Komunikaty PR

Prognozy dla polskiego sektora GovTech na rok 2021

2021-01-12  |  11:00
Biuro prasowe

Technologia okazała się w 2020 roku narzędziem, które pozwoliło wielu firmom i instytucjom przetrwać kryzys wywołany pandemią COVID-19. Rewolucja technologiczna trwa, zdecydowaliśmy się zapytać eksperta z obszaru GovTech – Sputnik Software czego możemy spodziewać się w Nowym Roku. Poniżej wypowiedź prezesa GIAP, członka zarządu Sputnik Software, Sławomira Hemerlinga-Kowalczyka.

 

„Rok 2020 to czas wyzwań związanych z adaptacją, która umożliwiła firmom przetrwanie w warunkach pandemii. Sektor technologiczny doświadczył chwili niepewności w drugim kwartale, ale szybko wrócił do zwykłego tempa wzrostu, skutecznie przenosząc swoją działalność do sieci. Zmianę trybu operacyjnego z powodzeniem przyjął zarówno sektor biznesowy jak i publiczny, lecz ważny pozostaje fakt zależności tego ostatniego, od dofinansowania zewnętrznego np. środków UE czy funduszy norweskich. Głównym źródłem napędzającym popyt na rynku GovTech są środki dystrybuowane w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) wydatkowane z budżetu UE. Obecnie kończy się wydatkowanie środków z budżetu na lata 2014-2020. Do wydania zostały tylko środki w kilku konkursach w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim i podlaskim.

 

Pierwsze postępowania z następnego budżetu unijnego na lata 2021-2027 zostaną rozstrzygnięte najszybciej w roku 2023, a środki z ich tytułu trafią do firm dopiero w 2024 tj. za 3 lata. Będzie to prawdziwy test na odporność finansową wielu firm. Brak dofinansowania zewnętrznego w połączeniu ze spadkiem dochodów zarówno w budżecie państwa, jak i gmin może doprowadzić do drastycznego zmniejszenia ilości pieniędzy na rynku GovTech. Szansą jest budżet odbudowy realizowany w ramach nowego budżetu UE. Polska otrzyma 23,1 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek. Według Credit Agricole Bank Polska S.A. aż 15% kwoty dotacji trafi do Polski w 2021 roku, co stanowi ponad 23 mld złotych. Oczywiście tylko część tej kwoty przypadnie samorządom i zostanie wydana na cyfryzację, ale transformacja cyfrowa jest jednym z działań priorytetowych prac związanych z odbudową gospodarek pocovidowych. Aktualnie, obserwujemy jednak ponad dwukrotnie zwiększone zainteresowanie przetargami wśród konkurencji. Z jednej strony zmniejszenie popytu, a z drugiej ciągły wzrost kosztów pracowniczych oraz walka o pracowników IT z międzynarodowymi korporacjami niewątpliwie będą wyzwaniem, również finansowym, dla wielu firm. Dla większych podmiotów będzie to okazja do realizacji przejęć, zaś mniejsze firmy, które nie będą w stanie zaoferować swoim potencjalnym nabywcom realnej stopy zwrotu będą musiały zakończyć działalność."

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Technics i Automobili Lamborghini przedstawiają system gramofonowy SL-1200M7B Biuro prasowe
2024-05-09 | 10:00

Technics i Automobili Lamborghini przedstawiają system gramofonowy SL-1200M7B

SL-1200M7B sprzedawany będzie w zestawie z płytą winylową zawierającą dźwięki silnika V12 sześciu super sports cars Lamborghini, a także z matą antypoślizgową i naklejkami z
IT i technologie tesa na IX Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack
2024-05-08 | 12:00

tesa na IX Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack

Targi Warsaw Pack to wydarzenie dla branży opakowań, którego celem jest zgromadzenie czołowych firm, ekspertów i praktyków związanych z tym sektorem w Polsce i w całym
IT i technologie Drukarka może być bardziej SMART niż myślisz
2024-05-08 | 10:10

Drukarka może być bardziej SMART niż myślisz

Konsumenci stają się coraz bardziej otwarci na rozwiązania SMART, które – dzięki podłączeniu do sieci – umożliwiają zbieranie i przetwarzanie danych oraz podejmowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Tylko co czwarta firma planuje inwestycje zagraniczne. Ich zapał osłabia niestabilna sytuacja geopolityczna

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm w 2022 roku wyniosła 28 mld euro, co stanowiło zaledwie 5 proc. krajowego PKB, podczas gdy średnia w krajach UE to aż 88 proc. PKB. To pokazuje, że rodzime przedsiębiorstwa do tej pory stosunkowo niewiele inwestowały za granicą, głównie na rynkach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Barierą wciąż pozostaje dla nich m.in. brak elastycznego finansowania i wiedzy na temat korzyści, jakie może zapewnić firmie ekspansja zagraniczna. Zapał potencjalnych inwestorów osłabia też niepewna sytuacja geopolityczna. W efekcie tylko co czwarte przedsiębiorstwo rozważa obecnie zainwestowanie na międzynarodowym rynku, co jest wynikiem dużo niższym od globalnej średniej – wynika z badania przeprowadzonego przez PFR TFI.

Ochrona środowiska

Koniec „malowania trawy na zielono”. W komunikacji firm nie będzie miejsca na greenwashing [DEPESZA]

„Malowanie trawy na zielono” – to stare określenie dobrze pasuje do zjawiska greenwashingu, czyli takiej komunikacji marketingowej przedsiębiorstwa, która bazuje na nieprawdziwych lub zmanipulowanych deklaracjach związanych ze zgodnością prowadzonej działalności z zasadami ochrony środowiska. To nieuczciwe wobec klientów i partnerów biznesowych, a niedługo także niezgodne z prawem – podkreślili eksperci podczas panelu „Greenwashing”, jaki odbył się podczas 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

IT i technologie

Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.