Prognozy dla polskiego sektora GovTech na rok 2021
Technologia okazała się w 2020 roku narzędziem, które pozwoliło wielu firmom i instytucjom przetrwać kryzys wywołany pandemią COVID-19. Rewolucja technologiczna trwa, zdecydowaliśmy się zapytać eksperta z obszaru GovTech – Sputnik Software czego możemy spodziewać się w Nowym Roku. Poniżej wypowiedź prezesa GIAP, członka zarządu Sputnik Software, Sławomira Hemerlinga-Kowalczyka.
„Rok 2020 to czas wyzwań związanych z adaptacją, która umożliwiła firmom przetrwanie w warunkach pandemii. Sektor technologiczny doświadczył chwili niepewności w drugim kwartale, ale szybko wrócił do zwykłego tempa wzrostu, skutecznie przenosząc swoją działalność do sieci. Zmianę trybu operacyjnego z powodzeniem przyjął zarówno sektor biznesowy jak i publiczny, lecz ważny pozostaje fakt zależności tego ostatniego, od dofinansowania zewnętrznego np. środków UE czy funduszy norweskich. Głównym źródłem napędzającym popyt na rynku GovTech są środki dystrybuowane w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) wydatkowane z budżetu UE. Obecnie kończy się wydatkowanie środków z budżetu na lata 2014-2020. Do wydania zostały tylko środki w kilku konkursach w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim i podlaskim.
Pierwsze postępowania z następnego budżetu unijnego na lata 2021-2027 zostaną rozstrzygnięte najszybciej w roku 2023, a środki z ich tytułu trafią do firm dopiero w 2024 tj. za 3 lata. Będzie to prawdziwy test na odporność finansową wielu firm. Brak dofinansowania zewnętrznego w połączeniu ze spadkiem dochodów zarówno w budżecie państwa, jak i gmin może doprowadzić do drastycznego zmniejszenia ilości pieniędzy na rynku GovTech. Szansą jest budżet odbudowy realizowany w ramach nowego budżetu UE. Polska otrzyma 23,1 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek. Według Credit Agricole Bank Polska S.A. aż 15% kwoty dotacji trafi do Polski w 2021 roku, co stanowi ponad 23 mld złotych. Oczywiście tylko część tej kwoty przypadnie samorządom i zostanie wydana na cyfryzację, ale transformacja cyfrowa jest jednym z działań priorytetowych prac związanych z odbudową gospodarek pocovidowych. Aktualnie, obserwujemy jednak ponad dwukrotnie zwiększone zainteresowanie przetargami wśród konkurencji. Z jednej strony zmniejszenie popytu, a z drugiej ciągły wzrost kosztów pracowniczych oraz walka o pracowników IT z międzynarodowymi korporacjami niewątpliwie będą wyzwaniem, również finansowym, dla wielu firm. Dla większych podmiotów będzie to okazja do realizacji przejęć, zaś mniejsze firmy, które nie będą w stanie zaoferować swoim potencjalnym nabywcom realnej stopy zwrotu będą musiały zakończyć działalność."
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.