Komunikaty PR

Przetwarzanie w eksaskali, czyli początek ery HPC

2021-09-23  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

Przetwarzanie w eksaskali, czyli początek ery HPC

High Performance Computing, czyli zdolność systemów IT do wykonywania obliczeń o ogromnej wydajności, kojarzona z tzw. superkomputerami zaczyna przenikać do biznesowego mainstreamu. Według wyliczeń ResearchAndMarkets globalny rynek HPC już do 2025r ma sięgnąć niemal 50 miliardów $.

Ale to tylko jedno z doniesień zwiastujących coraz powszechniejszą adaptację rozwiązań HPC, również w branżach dotąd po nie niesięgających. Kolejne informuje, że już do końca tego roku opracowany zostanie pierwszy na świecie eksaskalowy superkomputer – Aurora.

Miliard miliardów w sekundę

Takiego tempa i zakresu obliczeń jak dotąd nie udało się jeszcze nigdy osiągnąć. Wiele wskazuje, że mamy przed sobą wejście w kolejną erę computingu. To naturalne następstwo tak znacznego przyrostu danych, które przedsiębiorstwa i instytucje gromadzą i coraz częściej „wyławiają” z nich to co istotne, strukturyzując i doceniając swoje cyfrowe biblioteki. Oczywiście, dzisiaj wybrane branże realnie potrzebują aż takiej mocy obliczeniowej, jednak sytuacja będzie się zmieniać bardzo dynamicznie – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Już dziś, zgodnie z informacjami od IDC, danych przyrasta 33 razy szybciej niż zdolność i gotowość firm do ich przetworzenia i analizy. - Myślę, że za wzrostem zapotrzebowania na bardzo wysoką wydajność computingu podążą także usługi chmurowe, zdolne do jej dostarczania drogą sieciową, gdyż nikt w dobie dzisiejszych czasów nie będzie już raczej myślał o tworzeniu własnej, zwłaszcza tak kosztowej i tak wydajnej, infrastruktury –dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Do czego zdolny jest exascale computing? Obecnie, najmocniejsze superkomputery są w stanie wykonywać ponad 1015 (milion miliardów) operacji na sekundę. Oznacza to zatem wydajność w petaskali. Kilka najbardziej wydajnych systemów jest dzisiaj w stanie przekroczyć 1017 (minimum sto milionów miliardów) operacji w ciągu sekundy. Początek nowej dekady będzie jednak przełomowy pod kątem przekroczenia nieosiągalnej dotąd wydajności – mianowicie eksaskali. Ta generacja superkomputerów będzie w stanie wykonywać 1018 (miliard miliardów) operacji na sekundę. W pewnym przybliżeniu, jest to moc obliczeniowa równowarta wszystkim smartfonom użytkowanym przez całą populację krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Potrzeba matką wynalazków

Potrzebę sięgania po znaczenie wydajniejsze narzędzia analizy i operowania na danych stymuluje przede wszystkim ich galopujący przyrost i dynamicznie rozrastające się ekosystemy informatyczne – w tym Internetu Rzeczy - w firmach, administracji publicznej, zakładach produkcyjnych czy placówkach medycznych. Tylko w 2020r liczba globalnie wygenerowanych danych sięgnęła, zgodnie z analizą IDC, 64,2 ZB (zettabajta). - W 2024 roku wartość ta ma być już niemal trzykrotnie większa. Coraz bardziej rozbudowane systemy czujników i sensorów w produkcji, rozrastające się firmowe bazy danych od działów R&D po marketing, potrzeba szybszego opracowywania aplikacji przez stale powiększające się grono software house’ów to tylko wybrane czynniki napędzające popyt na ogromną moc obliczeniową. Rynek musi więc na niego odpowiadać, co wyrażać się będzie także w przyroście zdolności do dostarczania computingu o wysokiej wydajności przez centra danych – uzupełnia Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

UE napędza analitykę

Działania w zakresie podnoszenia mocy obliczeniowej na nowy poziom są także jednym z kluczowych założeń Europejskiego Programu Cyfrowego (Digital Europe Programme). Ogólna wartość lokowanego w nim finansowania, gdzie obszarem supercomputingu wyróżnić możemy także sztuczną inteligencję czy cyberbezpieczeństwo, wynosi 7,6 miliarda euro.

