Komunikaty PR

Platform Ops dla aplikacji rozproszonych i chmurowych

2021-12-01  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Korzyści z ograniczania nadmiaru technologii

 

Koncepcja „Platform Ops” różni się od DevOps, NetOps, SecOps, DevSecOps, czy FinOps. Platform Ops jest spoiwem, które wiąże ze sobą poszczególne struktury organizacyjne i działania niezbędne do zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstw technologicznych tworzących nowoczesne aplikacje rozproszone i aplikacje chmurowe.

 

Platforma jest kolekcją technologii wykorzystywanych przez poszczególne zespoły projektowe w celu realizowania różnych funkcji zależnych od mocy obliczeniowej. Zespół ds. aplikacji WWW posługuje się serwerami WWW, warstwą pośrednią (np. Node.js), interfejsem użytkownika i modułem wyrównywania obciążeń. Zespół ds. obsługi technologii marketingowych korzysta z produktów SaaS, takich jak Adobe Creative Cloud czy Salesforce. Z kolei zespół ds. operacji sieciowych działa w oparciu o platformę Kubernetes, kontrolery udostępniania aplikacji i in. wirtualne rozwiązania sieciowe.

W epoce chmur obliczeniowych i aplikacji chmurowych wszystkie zespoły mogą korzystać z platformy, która oprócz podstawowej funkcjonalności z zakresu mocy obliczeniowej, pamięci masowej i obsługi sieci oferuje również narzędzia do tworzenia i udostępniania aplikacji.

 

Odpowiedzialność Platform Ops Zespół Platform Ops odpowiada w takim modelu za staranny wybór, serwisowanie, podłączanie i zabezpieczanie platformy, która zapewnia zespołom DevOps zasoby potrzebne w ich pracy. Ponieważ coraz więcej obszarów technologii jest przenoszonych do chmury, zespół Platform Ops odpowiada również za udostępnianie funkcji podstawowych, takich jak rozwiązania sieciowe i zabezpieczenia dla całego przedsiębiorstwa.

 

Platform Ops na mnogość narzędzi i rozwiązań – niwelowanie niezgodności Dziś rozwiązania monolityczne są poddawane refaktoryzacji do postaci usług połączonych interfejsami API. Aplikacje rozproszone zawierają wiele usług i mogą obejmować swoim zasięgiem wiele chmur. Programiści stali się więc biegli w zarządzaniu zasobami technologicznymi, a ponadto dysponują pełną swobodą wyboru narzędzi według własnego uznania.

Bywa, że kilkadziesiąt działających w firmie zespołów DevOps korzysta z kilkuset lub kilku tysięcy różnych narzędzi i rozwiązań z obszaru mocy obliczeniowej, obsługi danych, kolejek komunikatów, zabezpieczeń i pracy w sieci. W szczególności dotyczy to warstwy aplikacji (warstwy 7).

Platform Ops jest obiecującym rozwiązaniem na bolączkę nadmiaru narzędzi technologicznych. Zespół ten współpracuje ze wszystkimi użytkownikami rozwiązań informatycznych i aplikacji w przedsiębiorstwie, sprawdza potrzeby i oczekiwania, a następnie odpowiednio zawęża pole wyboru z zachowaniem możliwości realizowania procedury wczesnego testowania (tzw. shift left), z silnymi zabezpieczeniami, nadzorem dla niezawodności.

Zespół Platform Ops stanowi też cenne źródło ocen i danych analitycznych dla zarządzających firmami, które operują w środowisku chmur, aplikacji chmurowych, infrastruktury rozproszonej oraz tworzenia i zabezpieczania aplikacji w oparciu o koncepcję wczesnego testowania (shift left). Wsparcie może obejmować obszar analizy potrzeb informatycznych i związanych z nimi kosztów.

 

Wyższa skuteczność strategii informatycznej z Platform Ops Konflikt pomiędzy oferowaniem wyboru a sprawowaniem kontroli jest z Platform Ops pozorny. Przedsiębiorstwo jako atrakcyjne miejsc kreatywnej pracy dla programistów nie kojarzy się z nakładaniem nadmiernych ograniczeń. Jednak dopuszczanie zbyt szerokiego wyboru prowadzi do powstania rozproszonego środowiska technologicznego tj. niezgodnych, niespójnie skonfigurowanych i nieustrukturyzowanych narzędzi. Warto mieć na uwadze, że podobne środowisko staje się z czasem trudne w zarządzaniu i niebezpieczne.

 

Wysoce rozproszone środowiska chmurowe zapewniają właściwą równowagę między koncepcją wczesnego testowania (Shift left), a uporządkowaną infrastrukturą. Platform Ops będą odpowiedzialne za ten balans w przedsiębiorstwach, które skutecznie się transformują.

 

Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający w F5 Poland

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.