Para zainfekowała komputery w Media Markt
Para Hiszpanów jest oskarżona o zhakowanie co najmniej 16 komputerów w oddziałach domu towarowego El Corte Inglés oraz MediaMarkt. Cyberprzestępy instalowali na urządzeniach oprogramowania do wydobywania kryptowalut oraz aplikacje do zdalnego dostępu Nicehash i Anydesk.
- Oprogramowanie do kopania kryptowalut przejmuje moc obliczeniową komputera, często atakując karty graficzne, pochłaniając jego zasoby. Jednak proces ten może być kosztownym biznesem, ponieważ wykonanie milionów obliczeniowych w celu wydobycia cyfrowej waluty wymaga dużych ilości energii. Poza tym komputer przejęty przez hakerów, pracuje wolniej ze względu na obciążenie procesora. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Naruszenie bezpieczeństwa zostało odkryte, kiedy personel sklepu MediaMarkt dostrzegł, iż wystawowe komputery gamingowe pracują na pełnych obrotach. Nagrania z monitoringu ujawniły sposób działania dwójki oszustów. Kobieta rozpraszała personel, prosząc o pomoc w uruchomieniu laptopa, który kupiła w sklepie. W tym czasie jej partner wkładał pamięć USB do docelowych komputerów i instalował oprogramowanie do wydobywania kryptowalut oraz zdalnego dostępu. Kamery bezpieczeństwa MediaMarkt sfilmowały parę odwiedzającą sklep trzykrotnie, a policja była w stanie zidentyfikować ich na podstawie materiału filmowego.
Przeszukanie domu pary ujawniło kilka dysków twardych, częściowo zbudowany komputer i smartfon, który był prawdopodobnie używany do kontrolowania operacji wydobywania kryptowalut przez zhakowane komputery. Dwójka Hiszpanów została oskarżona o włamanie do systemów komputerowych, oszustwa i uszkodzenia sprzętu.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.