Przetwarzanie w eksaskali, czyli początek ery HPC
ITBC Communication
Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl
Przetwarzanie w eksaskali, czyli początek ery HPC
High Performance Computing, czyli zdolność systemów IT do wykonywania obliczeń o ogromnej wydajności, kojarzona z tzw. superkomputerami zaczyna przenikać do biznesowego mainstreamu. Według wyliczeń ResearchAndMarkets globalny rynek HPC już do 2025r ma sięgnąć niemal 50 miliardów $.
Ale to tylko jedno z doniesień zwiastujących coraz powszechniejszą adaptację rozwiązań HPC, również w branżach dotąd po nie niesięgających. Kolejne informuje, że już do końca tego roku opracowany zostanie pierwszy na świecie eksaskalowy superkomputer – Aurora.
Miliard miliardów w sekundę
Takiego tempa i zakresu obliczeń jak dotąd nie udało się jeszcze nigdy osiągnąć. Wiele wskazuje, że mamy przed sobą wejście w kolejną erę computingu. To naturalne następstwo tak znacznego przyrostu danych, które przedsiębiorstwa i instytucje gromadzą i coraz częściej „wyławiają” z nich to co istotne, strukturyzując i doceniając swoje cyfrowe biblioteki. Oczywiście, dzisiaj wybrane branże realnie potrzebują aż takiej mocy obliczeniowej, jednak sytuacja będzie się zmieniać bardzo dynamicznie – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.
Już dziś, zgodnie z informacjami od IDC, danych przyrasta 33 razy szybciej niż zdolność i gotowość firm do ich przetworzenia i analizy. - Myślę, że za wzrostem zapotrzebowania na bardzo wysoką wydajność computingu podążą także usługi chmurowe, zdolne do jej dostarczania drogą sieciową, gdyż nikt w dobie dzisiejszych czasów nie będzie już raczej myślał o tworzeniu własnej, zwłaszcza tak kosztowej i tak wydajnej, infrastruktury –dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.
Do czego zdolny jest exascale computing? Obecnie, najmocniejsze superkomputery są w stanie wykonywać ponad 1015 (milion miliardów) operacji na sekundę. Oznacza to zatem wydajność w petaskali. Kilka najbardziej wydajnych systemów jest dzisiaj w stanie przekroczyć 1017 (minimum sto milionów miliardów) operacji w ciągu sekundy. Początek nowej dekady będzie jednak przełomowy pod kątem przekroczenia nieosiągalnej dotąd wydajności – mianowicie eksaskali. Ta generacja superkomputerów będzie w stanie wykonywać 1018 (miliard miliardów) operacji na sekundę. W pewnym przybliżeniu, jest to moc obliczeniowa równowarta wszystkim smartfonom użytkowanym przez całą populację krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Potrzeba matką wynalazków
Potrzebę sięgania po znaczenie wydajniejsze narzędzia analizy i operowania na danych stymuluje przede wszystkim ich galopujący przyrost i dynamicznie rozrastające się ekosystemy informatyczne – w tym Internetu Rzeczy - w firmach, administracji publicznej, zakładach produkcyjnych czy placówkach medycznych. Tylko w 2020r liczba globalnie wygenerowanych danych sięgnęła, zgodnie z analizą IDC, 64,2 ZB (zettabajta). - W 2024 roku wartość ta ma być już niemal trzykrotnie większa. Coraz bardziej rozbudowane systemy czujników i sensorów w produkcji, rozrastające się firmowe bazy danych od działów R&D po marketing, potrzeba szybszego opracowywania aplikacji przez stale powiększające się grono software house’ów to tylko wybrane czynniki napędzające popyt na ogromną moc obliczeniową. Rynek musi więc na niego odpowiadać, co wyrażać się będzie także w przyroście zdolności do dostarczania computingu o wysokiej wydajności przez centra danych – uzupełnia Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.
UE napędza analitykę
Działania w zakresie podnoszenia mocy obliczeniowej na nowy poziom są także jednym z kluczowych założeń Europejskiego Programu Cyfrowego (Digital Europe Programme). Ogólna wartość lokowanego w nim finansowania, gdzie obszarem supercomputingu wyróżnić możemy także sztuczną inteligencję czy cyberbezpieczeństwo, wynosi 7,6 miliarda euro.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.