając możliwie najkrótszy czas reakcji operatora na problem. Komunikaty mogą zawierać wskazówki dotyczące ewakuacji, powiadomienia o wypadkach drogowych lub ostrzeżenia o ekstremalnych warunkach pogodowych – dodaje.

 

Takie rozwiązania sprawdzają się np. w mieście Concón w Chile, które narażone jest na stałe zagrożenie trzęsieniami ziemi i falami tsunami. Zintegrowany sieciowy system powiadomień alarmowych pomaga władzom Concón m.in. w sprawnym zarządzaniu ewakuacją ludności
w sytuacji zagrożenia.

 

Podobny system, składający się z ponad 10 000 głośników sieciowych AXIS wdrożyło miasto Meksyk. Zastosowana tam technologia pozwala na odtworzenie komunikatu o nadchodzącym trzęsieniu ziemi i maksymalne skrócenie czasu potrzebnego do efektywnej ewakuacji.

 

2. Komunikaty inne niż alarmowe

Na co dzień w miastach częściej wykorzystywane są jednak rozwiązania do przesyłania wiadomości innych niż alarmowe. Mogą to być wszelkiego rodzaju wskazówki dla osób biorących udział w imprezach masowych, czy po prostu muzyka odtwarzana w tle.  Zastosowania tego typu systemów można również rozszerzyć np. o komunikaty mające na celu zapobieganie naruszeniom zasad parkowania. Odpowiedni komunikat może zostać wydany przez głośniki za każdym razem, gdy pojazd zaparkuje na obszarze o ograniczonym dostępie. Ma to dodatkową zaletę polegającą na zmniejszeniu obciążenia organów ścigania spowodowanego przypadkowymi naruszeniami zasad parkowania.

 

Gmina Vicente Lopez w Argentynie wdrożyła sieciowy system audio, który umożliwia łatwą komunikację z mieszkańcami. Głośniki zainstalowane na jednej z popularnych plaż emitują alerty pogodowe, ostrzeżenia o ekspozycji na słońce, a ostatnio również komunikaty
o zachowaniu dystansu społecznego i używaniu maseczek ochronnych. To rozwiązanie audio pomaga zapewnić plażowiczom znacznie lepsze doświadczenia związane z przebywaniem na świeżym powietrzu i optymalizuje ich bezpieczeństwo.

 

Potencjalne zastosowania tego typu systemów powiadomień dźwiękowych są praktycznie nieograniczone. Treść i styl powiadomień mogą być zmieniane w zależności od potrzeb użytkownika, a emitować można zarówno komunikaty na żywo, jak i takie wcześniej nagrane. Dodatkowo, głośniki zintegrowane w ramach systemu są w stanie przekazać komunikat głosowy czujnikom IoT, niezależnie od tego, czy są to czujniki temperatury lub ciśnienia, czy takie, które informują operatora o anomaliach lub nadchodzących zagrożeniach – mówi Konrad Badowski.

 

3. Zapobieganie przestępczości

Wykorzystanie ograniczonych zasobów w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom to wyzwanie, z którym borykają się miasta na całym świecie. Systemy monitoringu wizyjnego umożliwiają np. wykrywanie wtargnięć do budynków lub obszarów o ograniczonym dostępie, ale w wielu przypadkach policja lub straż miejska nie są w stanie dotrzeć na miejsce wystarczająco szybko, aby zapobiec kradzieżom lub aktom wandalizmu.

 

Rozwiązaniem tego problemu może być połączenie systemu monitoringu i systemu komunikatów dźwiękowych. Kamera o odpowiednich parametrach może nadać automatyczne ostrzeżenie dźwiękowe bezpośrednio do intruza. W wielu przypadkach ten rodzaj ostrzeżenia jest wystarczający, aby odstraszyć przestępcę i zniechęcić go do podejmowania dalszych akcji, a tym samym zapobiec interwencji służb miejskich. Wiele tego rodzaju rozwiązań zastosowano m.in. w Tel Avivie, co w dużym stopniu przyczyniło się wzrostu bezpieczeństwa w mieście.

 

4. Wykrywanie dźwięku

Wiele incydentów związanych z bezpieczeństwem w mieście jest poprzedzonych lub zainicjowanych przez jakiś rodzaj hałasu, np. podniesione głosy, strzały z broni palnej lub dźwięk tłuczonego szkła. Współczesne systemy audio dla miast mogą automatycznie wykrywać i rozpoznawać zdefiniowane dźwięki oraz wysyłać alerty o potencjalnych lub rzeczywistych incydentach.

 

Kamery dozorowe w połączeniu z czujnikami dźwięku mogą stanowić wartość dodaną w systemach bezpieczeństwa obejmujących przestrzenie publiczne, takie jak parki czy skwery. Połączenie dźwięku i obrazu może być skutecznym narzędziem służącym zarówno wykrywaniu i weryfikacji sytuacji, ale również umożliwiającym szybkie reagowanie. Np., gdy w parku słychać podniesione głosy, system może wykryć krzyki i aktywować kamery sieciowe, aby operatorzy mogli sprawdzić czy to tylko bawiące się dzieci, czy może próba napadu. Jeśli jest to napad, można wysłać na miejsce strażników lub nadać komunikat mający na celu odstraszenie sprawców – wylicza Konrad Badowski.

 

 

Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest jednym z kluczowych obowiązków władz miejskich. Włodarze miast coraz chętniej decydują się na zastosowanie nowoczesnych zintegrowanych systemów bezpieczeństwa, w tym takich wspomaganych przez rozwiązania dźwiękowe. Dynamiczny rozwój technologii audio dla miast, w połączeniu z szeroką gamą potencjalnych zastosowań poszczególnych urządzeń oraz niemal nieograniczonymi możliwościami rozbudowywania systemu sprawia, że tego rodzaju rozwiązania będą w centrum debaty o bezpieczeństwie w inteligentnych miastach w najbliższych latach.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn Biuro prasowe
2024-08-23 | 13:00

Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn

Powrót do szkoły to idealna okazja do modernizacji PC przed zalewem jesiennych hitów i nowych obowiązków. Tym bardziej, że nowoczesne karty graficzne są niezbędne dla
IT i technologie Zalman CNPS13X DS — elegancki cooler z wyświetlaczem LED
2024-08-23 | 09:00

Zalman CNPS13X DS — elegancki cooler z wyświetlaczem LED

Nowoczesne chłodzenie procesora powinno zagwarantować rozsądne temperatury, ale i nie tylko. Jak pokazuje przykład modelu CNPS13X DS od firmy Zalman, nic nie stoi dziś na przeszkodzie, by
IT i technologie Kobiety przebijają szklany sufit – start programu Jump to IT
2024-08-22 | 13:30

Kobiety przebijają szklany sufit – start programu Jump to IT

Fundacja Symfonia i Fundacja IT Girls uruchomiły kolejną wspólną inicjatywę, której celem jest wsparcie kobiet w branży IT. Program Jump to IT wystartował z misją

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.