Komunikaty PR

Jakie wnioski płyną po odłączeniu Parlera od infrastruktury AWS?

2021-01-19  |  09:00
Biuro prasowe

Niezależnie od oceny decyzji Amazonu, sytuacja w jakiej znalazł się Parler każe zadać wszystkim planującym migrację swoich zasobów do chmury pytanie o plan awaryjny na wypadek nagłego wstrzymania usług przez usługodawcę. Kierunek myślenia o zapewnieniu ciągłości działania jest zgoła inny - to o chmurze publicznej myślimy jak o bezpiecznej przystani naszych zasobów. W tej sytuacji należy jednak spojrzeć na kwestię ich lokalizacji z nieco innej perspektywy. Migracja zasobów informatycznych do chmury publicznej jest kuszącą opcją optymalizacji kosztów i zarządzania zasobami (pamiętajmy przy tym, że optymalizacja nie zawsze oznacza obniżenie kosztów). Ale biorąc pod uwagę plany kontynuacji biznesu sprawa się nieco komplikuje.

Umieszczenie zasobów na skonsolidowanym rozwiązaniu chmury publicznej przenosi przeszłe punkty awarii (np. SPOF-y aplikacyjne) na wyższy poziom - dostawca chmury staje się single point of failure. Rozszerzanie działalności gigantów chmurowych sprawia, że sytuacja staje się poważna również z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarki narodowej.

Rozpatrywać należy nie tylko pomysły wykorzystania tzw. chmur krajowych, ale również niezależnych dostawców infrastruktury. Drobne przedsiębiorstwa często nie są w stanie sprostać wymaganiom bezpieczeństwa dzisiejszej rzeczywistości internetowej. Wyzwaniem może być dla nich zapewnienie odpowiedniej ochrony przed wolumetrycznymi atakami DDoS, nie wspominając o ochronie w wyższych warstwach, poczynając od firewalli aplikacyjnych na systemach antyfraudowych kończąc.

I tu właśnie mogą przydać się więksi gracze, którzy takie działy bezpieczeństwa rozwijają własnymi siłami, często wspartymi rozwiązaniami, na które nie stać mniejszych. Dodatkowo należy spojrzeć na niebezpieczeństwo konsolidacji kapitału wśród największych gigantów, z którymi nie są w stanie konkurować mniejsi gracze. W efekcie decyzje tych gigantów mogą wpływać na całą gospodarkę krajową, nie mówiąc o funkcjonowaniu pojedynczych firm. W tym kontekście prawdziwe bezpieczeństwo ekonomiczne powinno brać się z rozproszenia gospodarki. Rozproszenia, ale nie rozdrobnienia.

Gdy planujemy wykorzystanie chmury w naszym biznesie, nie uzależniajmy się od oferty/infrastruktury jednego usługodawcy. Dywersyfikujmy ryzyko korzystając z usług kilku firm, lub przynajmniej miejmy plan awaryjny, jak sprawnie uruchomić biznes u innego dostawcy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Zalman CNPS13X Black — cichy i gustowny cooler dla wymagających użytkowników Biuro prasowe
2024-03-28 | 15:00

Zalman CNPS13X Black — cichy i gustowny cooler dla wymagających użytkowników

Standardowe zestawy chłodzenia dodawane do procesorów zazwyczaj nie spełniają wymagań graczy i użytkowników wymagających lepszej kultury pracy. Na szczęście porządny, a przy
IT i technologie Trendy w technologii wizualnej, których nie sposób przeoczyć
2024-03-28 | 15:00

Trendy w technologii wizualnej, których nie sposób przeoczyć

Chad Kunimoto z Panasonic Connect wyjaśnia, w jaki sposób innowacje w dziedzinie technologii obrazu przyczyniają się do zwiększenia interakcji i zainteresowania wśród
IT i technologie Premiera: Cooler Master prezentuje obudowę TD500 Max
2024-03-28 | 14:01

Premiera: Cooler Master prezentuje obudowę TD500 Max

Premiera: Cooler Master prezentuje obudowę TD500 Max z preinstalowanym AiO oraz zasilaczem Cooler Master zaprezentował dziś TD500 Max, pierwszą obudowę ATX z serii Max. Stworzona z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.