Raisemana.com rozpoczyna działalność!
Spółka uzyskała odpowiedź UKNF na zgłoszenie w ramach Innovation Hub
Raisemana.com, wspólny projekt crowdfundingowy INC oraz Codeaddict, uzyskała odpowiedź Urzędu KNF na swoje zgłoszenie w ramach Innovation Hub. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego potwierdził prawidłowość interpretacji przepisów wskazaną przez Raisemana Sp. z o.o. w zapytaniu skierowanym w programie Innovation Hub. Oznacza to, że Raisemana.com uzyskała komfort regulacyjny co do zakresu stosowania przepisów dotyczących rynku finansowego i może rozpocząć działalność operacyjną. W ciągu kilku najbliższych tygodni wystartuje pierwsza kampania.
Raisemana.com to platforma crowdfundingowa, która powstała dzięki współpracy dwóch spółek notowanych na warszawskiej giełdzie – INC S.A. oraz Codeaddict S.A. Umożliwia ona twórcom pozyskanie bezzwrotnego finansowania na projekty związane z tzw. dziełami i dobrami cyfrowymi, czyli między innymi grą, muzyką czy filmem. W zamian za wsparcie projektu poprzez wkład pieniężny, wpłacający otrzymują m.in. przez oznaczony okres określony wcześniej udział w przychodach netto ze sprzedaży określonego dobra. Sama platforma korzysta z technologii blockchain.
- Bez wątpienia jest to dla naszej całej ekipy ekstremalnie dobra informacja, że Raisemana.com może już oficjalnie ruszyć i niecierpliwie, lecz spokojnie czekamy na pierwszy projekt, którego szczegóły już finalizujemy. Chcemy być domyślnym kierunkiem dla podmiotów, które szukają finansowania w zakresie konkretnego projektu. Z drugiej strony, zależało nam także na tym, aby wspierający mogli korzystać z realnych, namacalnych benefitów. Naszym priorytetem jest dostępność rozwiązania, czyli cały proces jest maksymalnie prosty i transparentny, a co najważniejsze bezpieczny. Osiągnęliśmy to m.in. dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, którą zaimplementowaliśmy w sposób niewymagający specjalnej wiedzy od użytkownika. To naprawdę innowacyjne przedsięwzięcie z ogromnym potencjałem. W przyszłości nie chcemy ograniczać się tylko do gamingu. Zamierzamy prowadzić kampanie także dla projektów ze świata filmu, muzyki czy sportu – mówi Kamil Stanek, prezes zarządu Raisemana sp. z o. o.
Użytkownicy, którzy udzielą wsparcia danemu projektowi, otrzymują „manę”, czyli token oparty na Smart Contract, który uprawnia do uzyskania niepieniężnych benefitów związanych z danym projektem, a także udziału w przychodach netto projektu przez oznaczony okres od jego premiery. Standardowo, wypłaty realizowane będą w cyklach kwartalnych. Pierwszych benefitów (w zależności od ustaleń z twórcą) spodziewać się można więc już około 3 miesiące od premiery projektu. Wszystkie operacje finansowe realizowane są bezpośrednio pomiędzy wspierającym a twórcą. W każdej chwili, aż do momentu zamknięcia zbiórki, wspierający może wycofać środki przekazane na wsparcie projektu.
Twórcą oraz partnerem platformy jest Codeaddict S.A. Spółka, poza tym, że tworzy nowoczesne rozwiązania software’owe, zajmuje się także wspieraniem startupów w ramach działalności venture building. Doświadczenie zdobyte na tych polach ma pomóc w trafny sposób ocenić potencjał projektów oraz kierunek rozwoju, jaki powinny obrać. Drugim ze strategicznych partnerów jest INC S.A., której Grupa Kapitałowa specjalizuje się w doradztwie i pozyskiwaniu finansowania dla innowacyjnych podmiotów.
- Wierzymy, że Raisemana.com będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie zarówno użytkowników, jak i zespołów prowadzących różnorodne projekty cyfrowe. Crowdfunding jest jednym z najbardziej przełomowych kierunków ostatnich lat. W ramach grupy INC prowadzimy platformę crowdinvestingową, z której projekty w relatywnie krótkim czasie trafiają na giełdę. Platforma Raisemana.com ma mieć nieco inny wymiar. Projekty mają charakter przede wszystkim donacyjny, choć z szansą uzyskania korzyści finansowej. Przede wszystkim użytkownik wspiera konkretny pomysł lub przedsięwzięcie, a nie całą spółkę. Chcieliśmy tę dziedzinę maksymalnie sprofesjonalizować i pokazać z innej perspektywy. Dodatkowe korzyści, sposób i terminy wypłacania udziału w przychodach określają jasne zasady, które użytkownik poznaje przed dokonaniem wpłaty. Daje to pełen komfort i swobodę decyzji – mówi Wojciech Iwaniuk, Członek Zarządu INC S.A.
Raisemana.com skierowana jest do twórców, którzy szukają wsparcia dla swoich projektów oraz spółek. Z drugiej strony, daje ona możliwość zainwestowania w pomysły, w które wierzą użytkownicy platformy, przez co stają się oni częścią tych realizacji. Już w ciągu kilku tygodni na platformie zostanie zaprezentowany pierwszy projekt. Kolejnym krokiem w rozwoju będzie wdrożenie procesu tokenizacji, choć nie potwierdzono jeszcze ram czasowych. Po pierwszym ogłoszeniu powstania Raisemana.com, platforma cieszyła się dużym zainteresowaniem, a do spółki odezwało się wiele podmiotów. Obecnie są one przedmiotem analizy i będą źródłem pipeline projektów na najbliższe miesiące.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.