Platform Ops dla aplikacji rozproszonych i chmurowych
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Korzyści z ograniczania nadmiaru technologii
Koncepcja „Platform Ops” różni się od DevOps, NetOps, SecOps, DevSecOps, czy FinOps. Platform Ops jest spoiwem, które wiąże ze sobą poszczególne struktury organizacyjne i działania niezbędne do zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstw technologicznych tworzących nowoczesne aplikacje rozproszone i aplikacje chmurowe.
Platforma jest kolekcją technologii wykorzystywanych przez poszczególne zespoły projektowe w celu realizowania różnych funkcji zależnych od mocy obliczeniowej. Zespół ds. aplikacji WWW posługuje się serwerami WWW, warstwą pośrednią (np. Node.js), interfejsem użytkownika i modułem wyrównywania obciążeń. Zespół ds. obsługi technologii marketingowych korzysta z produktów SaaS, takich jak Adobe Creative Cloud czy Salesforce. Z kolei zespół ds. operacji sieciowych działa w oparciu o platformę Kubernetes, kontrolery udostępniania aplikacji i in. wirtualne rozwiązania sieciowe.
W epoce chmur obliczeniowych i aplikacji chmurowych wszystkie zespoły mogą korzystać z platformy, która oprócz podstawowej funkcjonalności z zakresu mocy obliczeniowej, pamięci masowej i obsługi sieci oferuje również narzędzia do tworzenia i udostępniania aplikacji.
Odpowiedzialność Platform Ops Zespół Platform Ops odpowiada w takim modelu za staranny wybór, serwisowanie, podłączanie i zabezpieczanie platformy, która zapewnia zespołom DevOps zasoby potrzebne w ich pracy. Ponieważ coraz więcej obszarów technologii jest przenoszonych do chmury, zespół Platform Ops odpowiada również za udostępnianie funkcji podstawowych, takich jak rozwiązania sieciowe i zabezpieczenia dla całego przedsiębiorstwa.
Platform Ops na mnogość narzędzi i rozwiązań – niwelowanie niezgodności Dziś rozwiązania monolityczne są poddawane refaktoryzacji do postaci usług połączonych interfejsami API. Aplikacje rozproszone zawierają wiele usług i mogą obejmować swoim zasięgiem wiele chmur. Programiści stali się więc biegli w zarządzaniu zasobami technologicznymi, a ponadto dysponują pełną swobodą wyboru narzędzi według własnego uznania.
Bywa, że kilkadziesiąt działających w firmie zespołów DevOps korzysta z kilkuset lub kilku tysięcy różnych narzędzi i rozwiązań z obszaru mocy obliczeniowej, obsługi danych, kolejek komunikatów, zabezpieczeń i pracy w sieci. W szczególności dotyczy to warstwy aplikacji (warstwy 7).
Platform Ops jest obiecującym rozwiązaniem na bolączkę nadmiaru narzędzi technologicznych. Zespół ten współpracuje ze wszystkimi użytkownikami rozwiązań informatycznych i aplikacji w przedsiębiorstwie, sprawdza potrzeby i oczekiwania, a następnie odpowiednio zawęża pole wyboru z zachowaniem możliwości realizowania procedury wczesnego testowania (tzw. shift left), z silnymi zabezpieczeniami, nadzorem dla niezawodności.
Zespół Platform Ops stanowi też cenne źródło ocen i danych analitycznych dla zarządzających firmami, które operują w środowisku chmur, aplikacji chmurowych, infrastruktury rozproszonej oraz tworzenia i zabezpieczania aplikacji w oparciu o koncepcję wczesnego testowania (shift left). Wsparcie może obejmować obszar analizy potrzeb informatycznych i związanych z nimi kosztów.
Wyższa skuteczność strategii informatycznej z Platform Ops Konflikt pomiędzy oferowaniem wyboru a sprawowaniem kontroli jest z Platform Ops pozorny. Przedsiębiorstwo jako atrakcyjne miejsc kreatywnej pracy dla programistów nie kojarzy się z nakładaniem nadmiernych ograniczeń. Jednak dopuszczanie zbyt szerokiego wyboru prowadzi do powstania rozproszonego środowiska technologicznego tj. niezgodnych, niespójnie skonfigurowanych i nieustrukturyzowanych narzędzi. Warto mieć na uwadze, że podobne środowisko staje się z czasem trudne w zarządzaniu i niebezpieczne.
Wysoce rozproszone środowiska chmurowe zapewniają właściwą równowagę między koncepcją wczesnego testowania (Shift left), a uporządkowaną infrastrukturą. Platform Ops będą odpowiedzialne za ten balans w przedsiębiorstwach, które skutecznie się transformują.
Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający w F5 Poland

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.