Premiera: Cooler Master MM730 i MM731 - piekielnie szybkie i superlekkie myszki
Cooler Master MM730 to mysz, której waga mogłaby zawstydzić niejeden przewód. Ważąca 48 gramów ma zapewnić wysoką precyzję, zwinność i trwałość. Model MM731 dokłada 11 gramów, ale w zamian dodaje swobodę, którą zapewnia łączność bezprzewodowa w dwóch standardach radiowym 2,4 GHz oraz Bluetooth.
Cooler Master MM730 to przewodowa mysz adresowana do graczy, którzy szukają połączenia klasycznej estetyki oraz trwałości, precyzji i lekkości. Gryzoń waży 48 gramów i ma gładko sunąć po każdej powierzchni dzięki teflonowym stopkom. Jego wnętrze skrywa optyczne przełączniki, które mają wytrzymać 70 milionów kliknięć. Producent obiecuje, że dzięki zastosowanej technologii praktycznie nie występuje w nich zjawisko tzw. debouncingu i aktywacja jest nawet trzykrotnie szybsza niż w przypadku switchy mechanicznych.
Równie trwałe mechanizmy trafiły do myszki Cooler Master MM731. Jest ona minimalnie cięższa od 730-stki (59 gramów), ale w zamian oferuje większą swobodę. Oprócz łączności przewodowej producent dołożył dwa tryby niewymagające kabli. Gracze do wyboru mają łączność radiową 2,4 GHz oraz Bluetooth 5.1. Wybierając tą pierwszą można liczyć na próbkowanie co 1 milisekundę i czas pracy do 190 godzin. Przy łączności Bluetooth ładowanie będzie konieczne co ok. 72 godziny, a próbkowanie odbywa się w tempie 125 Hz.
W obu przypadkach czas pracy mierzony jest bez aktywnego podświetlenia LED. To ostatnie jest dostępne zarówno w modelu MM730, jak i MM731. Pozwala ono na wybór dowolnego koloru z palety RGB i może służyć jako wskaźnik aktualnie ustawionego poziomu DPI. Dla przewodowego gryzonia MM730 rozdzielczość wynosi maksymalnie 16000 DPI (PixArt PAW3389), podczas gdy wersja MM731 oferuje 19000 DPI (PixArt PAW3370). Sensory mają radzić sobie z przyspieszeniami rzędu 50 G i śledzić do 400 cali na sekundę.
Myszki Cooler Master MM730 i MM731 dysponują sześcioma przyciskami, których funkcje można przypisywać poprzez oprogramowanie Master Plus+. Pozwala ono także na zmianę innych ustawień, m.in. podświetlenia RGB czy nagrywanie makr. Nowości będą dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych - czarnym i białym. Do sklepów trafią w najbliższym czasie. Za mysz Cooler Master MM730 trzeba będzie zapłacić około 370 złotych, z kolei MM731 wyceniono na około 400 złotych.
Dane techniczne:
- Typ chwytu: claw, palm
- Sensor:
- PixArt PAW 3389 - model MM730
- PixArt PAW 3370 - model MM731
- Rozdzielczość:
- do 16000 DPI - model MM730
- do 19000 DPI - model MM731
- Szybkość śledzenia: 400 IPS
- Przyspieszenie: do 50 G
- Częstotliwość próbkowania:
- model MM730: 1000 Hz
- model MM731:
- 1000 Hz w trybie przewodowym i 2,4 GHz
- 125 Hz w trybie Bluetooth 5.1
- Lift-Off Distance: < 2 mm, konfigurowalny
- Liczba przycisków: 6
- Typ i żywotność przełączników: optyczne, do 70 milionów kliknięć
- Podświetlenie: RGB LED (16,7 mln kolorów)
- Materiał: plastik ABS, guma, PTFE
- Dostępne kolory i wersje wykończeniowe: czarna, biała
- Przewód: 1,8 m USB-C z pozłacanym stykiem (w modelu MM731 odłączany)
- Wymiary: 122,3 x 69 x 39,1 mm
- Waga:
- 48 gramów - model MM730
- 59 gramów - model MM731
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.