Komunikaty PR

LockBit automatyzuje szyfrowanie domen systemu Windows

2021-07-29  |  01:00
Biuro prasowe

LockBit po raz pierwszy pojawił się we wrześniu 2019 roku. Od tego czasu ransomware jest cały czas rozwijany, a niedawno pojawiła się jego najnowsza wersja. Badaczy cyberbezpieczeństwa szczególnie zainteresowała, a jednocześnie zaniepokoiła, możliwość automatycznej dystrybucji oprogramowania ransomware w domenie Windows bez używania skryptów. Do tej pory napastnicy włamujący się do sieci i przejmujący kontroler domeny wykorzystywali do wdrażania skryptów oprogramowanie firm trzecich, które uruchamiały ransomware na komputerach. Z próbek oprogramowania wykrytych przez MalwareHunterTeam wynika, iż złośliwe oprogramowanie zaraz po uruchomieniu tworzy nowe zasady grupy na kontrolerze domeny, które zostają następnie rozesłane do każdego urządzenia w sieci. W czasie tego procesu ransomware używa Windows Active Directory API w celu wykonywania zapytań LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) do kontrolera domeny ADS by uzyskać listy komputerów. Korzystając z tej listy, plik wykonywalny ransomware jest skopiowany na pulpit każdego urządzenia. Zaplanowane zadanie uruchamia złośliwe oprogramowanie przy użyciu poniższego obejścia UAC (Kontrola Konta Użytkownika):

 

Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ICM\Calibration DisplayCalibrator"

 

W związku z tym, że ransomware jest uruchamiany w ten sposób,  program działa po cichu w tle bez wysyłania ostrzeżeń z szyfrowanego urządzenia.

 

  • Znamy przypadek, kiedy MountLocker używał interfejsów Windows Active Directory API do wykonywania zapytań LDAP. Jednakże po raz pierwszy mamy do czynienia z automatyzacją dystrybucji złośliwego oprogramowania za pomocą zasad grupy. Jest to pierwsza operacja ransomware, która zautomatyzowała ten proces i umożliwia cyberprzestępcy wyłączenie programu Microsoft Defender i uruchomienie ransomware w całej sieci za pomocą jednego polecenia. – tłumaczy Dariusz Woźniak z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce. 

 

LockBit 2.0 zawiera również funkcję wykorzystywaną wcześniej przez operację Egregor Ransomware, która polega na wydrukowaniu listu dotyczącego okupu na wszystkich drukarkach sieciowych należących do ofiary ataku. 

 

Źródło: marken.com.pl ; bitdefender.pl  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.