Premiera NZXT N7 Z590 - mocna podstawa dla wymagających estetów
Płyta główna NZXT N7 Z590 ma stanowić połączenie minimalistycznego, miłego dla oka designu i najnowszych technologii. Przeznaczona dla procesorów Intel Core 11. i 10. generacji oferuje 14-fazową sekcję zasilania i zapewnia wsparcie dla łączności WiFi 6E i Bluetooth 5.2.
Płyta główna NZXT N7 Z590 to propozycja dla osób budujących PC z procesorami Intel Core 11. lub 10. generacji. Producent zastosował w niej najnowszy chipset niebieskich - Z590. Konstrukcja wykorzystuje wszystkie linie PCIe udostępniane przez CPU i układ logiki. Da się na niej zainstalować maksymalnie 128 GB pamięci DDR4, która przy wykorzystaniu profili XMP 2.0 może pracować z częstotliwością do 4600 MHz.
W sześciowarstwowym laminacie zatopiono czternastofazową sekcję zasilania DrMOS w układzie 12+2. Fani OC nie powinni zatem mieć powodów do narzekań. Na pokładzie płyty NZXT N7 Z590 znalazły się także najnowsze moduły łączności. Wykorzystano tu moduł AX210 firmy Intel, który obsługuje standard WiFi 6E, a co za tym idzie pasmo 6 GHz. Jest też dostępny Bluetooth 5.2, a dla fanów kabli - 2,5-gigabitowa karta LAN.
Podobnie jak inne konstrukcje amerykańskiego producenta, płyta główna NZXT N7 Z590 współpracuje z aplikacją NZXT CAM. Dzięki niej można m.in. kontrolować pracę każdego z podłączonych wentylatorów (maks. siedmiu), czy urządzeń podpiętych do czterech kanałów RGB. Pozwala ona również na bieżący monitoring kluczowych parametrów, podkręcanie czy dostosowanie ustawień podsystemu audio.
W przypadku tego ostatniego wykorzystano kodek Realtek ALC1220 i doprawiono go kondensatorami Nichicon Fine Gold i przetwornikiem DAC o SNR 110 dB ze wzmacniaczem różnicowym. Producent chwali się też izolacją sekcji audio oraz wykorzystaniem oddzielnych warstw PCB dla kanałów lewego i prawego. To wszystko ma się przełożyć na czysty, pozbawiony zakłóceń, wysokiej jakości dźwięk.
Płyta główna NZXT N7 Z590 pozwala na montaż dwóch dysków SSD M.2 i obsługuje maksymalnie 21 portów USB. Na tylnym panelu wyprowadzono cztery w wersji 3.2 Gen 2 (jeden z gniazdem typu C), cztery sztuki 3.2. Gen 1 i dwa gniazda w standardzie 2.0. To wszystko zostało upakowane na płycie w formacie ATX i przykryto elegancką, minimalistyczną osłoną.
Płyta główna NZXT N7 Z590 trafi do sklepów w ciągu kilku najbliższych dni. Dostępne będą dwie wersje kolorystyczne - czarna i biała. Jej cena wyniesie około 1250 zł.
Dane techniczne:
- model: N7 Z590
- format: ATX
- wymiary (W x S x G): 305 x 244 x 43 mm
- układ logiki: Intel Z590
- podstawka: LGA1200
- kompatybilne procesory: Intel Core 11. i 10. generacji (14 nm)
- pamięć RAM: do 128 GB DDR4-4600 MHz (O.C. XMP 2.0)
- pamięć masowa:
- 2 x M.2 typu 2242/2260/2280
- 4 x SATA 6Gbps
- łączność:
- WiFi 6E (802.11ax): Intel AX210
- Bluetooth 5.2
- LAN 2,5 Gbps: Realtek RTL8125BG
- audio: Realtek ALC1220 z kondensatorami Nichicon Fine Gold, 32-bit/192 kHz DAC
- sloty rozszerzeń:
- 2 x PCI-E 4.0 x 16 (z procesorami Core 11. generacji) lub 2 x PCI-E 3.0 x 16 (z procesorami 10. generacji)
- 3 x PCI-E 3.0 x1
- wyjścia wideo: HDMI
- możliwość podłączenia do 7 wentylatorów (w tym złącze pompy wody)
- cztery kanały RGB do podłączania akcesoriów RGB LED
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.