Operacja GoldDust uderza w gang ransomware
Osoby stojące za atakami ransomware wydają się na ogół nieuchwytne i bezkarne. Jednak w ostatnich miesiącach organy ścigania podjęły zakrojone działania mające na celu rozbicie gangów ransomware. Jednym z takich przykładów jest operacja GoldDust, w którą zaangażowanych jest 17 państw, w tym również Polska, a także Europol, Eurojust oraz INTERPOL. Akcje wspierają firmy związane z branżą cyberbezpieczeństwa - Bitdefender, KPN oraz McAfee.
Aresztowania dwóch osób podejrzewanych o powiązania z gangiem REvil, miało miejsce 4 listopada w rumuńskim mieście Konstanca. Warto podkreślić, że wcześniej za kratki trafiało pięciu podejrzanych o działania w ramach grupy REvil oraz i jej poprzedniczki GrandGrab. Trzy osoby aresztowano w Korei Południowej, jedną w Kuwejcie i jedną w Europie.
Korzenie operacji organów ścigania leżą w prowadzonym przez Rumunię śledztwie, którego celem był GradGrab - gang ransomware założony w 2018 roku. Rok później członkowie tej grupy przestępczej zniknęli, by kilka miesięcy później uruchomić REvil. Ślady tego śledztwa pomogły stworzyć podstawy operacji GoldDust.
„REvil zdołał skompromitować tysiące firm na całym świecie i wiadomo, że wyłudza od swoich ofiar znacznie większe okupy niż średnia cena rynkowa. Firmy, które nie zapłaciły i próbowały przywrócić dane z kopii zapasowych, były szantażowane upublicznieniem skradzionych poufnych informacji” – mówi Bogdan Botezatu, dyrektor ds. badań i raportowania zagrożeń Bitdefender.
Zespół Bitdefender Draco w ramach inicjatywy GoldDust świadczy usługi doradcze w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, szczególnie w obszarach kryptografii i kryminalistyki. Współpracując z organami ścigania i innymi partnerami technicznymi, Bitdefender odegrał kluczową rolę w rozwijaniu darmowych narzędzi deszyfrujących zarówno dla GandCraba, jak i REvil.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.