Już 60% firm w Polsce ufa nowoczesnym technologiom!
38PR & Content Communication Sp z o.o.
Łódź
90-729 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000 000 000
https://38contentcommunication.pl/
Transformacja cyfrowa w polskim biznesie nie zwalnia tempa. Już blisko 60% firm deklaruje, że na co dzień wykorzystuje nowe technologie lub jest na zaawansowanym etapie ich wdrożenia. W największym stopniu z digitalizacji korzystają firmy zatrudniające ponad 250 pracowników, w tym spółki Skarbu Państwa. Najbardziej zdigitalizowanymi działami są księgowość (96%) i HR (91%)[1]. Jak zauważa Iron Mountain, dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania, które gwarantują pełną i elastyczną kontrolę nad danymi. W 2020 roku firma odnotowała 60% przyrost klientów korzystających z autorskiej platformy do zarządzania dokumentacją[2].
Jak wskazuje raport „Bariery i trendy” przygotowany przez Instytut Humanites już blisko 60% firm działających w Polsce na co dzień wykorzystuje nowe technologie lub jest na zaawansowanym etapie wdrożenia. Prym wiodą duże przedsiębiorstwa i korporacje, ale już 46% średnich i mniejszych firm deklaruje używanie cyfrowych rozwiązań w codziennych operacjach[3]. Pokazuje to, że proces adaptacji digitalizacji, a także i chmury w sektorze MŚP wyraźnie przyspieszył. Wśród działów, w których cyfryzacja jest obecnie na najwyższym poziomie wdrożenia to księgowość (96%), HR (91%), IT (72%) i logistyka (68%)[4]. Jednocześnie w zakresie użycia chmury obliczeniowej, ponad 90% przedsiębiorców wskazuje, że wykorzystuje ją do wsparcia istniejących procesów, a 67% uważa, że chmura jest dobrym sposobem na poszerzenie zasobów IT bez potrzeby inwestowania we własny sprzęt i infrastrukturę[5].
Cyfrowa transformacja, która jeszcze kilkanaście lat temu była przede wszystkim domeną firm telekomunikacyjnych, staje się udziałem coraz większej liczby przedsiębiorstw z wielu branż. Jak pokazują badania, wraz z rosnącym wykorzystaniem digitalizacji, wzrasta znaczenie bezpieczeństwa operacji na wypadek ewentualnych awarii. Dlatego przy wyborze rozwiązania warto sprawdzić procedury bezpieczeństwa. Systemy takie jak eVault dają pełną i w pełni elastyczną kontrolę na dostępem do dokumentów, dzięki czemu nie dostaną się one w niepowołane ręce. Co więcej, gwarantują swobodę w operacjach, a także stałe wsparcie ze strony specjalistów i na bieżąco udoskonalane procedury bezpieczeństwa – zauważa Tomasz Morawski Business Development Executive w Iron Mountain.
Digitalizacja to już nie trend, a biznesowa konieczność, której wyraźne korzyści w nowej rzeczywistości dostrzega coraz więcej przedsiębiorców. Tylko w samym 2020 roku odnotowaliśmy przyrost klientów korzystających z naszego rozwiązania eVault o 60% - dostrzega Andrzej Marchewka Key Account Manager w Iron Mountain. – W tym roku tempo przyrostu stabilizuje się, ale pokazuje, że cyfrowe usługi bez konieczności inwestycji we własną infrastrukturę IT, dają przedsiębiorcom szybki dostęp do informacji, umożliwiają tworzenie własnej polityki zarządzania danymi, zapewniając intuicyjną pracę w pełni bezpiecznym środowisku danych.
Jak podkreśla ekspert Iron Mountain, zaletą rozwiązań tego typu jest gromadzenie wszystkich danych i zasobów w jednym miejscu, co szczególnie przydaje się w zakresie zarządzania dokumentacją pracowniczą. Dodatkową korzyścią jest on-boarding nowych klientów, zaczynając od najprostszych rozwiązań i usług, dzięki czemu przejście na cyfrową formę operacyjności staje się znacznie szybsze i bardziej intuicyjne. Platformy tego typu znacznie ułatwiają pracę na skanach, gdzie wszystko jest dostępne w zasięgu jednego kliknięcia. Co więcej, firmy same definiują zakres dostępu do danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mają pełną kontrolę i bezpieczeństwo nad swoimi informacjami. Ze względu na większą chęć intuicyjnego dostępu do danych zainteresowanie digitalizacją rośnie. Korzyści z cyfryzacji i chmury widzą zarówno menedżerowie, jak i sami pracownicy, którzy przyznają, że podnosi ona efektywność pracy, na co wskazało kolejno: 86 i 82%[6].
Ponad jedna trzecia firm z sektora MŚP deklaruje wysoki poziom zaawansowania w procesach digitalizacji, a 24% jest w fazie adaptacji nowych strategii IT. Kluczowymi elementami, z powodu których średni i mniejsi przedsiębiorcy interesują się wybranymi technologiami chmurowymi i cyfrowymi, są poziom bezpieczeństwa (26%) oraz lokalizacja na terenie Polski (23%), ze względu na przepisy prawne związane choćby z RODO[7].
[1] Instytut Humanites, raport „Bariery i trendy”, luty 2021
[2] Dane własne Iron Mountain
[3] Raport Instytut Humanites
[4] J.w.
[5] https://polcom.com.pl/wp-content/uploads/2020/12/Cyfryzacja-chmura-i-nowe-technologie.pdf
[6] J.w.
[7] J.w.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.