Pasażerowie w centrum uwagi – jak zmienia się transport publiczny?
Rewolucja technologiczna w transporcie publicznym już trwa. Przykładowo, Deutsche Bahn już wkrótce zamierza wdrożyć pociąg przyszłości, IdeenZug, w którym każdy pasażer będzie mógł samodzielnie spersonalizować przestrzeń wokół siebie – wyregulować siedzenie, powiększyć miejsce na bagaż czy rower, zapewnić dostęp dla wózka inwalidzkiego – wszystko za naciśnięciem jednego przycisku. Jak to możliwe? Jednym z elementów tej rewolucji są technologie wizyjne, które mają szansę całkowicie zmienić transport publiczny, także w Polsce.
IdeenZug to tylko przykład innowacji, która może już wkrótce ułatwić pasażerom podróżowanie komunikacją publiczną. Warto jednak podkreślić, że innowacyjność pociągów, tramwajów, czy autobusów przyszłości opiera się nie tylko na ich bezpośrednim wyposażeniu, ale także na technologiach wspierających, takich jak np. monitoring wizyjny.
Analityka w służbie bezpieczeństwa
Od wielu lat operatorzy transportu publicznego i dostawcy usług na całym świecie stosują dozór wideo w celu poprawy bezpieczeństwa w pojazdach. W dzisiejszych czasach te same systemy mogą dawać z siebie o wiele więcej niż tylko obraz z kamery. Dzięki postępowi technologicznemu, możliwe jest obecnie wdrażanie rozwiązań wideo z zaawansowaną analityką głębokiego uczenia, które mogą niezawodnie rozróżniać obiekty, liczyć ludzi, wykrywać zbiorowiska, szacować obłożenie, czy analizować dane demograficzne pasażerów w celu udoskonalenia usług transportowych. Metadane można wykorzystać do planowania przyszłej infrastruktury lub długoterminowych rozkładów.
Przykładowo, niemiecki Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) już teraz poprawia komfort pasażerów w swoich autobusach piętrowych, dostarczając podróżnym informacje o zajętości pojazdu, pochodzące ze specjalistycznych kamer Axis wyposażonych w systemy liczenia pasażerów. W razie potrzeby komunikaty głosowe, specjalne oznakowanie lub powiadomienia push mogą zalecić wybór miejsca na wyższym poziomie w celu zoptymalizowania dystrybucji pasażerów w pojeździe.
- Komunikacja w czasie rzeczywistym przydaje się szczególnie w warunkach sporego natężenia ruchu, ale również podczas nietypowych sytuacji, takich jak choćby pandemia COVID-19. Dzięki systemowi audio, połączonemu z kamerami, kierowca jest natychmiast informowany o przekroczeniu dopuszczalnego limitu osób na pokładzie, a komunikat do pasażerów automatycznie nadawany przez głośnik. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo osób korzystających z transportu zbiorowego, a także na ich komfort podróżowania – podkreśla Konrad Badowski z Axis Communications.
Innym przykładem innowacyjnego wdrożenia może pochwalić się duński operator kolejowy DSB, który oferuje aplikację, wskazującą podróżnym, w których wagonach znajdą jeszcze wolne miejsce siedzące. Usługa ta pomogła zwiększyć liczbę pasażerów o 6% w pierwszym tygodniu po zniesieniu lockdownu.
Optymalizacja i terminowość
Metadane pochodzące z inteligentnych kamer można również wykorzystać do zminimalizowania przerw w świadczeniu usług i poprawy ogólnej wydajności transportu. Zakłócenia są nie tylko kosztowne dla dostawców usług, ale także wydłużają czas podróży pasażerów i wpływają na zatory na ulicach miast.
Utrzymanie stałego przepływu pojazdów, przy jednoczesnym odpowiadaniu na bieżące obłożenie, nie jest łatwym zadaniem. Wymaga starannego planowania i precyzyjnego wyczucia czasu. Jednak korzystając z informacji uzyskanych z analizy obrazu wideo na pokładzie np. taboru kolejowego, dostawcy usług mogą dostarczać pasażerom oczekującym na kolejnym przystanku, informacje o obłożeniu w czasie rzeczywistym. W takiej sytuacji można wyświetlić im informację o dostępnych miejscach w konkretnych wagonach, włącznie z przestrzenią przeznaczoną np. na wózki inwalidzkie lub dziecięce. Krótszy postój pociągu na kolejnej stacji pozwoli zaoszczędzić cenny czas i zapewni zgodność z rozkładem.
Planowanie mobilności miejskiej
Według danych Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji liczba mieszkańców miast podwoi się do 2050 roku i wyniesie blisko 6,4 miliarda osób. Aby dostosować się do zwiększonych potrzeb transportowych, aglomeracje będą musiały postawić na nowe rozwiązania w zakresie mobilności.
Informacje pochodzące ze zintegrowanych systemów monitoringu nie tylko mogą wspierać bezpieczeństwo, zliczać osoby, czy optymalizować rozkłady. Przede wszystkim, mają szansę stać się podstawą planowania prawdziwego „smart city” przez zespół urbanistów i dostawców usług transportowych.
- Dzięki dostępowi do zintegrowanych danych, możemy już dzisiaj szacować potrzebną liczbę, nie tylko autobusów czy tramwajów, ale także taksówek, skuterów, czy rowerów do transportu tzw. „ostatniej mili”. A to dopiero początek. Nowe technologie będą nieustannie napędzać transformację transportu publicznego, by był jeszcze bardziej bezpieczny, ekologiczny i punktualny – dodaje Konrad Badowski.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.