Patriot zmienia nomenklaturę. Od teraz MHz to MT/s. Sprawdź, co to oznacza.
GID Agency
Góry Św. Anny 3
47-330 Zdzieszowice
m.ambrozik|gid.agency| |m.ambrozik|gid.agency
+48 530 981 088
www.gid.agency
Firma Patriot, znana z produkcji wysokiej jakości pamięci RAM, ogłasza ważną zmianę w podejściu do jej opisywania. Od dzisiaj przy swoich modułach pamięci RAM DDR, zamiast taktowania wyrażonego w MHz (megaherce), firma będzie podawała prędkość transferu danych, wyrażoną w MT/s (megatransferach na sekundę).
Zasada działania pamięci RAM DDR (Double Data Rate)
Pamięć DDR (Double Data Rate) umożliwia przesyłanie danych podczas zarówno rosnącego, jak i opadającego zbocza sygnału zegarowego, co oznacza, że transmisja danych odbywa się dwukrotnie szybciej w porównaniu z pamięcią SDR (Single Data Rate), która działa tylko na jednym zboczu sygnału.
Taktowanie a transfer
● Taktowanie (w MHz): Taktowanie oznacza częstotliwość, z jaką zegar systemowy generuje sygnały zegarowe. Wyraża się ją w megahercach (MHz) i odnosi się do liczby cykli zegarowych na sekundę.
Transfer (w MT/s): Transfer odnosi się do rzeczywistej prędkości przesyłania danych, wyrażonej w megatransferach na sekundę (MT/s). W przypadku pamięci DDR, jeden cykl zegarowy może skutkować dwoma transferami danych, dzięki czemu prędkość transferu jest dwukrotnie wyższa niż taktowanie.
Różnica między Megatransfers per second a Megaherz
Różnica między MT/s a MHz w kontekście pamięci DDR polega na tym, że MT/s odnosi się do rzeczywistej prędkości transferu danych (czyli liczby operacji odczytu/zapisu na sekundę), podczas gdy MHz odnosi się do częstotliwości taktowania zegara. Dla pamięci DDR, 1 MHz równa się 2 MT/s.
Co to oznacza dla konsumenta?
Zupełnie nic. Producenci już od lat stosują nomenklaturę opisującą efektywne taktowanie pamięci, a nie rzeczywiste, co odnosi się nie do samego zegara, a właśnie do prędkości transferów MT/s. Można powiedzieć, że dzisiejsze Megaherce są nieco naciągane, owszem, ponieważ kupując pamięć RAM DDR4 o taktowaniu 3600 MHz, tak naprawdę kupujesz moduły o rzeczywistym taktowaniu 1800 MHz. Tak czy owak, nie ma to znaczenia w kontekście ogólnej wydajności podzespołów, bo tutaj nie zmieni się nic. Po prostu wspomniane 3600 MHz zamieni się w 3600 MT/s w specyfikacji technicznej pamięci.
Podsumowanie
Zmiana podejścia firmy Patriot podkreśla znaczenie rzeczywistej prędkości transferu danych w stosunku do częstotliwości taktowania. Poprzez użycie MT/s zamiast MHz, klienci uzyskują bardziej precyzyjny obraz wydajności pamięci, co może pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji zakupowych.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.