Osiem wskazówek dla tiktokerów, które pozwolą zachować bezpieczeństwo w Internec
Chińska platforma mediów społecznościowych TikTok, na której udostępniane są krótkie filmy, niemal od dnia debiutu znajduje się pod lupą rządów i specjalistów ds. bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej wysuwanych zarzutów wobec właścicieli tego serwisu jest inwigilacja użytkowników. Osobną kwestią pozostają działania cyberprzestępców skierowane wobec użytkowników tego serwisu.
TikTok - kopalnia danych
Platforma TikTok zbiera dane osobowe oraz techniczne z urządzeń użytkowników, które można podzielić na trzy kategorie. Do pierwszej grupy należą informacje podawane podczas tworzenia konta lub pozyskiwane podczas korzystania z platformy. Są to adresy e-mail, numery telefonów, hasła i nazwy użytkowników, wiek, a także dane dotyczące płatności (numery kart kredytowych oraz informacje o koncie PayPal). Druga kategoria obejmuje dane stron trzecich. Operator gromadzi je za każdym razem, gdy użytkownicy decydują się zarejestrować lub połączyć się za pomocą innej platformy mediów społecznościowych, takiej jak Facebook, Instagram czy Twitter. Wreszcie do trzeciej zalicza się automatycznie zbierane danych podczas korzystania z aplikacji, np. informacje techniczne i behawioralne, takie jak model urządzenia, adres IP, identyfikatory urządzenia, rozdzielczość ekranu, wzorce lub rytmy naciśnięć klawiszy, stan baterii, ustawienia dźwięku i lokalizacja.
Dane osobowe Internautów przekładają się na ogromne pieniądze dla firm technologicznych handlujących informacją. Każdy ślad pozostawiany podczas przeglądania stron internetowych czy korzystania z aplikacji jest wielokrotnie analizowany i monetyzowany.
- Wszystko, co robimy online, jest śledzone i przetwarzane w różny sposób, nawet jeśli jest to tylko ciąg liczb lub identyfikatorów, które niekoniecznie wskazują bezpośrednio na Twoją osobę. Media społecznościowe w zakresie ochrony danych wiążą się z dużymi wyzwaniami zarówno dla przeciętnych surferów, jak i zaawansowanych użytkowników - mówi Dariusz Woźniak z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.
Co zrobić, aby poprawić swoją prywatność i bezpieczeństwo w TikTok
Internauci bardzo często wychodzą z założenia, że nie przytrafi im się żadne nieszczęście. Jednak należy postępować na odwrót tzn. podjąć działania, które pozwolą maksymalnie zabezpieczyć się przed oszustami i hakerami. Wprawdzie znane gwiazdy TikToka, zarabiające setki tysięcy dolarów na swoich filmikach, nie mają zbyt wielkiego pola manewru w zakresie ochrony prywatności, ale przeciętni użytkownicy mogą sobie na to pozwolić. Bitdefeneder sugeruje by przeprowadzić w profilu użytkownika kilka drobnych zmian, co pozwoli zapobiec incydentom i ograniczyć cyfrowe ślady:
- Przestań nadmiernie udostępniać informacje. Nie używaj pełnego imienia i nazwiska. Nigdy nie pokazuj adresu domowego ani innych szczególnych cech dotyczących lokalizacji.
- Posiadanie wielu obserwujących jest bardzo przyjemne, ale może być również niebezpieczne, ponieważ nie znasz intencji osób, które Cię obserwują.
- Konta TikTok są domyślnie publiczne, ale możesz zmienić profil na prywatny, przechodząc do ustawień prywatności i bezpieczeństwa. Ta opcja nie pozwoli innym użytkownikom na pobieranie Twoich filmów, sprawdzania biografii oraz listy obserwujących.
- Widoczność treści – jeśli nie chcesz, aby cała społeczność TikTok oglądała Twoje filmy, rozważ wyłączenie opcji „Zasugeruj swoje konto innym” w aplikacji.
- Unikaj interakcji użytkowników, ograniczając osoby, które mogą oglądać Twoje filmy lub wysyłać do Ciebie bezpośrednie wiadomości — nigdy nie wiesz, jaki rodzaj wiadomości do Ciebie dotrze. Może to być nienawistna notatka, która zrujnuje dzień, spam lub oszustwo mające na celu wydobycie poufnych informacji.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa, które warto rozważyć, to wybór unikalnego hasła. Wprawdzie TikTok nie oferuje metody uwierzytelniania dwuskładnikowego, ale po dodaniu numeru telefonu do profilu, można wybrać logowanie z weryfikacją.
Warto też wyłączyć zapisywanie danych logowania, aby uniemożliwić nieautoryzowanym osobom zalogowanie się na konto, kiedy urządzenie zostanie naruszone lub zgubione. Nie można też klikać na linki otrzymywane od osób nieznajomych, ponieważ mogą one zawierać złośliwą zawartość lub kierować na witrynę phishingową.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.