Komunikaty PR

Operacja GoldDust uderza w gang ransomware

2021-11-10  |  01:00
Biuro prasowe

Osoby stojące za atakami ransomware wydają się na ogół nieuchwytne i bezkarne. Jednak w ostatnich miesiącach organy ścigania podjęły zakrojone działania mające na celu rozbicie gangów ransomware. Jednym z takich przykładów jest operacja GoldDust, w którą zaangażowanych jest 17 państw, w tym również Polska, a także Europol, Eurojust oraz INTERPOL. Akcje wspierają firmy związane z branżą cyberbezpieczeństwa - Bitdefender, KPN oraz McAfee.

 

Aresztowania dwóch osób podejrzewanych o powiązania z gangiem REvil, miało miejsce 4 listopada w rumuńskim mieście Konstanca. Warto podkreślić, że wcześniej za kratki trafiało pięciu podejrzanych o działania w ramach grupy REvil oraz i jej poprzedniczki GrandGrab. Trzy osoby aresztowano w Korei Południowej, jedną w Kuwejcie i jedną w Europie.

 

Korzenie operacji organów ścigania leżą w prowadzonym przez Rumunię śledztwie, którego celem był GradGrab - gang ransomware założony w 2018 roku. Rok później członkowie tej grupy przestępczej zniknęli, by kilka miesięcy później uruchomić REvil. Ślady tego śledztwa pomogły stworzyć podstawy operacji GoldDust.

 

„REvil zdołał skompromitować tysiące firm na całym świecie i wiadomo, że wyłudza od swoich ofiar znacznie większe okupy niż średnia cena rynkowa. Firmy, które nie zapłaciły i próbowały przywrócić dane z kopii zapasowych, były szantażowane upublicznieniem skradzionych poufnych informacji” – mówi Bogdan Botezatu, dyrektor ds. badań i raportowania zagrożeń Bitdefender.

 

Zespół Bitdefender Draco w ramach inicjatywy GoldDust świadczy usługi doradcze w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, szczególnie w obszarach kryptografii i kryminalistyki. Współpracując z organami ścigania i innymi partnerami technicznymi, Bitdefender odegrał kluczową rolę w rozwijaniu darmowych narzędzi deszyfrujących zarówno dla GandCraba, jak i REvil.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców

W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.

Handel

Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł

Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.