Komunikaty PR

Prognozy dla polskiego sektora GovTech na rok 2021

2021-01-12  |  11:00
Biuro prasowe

Technologia okazała się w 2020 roku narzędziem, które pozwoliło wielu firmom i instytucjom przetrwać kryzys wywołany pandemią COVID-19. Rewolucja technologiczna trwa, zdecydowaliśmy się zapytać eksperta z obszaru GovTech – Sputnik Software czego możemy spodziewać się w Nowym Roku. Poniżej wypowiedź prezesa GIAP, członka zarządu Sputnik Software, Sławomira Hemerlinga-Kowalczyka.

 

„Rok 2020 to czas wyzwań związanych z adaptacją, która umożliwiła firmom przetrwanie w warunkach pandemii. Sektor technologiczny doświadczył chwili niepewności w drugim kwartale, ale szybko wrócił do zwykłego tempa wzrostu, skutecznie przenosząc swoją działalność do sieci. Zmianę trybu operacyjnego z powodzeniem przyjął zarówno sektor biznesowy jak i publiczny, lecz ważny pozostaje fakt zależności tego ostatniego, od dofinansowania zewnętrznego np. środków UE czy funduszy norweskich. Głównym źródłem napędzającym popyt na rynku GovTech są środki dystrybuowane w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) wydatkowane z budżetu UE. Obecnie kończy się wydatkowanie środków z budżetu na lata 2014-2020. Do wydania zostały tylko środki w kilku konkursach w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim i podlaskim.

 

Pierwsze postępowania z następnego budżetu unijnego na lata 2021-2027 zostaną rozstrzygnięte najszybciej w roku 2023, a środki z ich tytułu trafią do firm dopiero w 2024 tj. za 3 lata. Będzie to prawdziwy test na odporność finansową wielu firm. Brak dofinansowania zewnętrznego w połączeniu ze spadkiem dochodów zarówno w budżecie państwa, jak i gmin może doprowadzić do drastycznego zmniejszenia ilości pieniędzy na rynku GovTech. Szansą jest budżet odbudowy realizowany w ramach nowego budżetu UE. Polska otrzyma 23,1 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek. Według Credit Agricole Bank Polska S.A. aż 15% kwoty dotacji trafi do Polski w 2021 roku, co stanowi ponad 23 mld złotych. Oczywiście tylko część tej kwoty przypadnie samorządom i zostanie wydana na cyfryzację, ale transformacja cyfrowa jest jednym z działań priorytetowych prac związanych z odbudową gospodarek pocovidowych. Aktualnie, obserwujemy jednak ponad dwukrotnie zwiększone zainteresowanie przetargami wśród konkurencji. Z jednej strony zmniejszenie popytu, a z drugiej ciągły wzrost kosztów pracowniczych oraz walka o pracowników IT z międzynarodowymi korporacjami niewątpliwie będą wyzwaniem, również finansowym, dla wielu firm. Dla większych podmiotów będzie to okazja do realizacji przejęć, zaś mniejsze firmy, które nie będą w stanie zaoferować swoim potencjalnym nabywcom realnej stopy zwrotu będą musiały zakończyć działalność."

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku

Obniżenie podatków, zwłaszcza PIT-u, zubożyło w ostatnich latach budżety polskich samorządów, szczególnie dużych miast. Nowy rząd po konsultacjach z jednostkami samorządu terytorialnego przedstawił w połowie lipca projekt nowej ustawy, zgodnie z którą dochody miast, gmin, powiatów i województw miałyby się opierać na udziale w dochodzie osób mieszkających i pracujących na danym obszarze, a nie w samych podatkach od osób fizycznych i prawnych. W ten sposób zmiany w opodatkowaniu nie będą się przekładać na wysokość wpływów do lokalnych budżetów i ułatwią planowanie inwestycji.

Finanse

Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street

Polska gospodarka w tym roku urośnie o 3–4 proc. po minimalnym wzroście w 2023 roku. To powinno się przełożyć na dobre wyniki polskich spółek, czyli również ich pozytywne notowania na giełdzie. Trend może zmienić jedynie wolta na Wall Street. Na nią jednak na razie się nie zanosi. Jednak za mniej więcej półtora roku amerykańscy przedsiębiorcy zaczną odczuwać skutki wysokich stóp procentowych, nawet jeśli Fed do tego czasu zdecyduje się na ich obniżki. Wtedy nastroje inwestorów mogą się odwrócić.

Konsument

Nie tylko Zielony, ale też Niebieski Ład. UE intensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych

Europejski Komitet Regionów wezwał niedawno tworzącą się nową Komisję Europejską do prac nad Europejska Strategią Wodną i powołania komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne w UE. Impulsem do planowania zmian w tym obszarze ma być Blue Deal, czyli Niebieski Ład – inicjatywa stworzona w ubiegłym roku na wzór Zielonego Ładu. Przyspieszenie działań na rzecz ochrony zasobów wodnych to zdaniem ekspertów konieczność w obliczu coraz częstszych i poważniejszych susz, powodzi i problemów z dostępem do wody pitnej. Niebieski Ład ma być istotnym elementem dostosowywania się do zmian klimatu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.