Platform Ops dla aplikacji rozproszonych i chmurowych
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Korzyści z ograniczania nadmiaru technologii
Koncepcja „Platform Ops” różni się od DevOps, NetOps, SecOps, DevSecOps, czy FinOps. Platform Ops jest spoiwem, które wiąże ze sobą poszczególne struktury organizacyjne i działania niezbędne do zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstw technologicznych tworzących nowoczesne aplikacje rozproszone i aplikacje chmurowe.
Platforma jest kolekcją technologii wykorzystywanych przez poszczególne zespoły projektowe w celu realizowania różnych funkcji zależnych od mocy obliczeniowej. Zespół ds. aplikacji WWW posługuje się serwerami WWW, warstwą pośrednią (np. Node.js), interfejsem użytkownika i modułem wyrównywania obciążeń. Zespół ds. obsługi technologii marketingowych korzysta z produktów SaaS, takich jak Adobe Creative Cloud czy Salesforce. Z kolei zespół ds. operacji sieciowych działa w oparciu o platformę Kubernetes, kontrolery udostępniania aplikacji i in. wirtualne rozwiązania sieciowe.
W epoce chmur obliczeniowych i aplikacji chmurowych wszystkie zespoły mogą korzystać z platformy, która oprócz podstawowej funkcjonalności z zakresu mocy obliczeniowej, pamięci masowej i obsługi sieci oferuje również narzędzia do tworzenia i udostępniania aplikacji.
Odpowiedzialność Platform Ops Zespół Platform Ops odpowiada w takim modelu za staranny wybór, serwisowanie, podłączanie i zabezpieczanie platformy, która zapewnia zespołom DevOps zasoby potrzebne w ich pracy. Ponieważ coraz więcej obszarów technologii jest przenoszonych do chmury, zespół Platform Ops odpowiada również za udostępnianie funkcji podstawowych, takich jak rozwiązania sieciowe i zabezpieczenia dla całego przedsiębiorstwa.
Platform Ops na mnogość narzędzi i rozwiązań – niwelowanie niezgodności Dziś rozwiązania monolityczne są poddawane refaktoryzacji do postaci usług połączonych interfejsami API. Aplikacje rozproszone zawierają wiele usług i mogą obejmować swoim zasięgiem wiele chmur. Programiści stali się więc biegli w zarządzaniu zasobami technologicznymi, a ponadto dysponują pełną swobodą wyboru narzędzi według własnego uznania.
Bywa, że kilkadziesiąt działających w firmie zespołów DevOps korzysta z kilkuset lub kilku tysięcy różnych narzędzi i rozwiązań z obszaru mocy obliczeniowej, obsługi danych, kolejek komunikatów, zabezpieczeń i pracy w sieci. W szczególności dotyczy to warstwy aplikacji (warstwy 7).
Platform Ops jest obiecującym rozwiązaniem na bolączkę nadmiaru narzędzi technologicznych. Zespół ten współpracuje ze wszystkimi użytkownikami rozwiązań informatycznych i aplikacji w przedsiębiorstwie, sprawdza potrzeby i oczekiwania, a następnie odpowiednio zawęża pole wyboru z zachowaniem możliwości realizowania procedury wczesnego testowania (tzw. shift left), z silnymi zabezpieczeniami, nadzorem dla niezawodności.
Zespół Platform Ops stanowi też cenne źródło ocen i danych analitycznych dla zarządzających firmami, które operują w środowisku chmur, aplikacji chmurowych, infrastruktury rozproszonej oraz tworzenia i zabezpieczania aplikacji w oparciu o koncepcję wczesnego testowania (shift left). Wsparcie może obejmować obszar analizy potrzeb informatycznych i związanych z nimi kosztów.
Wyższa skuteczność strategii informatycznej z Platform Ops Konflikt pomiędzy oferowaniem wyboru a sprawowaniem kontroli jest z Platform Ops pozorny. Przedsiębiorstwo jako atrakcyjne miejsc kreatywnej pracy dla programistów nie kojarzy się z nakładaniem nadmiernych ograniczeń. Jednak dopuszczanie zbyt szerokiego wyboru prowadzi do powstania rozproszonego środowiska technologicznego tj. niezgodnych, niespójnie skonfigurowanych i nieustrukturyzowanych narzędzi. Warto mieć na uwadze, że podobne środowisko staje się z czasem trudne w zarządzaniu i niebezpieczne.
Wysoce rozproszone środowiska chmurowe zapewniają właściwą równowagę między koncepcją wczesnego testowania (Shift left), a uporządkowaną infrastrukturą. Platform Ops będą odpowiedzialne za ten balans w przedsiębiorstwach, które skutecznie się transformują.
Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający w F5 Poland
Elektro-Koncept Kraków poszerza ofertę o system smart home Loxone
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.