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski startup SentiOne rejestruje spółkę w Dubaju. Biuro prasowe
2021-10-28 | 11:56

Polski startup SentiOne rejestruje spółkę w Dubaju.

Polski SentiOne umacnia swoją pozycję w regionie MENA, czyli Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki - w ubiegłym tygodniu założyciele firmy zarejestrowali w Dubaju SentiOne MENA Limited
IT i technologie Kingston FURY wprowadza na rynek pamięć DDR5 o wyjątkowej wydajności
2021-10-28 | 10:00

Kingston FURY wprowadza na rynek pamięć DDR5 o wyjątkowej wydajności

Kingston Technology Europe Co LLP, spółka stowarzyszona firmy Kingston Technology Company Inc., największego na świecie producenta pamięci i powiązanych rozwiązań technologicznych,
IT i technologie Metallic: szybsze zarządzanie danymi jako usługa dzięki nowym partnerom MSP
2021-10-27 | 14:00

Metallic: szybsze zarządzanie danymi jako usługa dzięki nowym partnerom MSP

Portfolio usług DMaaS firmy Metallic pomaga dostawcom MSP w dostarczaniu rozwiązań opartych na chmurze, które stanowią odpowiedź na najtrudniejsze wyzwania związane z danymi

Więcej ważnych informacji

Transport

Pandemia zwiększyła problem wykluczenia transportowego. Mieszkańcy wsi i miasteczek skarżą się do RPO

Problem wykluczenia transportowego może dotykać nawet kilkanaście milionów Polaków. Częściowo miał go rozwiązać wprowadzony w 2019 roku Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, w ramach którego rząd dopłaca do lokalnych połączeń, żeby zapewnić ich opłacalność. W związku z pandemią kwota tej dopłaty została znacząco zwiększona, co skutkowało wzrostem zainteresowania ze strony organizatorów publicznego transportu, którzy sukcesywnie uruchamiają nowe linie. – Takich linii w tej chwili jest już ponad 4 tys., co oznacza, że program się rozwija – mówi Andrzej Bittel, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia jednak, że fundusz nie do końca rozwiązał problem wykluczenia transportowego.

Przemysł

Przemysł zgłasza największe od lat zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami technicznymi. W ich kształcenie angażują się nie tylko firmy, ale i miasta

Firmy produkcyjne chcą zatrudniać coraz więcej pracowników, ale też szukają coraz bardziej wyspecjalizowanych kompetencji. Ten trend będzie postępować. Raport Światowego Forum Ekonomicznego wskazuje, że do 2025 roku rozwój automatyzacji i nowych technologii przyczyni się do powstania 97 mln nowych stanowisk. Eksperci podkreślają, że kompetencje przyszłości, które będą potrzebne do ich obsługi, powinny być kształcone już od najmłodszych lat. Tę potrzebę widzi coraz więcej miast i samych przedsiębiorców, którzy wspólnie angażują się w projekty naukowo-edukacyjne. Przykładem może być nowa inwestycja w Gnieźnie.

Problemy społeczne

Sieć modułowych szpitali mogłaby pomóc w walce z kolejnymi falami pandemii. Takie obiekty mogą przetrwać 10–15 lat

Czwarta fala koronawirusa przyspiesza. Jeszcze niedawno szacowano, że pod koniec października nowych przypadków COVID-19 będzie ok. 5 tys. dziennie, ale liczba dziennych zachorowań już przekracza 8 tys. Eksperci zalecają wprowadzanie ograniczeń i kontrolę paszportów covidowych w tych powiatach, gdzie wzrost zachorowań jest największy. Jednocześnie postulują o zmiany w organizacji służby zdrowia na okres czwartej fali i nieprzekształcanie szpitali w placówki jednoimienne. Przyszłościowym rozwiązaniem może być budowa sieci 12–15 szpitali modułowych, które wspierałyby system ochrony zdrowia w razie ewentualnych kryzysów.

Ochrona środowiska

Edukacja klimatyczna powinna się odbywać poza murami szkoły. Eksperci postulują o lekcje w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland. – Im więcej będzie edukacji dotyczącej ochrony przyrody oraz ekosystemów w kontekście zmiany klimatu, tym lepiej dla nas wszystkich – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy tej organizacji. I dodaje, że edukację klimatyczną w polskich szkołach trzeba wprowadzić jak najszybciej.