MosaicLoader czeka na amatorów pirackich programów
Wprawdzie liczba amatorów poszukujących nielegalnych programów w ostatnich latach nieco spadła, aczkolwiek problem piractwa komputerowego wciąż istnieje. Nie jest też tajemnicą, iż amatorzy pirackich gier często wpadają w pułapki zastawiane przez hakerów. Przykładem tego typu zasadzki jest malware wykryty przez badaczy firmy Bitdefender. Mogą na niego trafić internauci szukający zarówno gier, jak i aplikacji użytkowych. Bitdefender nadał szkodnikowi charakterystyczną nazwę - MosaicLoader ze względu na skomplikowaną wewnętrzną strukturę. Jest ona na tyle zawiła, że potrafi zmylić oprogramowanie antywirusowe. Dodatkowy problem stanowi zbadanie sposobu funkcjonowania szkodnika oraz jego budowy. MosaicLoader jest dostarczany przez płatne reklamy w wynikach wyszukiwania, które przyciągają użytkowników szukających pirackiego oprogramowania. Malware po zainfekowaniu komputera ofiary tworzy złożony łańcuch procesów i wykonuje szereg czynności szkodliwych dla użytkowników, w tym m.in manipuluje plikami cookie, pobiera koparki kryptowalut czy backdoory, takie jak Glupteba. Jednym z objawów infekcji jest spowolnienie pracy komputera. Najlepszym sposobem na ominięcie MosaicLoader jest niepobieranie oprogramowania z niezaufanych stron internetowych.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.
Przemysł
Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora

Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce. Zapotrzebowanie na kosmiczne technologie napędzają niestabilność gospodarczo-polityczna oraz kryzys klimatyczny. Rozwój polskiego sektora kosmicznego mocno przyspieszył po przystąpieniu Polski do ESA, jednak brak przyjętej polityki kosmicznej sprawia, że nie wykorzystujemy do końca związanego z tym potencjału. Brak jasnych przepisów utrudnia też współpracę bilateralną z innymi krajami.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.