Komunikaty PR

Polskie roboty konkurencją dla globalnych liderów? Prężny rozwój rynku RPA w Po

2021-07-27  |  12:04
Biuro prasowe

Rynek RPA (Robotic Process Automation) w Polsce i na świecie prężnie się rozwija. Według danych Gartner Inc. w 2021 roku wzrośnie o niemal 20% i osiągnie wartość 1,9 mld USD.[1] Światowe trendy sprzyjają powstawaniu nowych narzędzi oraz przedsiębiorstw zajmujących się robotyzacją, a z ich usług korzysta coraz więcej firm. Jak Polska plasuje się na tle światowym i czy nadąża za zmianami?

Oszczędność czasu, pieniędzy, poprawa obsługi klienta, uwolnienie potencjału pracowników i zmniejszenie ryzyka błędów – to główne powody, dla których firmy decydują się na „zatrudnienie” robota. Nie bez znaczenia jest także chęć zdobycia przewagi konkurencyjnej na rynku oraz podążanie za światowymi trendami, jakim bez wątpienia jest m.in. automatyzacja.


Robotyzacja – światowy trend
Dane podawane przez Deloitte wskazują, że rynek RPA rośnie w tempie ponad 40% rocznie, a do 2027 roku może osiągnąć wartość nawet 25 mld USD. Branża rozwija się bardzo dynamicznie, a dla rozwoju firm kluczowe jest, by za nią nadążyć.

Zmianę w nastawieniu do nowych technologii pokazują inne dane przytoczone przez Deloitte – w badaniach przeprowadzonych w 2015 roku jedynie 13% organizacji miało w swoich planach inwestycję w robotyzację. 5 lat później, 78% respondentów już wprowadziło RPA do swojej organizacji, a 16% chciało wdrożyć je w przeciągu 3 lat.[2]

Jak wygląda RPA w Polsce?
Polskie przedsiębiorstwa nie chcą pozostawać w tyle i również wyposażają się w najnowsze technologie. Rośnie liczba firm, które automatyzują procesy przy wykorzystaniu RPA.

– Wiele firm stosuje hiperautomatyzację, czyli połączenie różnych technologii i narzędzi, do stworzenia hybrydowego środowiska pracy – w którym ludzie i roboty pracują razem. W Polsce takich podmiotów jest już od ponad 150 do 200. Takie rozwiązania cieszą się największą popularnością w bankach i centrach usług biznesowych (SSC/BPO) – mówi prof. Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W większości polskich firm wciąż korzysta się z technologii zagranicznych firm takich jak: UI Path, Microsoft, Blue Prism czy Automation Anywhere. Tymczasem, także w naszym kraju, funkcjonuje kilka lokalnych firm, które rozwijają swoje autorskie narzędzia. Firmy te stają się ważnym graczem nie tylko na polskim rynku, oferując rozwiązania przyjazne nawet niewielkim firmom.


Przykładem dynamicznego rozwoju polskich narzędzi jest Wizlink, którego twórcy w czerwcu br. podpisali umowę o dofinansowanie projektu pt. „Akacja – Samonaprawiający się robot. Hybrydowy zespół pracowników” w ramach Szybkiej Ścieżki programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt ten pozwoli na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie technologii RPA.


– Chociaż o robotyzacji w naszym kraju głośno mówi się od stosunkowo niedługiego czasu, to już w 2009 roku rozpoczęliśmy badania i rozwój w tym obszarze. Od tamtego momentu wiele się zmieniło, stworzyliśmy autorskie narzędzie RPA, pozyskaliśmy grono zadowolonych klientów oraz partnerów, a w tym roku wprowadziliśmy nowy produkt Wizlink Bot Control Center – system zarządzania robotami i innymi automatyzacjami w organizacjach. Przed nami również duży krok – na jesieni planujemy wzmocnić dział sprzedaży i rozwoju produktu oraz rozpocząć proces wchodzenia na rynki zagraniczne– mówi Michał Wawiórko, Prezes Zarządu First Byte, właściciela marki Wizlink.

Potencjał robotyzacji dostrzegają nie tylko firmy i organizacje rządowe, ale również uczelnie, które wprowadzają zajęcia poświęcone rozwojowi kompetencji z nią związanych. Dzięki temu młodzi ludzie staną się konkurencyjni na rynku pracy. Zyska na tym z pewnością także rynek RPA w Polsce – rosnąca liczba osób wykształconych w tym kierunku, przyczyni się do rozwoju usług i powstawania kolejnych firm, które konkurować mogą ze światowymi gigantami.

 


[1] https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2020-09-21-gartner-says-worldwide-robotic-process-automation-software-revenue-to-reach-nearly-2-billion-in-2021

[2] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/technology/articles/raport-Inteligentna-Automatyzacja-2020.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn Biuro prasowe
2024-08-23 | 13:00

Przygotuj się na powrót do szkoły z KFA2. Karty z rodziny GeForce RTX 40 dostępn

Powrót do szkoły to idealna okazja do modernizacji PC przed zalewem jesiennych hitów i nowych obowiązków. Tym bardziej, że nowoczesne karty graficzne są niezbędne dla
IT i technologie Zalman CNPS13X DS — elegancki cooler z wyświetlaczem LED
2024-08-23 | 09:00

Zalman CNPS13X DS — elegancki cooler z wyświetlaczem LED

Nowoczesne chłodzenie procesora powinno zagwarantować rozsądne temperatury, ale i nie tylko. Jak pokazuje przykład modelu CNPS13X DS od firmy Zalman, nic nie stoi dziś na przeszkodzie, by
IT i technologie Kobiety przebijają szklany sufit – start programu Jump to IT
2024-08-22 | 13:30

Kobiety przebijają szklany sufit – start programu Jump to IT

Fundacja Symfonia i Fundacja IT Girls uruchomiły kolejną wspólną inicjatywę, której celem jest wsparcie kobiet w branży IT. Program Jump to IT wystartował z misją

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.