Już jest - nowy Red Hat Enterprise Linux 8.5
Red Hat Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o udostępnieniu rozwiązania Red Hat Enterprise Linux 8.5, najnowszej wersji czołowej platformy linuksowej dla przedsiębiorstw. Red Hat Enterprise Linux to wspólny, otwarty system operacyjny, który z powodzeniem wspiera chmury, tradycyjne centra przetwarzania danych i urządzenia brzegowe. Platforma umożliwia zespołom IT korzystanie z całego zestawu nowoczesnych narzędzi do tworzenia aplikacji i usług wymaganych, bez względu na to, gdzie te obciążenia będą ostatecznie zlokalizowane.
Ostatnie badania wskazują, że przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że korzystanie wyłącznie z chmury publicznej może nie być ekonomicznie uzasadnione w perspektywie długoterminowej. Jednocześnie Gartner przewiduje, że do 2026 r. „wydatki na chmurę publiczną przekroczą 45% wszystkich wydatków przedsiębiorstw na IT, w porównaniu z mniej niż 17% w 2021 r.”[1] Red Hat od dawna jest orędownikiem hybrydowego świata wielochmurowego, w którym klienci mogą urzeczywistnić wizję dowolnej aplikacji w dowolnym miejscu poprzez wybór odpowiedniego środowiska i technologii, które opierają się na elastycznym, bardziej spójnym fundamencie. To sprawia, że wspólny fundament Linuksa, dostosowany do wymogów tradycyjnych centrów przetwarzania danych, jak również złożoności środowisk wielochmurowych i brzegowych, jest niezbędny dla cyfrowej transformacji.
Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.5 zapewnia tę podstawę w oparciu o ponad 20-letnie doświadczenie firmy Red Hat w zakresie systemu Linux. Tworzy to innowacyjną platformę, która obejmuje dostawców chmur publicznych, wiele architektur sprzętowych, środowisk zwirtualizowanych i modeli przetwarzania brzegowego. Zaktualizowana platforma rozszerza usługi Red Hat Insights. Opiera się ona na istniejących funkcjach zarządzania kontenerami oraz ułatwia zespołom IT konfigurowanie systemów dostosowanych do obciążeń, niezależnie od tego, w którym miejscu środowiska wielochmurowego się one znajdują.
Rozwiązanie problemu złożoności procesu wdrażania
Red Hat Insights, usługa analizy predykcyjnej firmy Red Hat służąca do identyfikowania i usuwania potencjalnych problemów z systemem, jest domyślnie dostępna w prawie wszystkich subskrypcjach Red Hat Enterprise Linux. Wraz z premierą Red Hat Enterprise Linux 8.5 usługa Insights wprowadza nowe możliwości w zakresie usuwania luk w zabezpieczeniach, zapewnienia zgodności z przepisami i rozwiązywania problemów. Pomagają one przedsiębiorstwom skuteczniej zarządzać wdrożeniami Red Hat Enterprise Linux w środowiskach wielochmurowych i hybrydowych, nawet w przypadku szczegółowych scenariuszy bezpieczeństwa lub zgodności.
Wspieranie innowacji w zakresie kontenerów
Kontenery są niezbędnym elementem nowoczesnych wdrożeń DevOps, które z kolei są kluczowe w realizacji strategii środowisk wielochmurowych i hybrydowych. Red Hat Enterprise Linux 8.5 umacnia wiodącą rolę firmy Red Hat w zakresie ułatwiania użytkowania skonteneryzowanych aplikacji oraz zarządzania nimi poprzez:
- szybsze tworzenie obrazów dzięki systemowi plików OverlayFS bez roota;
- pełną obsługę skonteneryzowanego narzędzia Podman w systemach ciągłej integracji/ciągłego rozwoju (CI/CD), jak również w innych środowiskach operacyjnych;
- natywną integrację z cgroup2 w celu lepszego wykorzystania zasobów;
- domyślną weryfikację podpisu obrazów kontenerów, która sprawdza integralność obrazów kontenerów podczas instalacji i potwierdza, że obrazy są pobierane z Red Hat Container Registry i nie zostały naruszone od momentu podpisania.
Uproszczenie operacji w środowiskach wielochmurowych
Ponieważ nowoczesne środowiska IT obejmują wiele chmur publicznych, środowisk zwirtualizowanych, chmur prywatnych, serwerów lokalnych i urządzeń brzegowych, obsługa operacji IT staje się coraz bardziej złożona. Aby opanować tę złożoność i rozszerzyć umiejętności zarówno nowych, jak i doświadczonych zespołów operacyjnych IT, Red Hat Enterprise Linux 8.5 wprowadza obsługę nowych ról systemowych Red Hat Enterprise Linux. Role systemowe to wstępnie ustawione konfiguracje, umożliwiające zespołom IT łatwiejszą i szybszą obsługę określonych obciążeń od chmury po brzeg sieci. Red Hat Enterprise Linux 8.5 zawiera następujące elementy:
- Rola systemowa Red Hat Enterprise Linux for Microsoft SQL Server, ułatwiająca administratorom IT i baz danych zautomatyzowaną instalację, konfigurację i dostosowanie systemu SQL Server do konkretnych potrzeb.
- Rola systemowa Red Hat Enterprise Linux dla wirtualnej sieci prywatnej (VPN) pomaga skrócić czas potrzebny do skonfigurowania tuneli VPN, poprawiając spójność i zmniejszając ryzyko błędnej konfiguracji, która może być częstym czynnikiem incydentów związanych z bezpieczeństwem IT.
- Rola systemowa Red Hat Enterprise Linux dla serwera Postfix automatyzuje i standaryzuje konfigurację dla serwerów pocztowych Postfix. Pozwala pominąć ręczne czynności i umożliwia dostosowanie do potrzeb użytkownika.
Oprócz tych kluczowych nowych możliwości Red Hat Enterprise Linux 8.5 zapewnia również obsługę OpenJDK 17 i .NET Core 6. Konsola internetowa Red Hat Enterprise Linux również została udoskonalona. Umożliwia zarządzanie operacjami wprowadzania poprawek do jądra w czasie rzeczywistym oraz zarządzanie ogólną wydajnością. Ponadto ulepszenia w rozwiązaniu Image Builder zapewniają szersze wsparcie dla tworzenia niestandardowych obrazów Red Hat Enterprise Linux na serwerze fizycznym dla środowisk brzegowych. Ma to na celu łączenie obrazów z różnymi systemami plików, aby spełnić wewnętrzne standardy przedsiębiorstwa i wymogi zgodności z przepisami bezpieczeństwa.
Dostępność
Red Hat Enterprise Linux 8.5 jest już ogólnie dostępny za pośrednictwem Red Hat Customer Portal.
[1] Informacja prasowa Gartner pt. Gartner Says Four Trends are Shaping the Future of Public Cloud, 2 sierpnia 2021 r.
Gartner jest zastrzeżonym znakiem towarowym i znakiem usługowym firmy Gartner, Inc. i/lub jej podmiotów stowarzyszonych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie oraz jest używany w niniejszym dokumencie za zgodą. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.