Pandemia zmienia rynek pracy. W UE wciąż brakuje programistów
PR Inspiration
Pl. Wolnica 13/14
31-060 Kraków
magdalena.zybala|prinspiration.pl| |magdalena.zybala|prinspiration.pl
790 770 220
prinspiration.pl/
Jak donosi raport DESI 2020 w całej Unii Europejskiej brakuje około 600 tys. programistów. Choć specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich pracowników w Polsce, to możemy mówić o brakach w zatrudnieniu na poziomie 50 tysięcy specjalistów - mówi Jacek Drabik, Prezes Zarządu Motorola Solutions. Zapotrzebowanie rynku jest ogromne, dlatego w Motorola Solutions w ramach Akademii Programowania umożliwiamy osobom - zainteresowanym pracą w sektorze IT- bezpłatne szkolenia, dzięki którym kandydaci mają możliwość zdobycia lub pogłębienie specjalistycznych umiejętności pozwalających na zatrudnienie w naszej firmie – dodaje Jacek Drabik.
Sektory naszej gospodarki związane z nowymi technologiami, pomimo pandemii, rozwijają się bardzo dynamicznie. W 2020 roku, aż 14 spółek z Polski znalazło się w rankingu Financial Times wskazującym 1000 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie. Czynnikiem, który może spowolnić ten rozwój jest brak wyspecjalizowanych pracowników.
W Motorola Solutions zwracamy uwagę na jeszcze jeden istotny czynnik, iż na stanowiskach związanych z IT w Polsce, zaledwie 0,9 proc. zatrudnionych to kobiety - komentuje Jacek Drabik. Zależy nam, by jak najwięcej pań pojawiło się w branży – dodaje. Choć kobiet w IT przybywa, nadal zbyt mało pań decyduje się na karierę w tej branży.
Akademia Motorola Solutions to zaproszenie do świata technologii dla wszystkich, którzy chcą zmienić ścieżkę kariery i rozpocząć pracę w zawodzie będącym jednym z najpewniejszych w dobie pandemii – mówi Leszek Doniec, manager w Motorola Solutions - Akademia to najszybszy sposób na zostanie programistą, a wszystkie dotychczasowe absolwentki i absolwenci, którzy uzyskali zatrudnienie w naszej firmie, zgodnie twierdzą, że zdobyta wiedza pozwala im pracować efektywnie i przynosi ogromną satysfakcję – dodaje. Akademia będzie trwać przez 4 kolejne weekendy, zaczynając od 11 września. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę o Java, GIT, JUnit i bazach danych w zakresie, jaki będzie im potrzebny po podjęciu pracy.
Zgłoszenia do weekendowej Akademii Motorola Solutions przyjmowane są do 26 sierpnia. Dodatkowe pytania na temat przebiegu procesu rekrutacyjnego oraz Akademii można wysyłać na mail aplikuj@motorolasolutions.com. Do 7 września wszystkie osoby, które aplikowały zostaną poinformowane o statusie aplikacji.
Przebieg procesu rekrutacyjnego:
1. Aplikacja poprzez link: Akademia Programowania Java (myworkdayjobs.com)
2. Ankieta od Motorola Solutions
3. Test sprawdzający znajomość Javy
4. Do 07.09 - feedback
5. 11.09-02.10 przebieg Akademii
6. Pomiędzy 4 a 12.10 - spotkanie rekrutacyjne w Motorola Solutions dla Uczestników Akademii.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.