Raport firmy Barracuda ujawnia ewoluujące wzorce ataków ransomware
Solski Communications
p. Stanisława Małachowskiego 2
00-066 Warszawa
jstozek|solskipr.pl| |jstozek|solskipr.pl
+48602151589
www.solskipr.pl
Nowy, trzeci już doroczny raport dotyczy ataków ransomware, które miały miejsce pomiędzy sierpniem 2020 r., a lipcem 2021 r.
Najważniejsze informacje:
- W ciągu ostatnich 12 miesięcy badacze Barracudy zidentyfikowali i przeanalizowali 121 incydentów ransomware odnotowując 64% wzrost liczby ataków rok do roku.
- Ataki na korporacje i firmy stanowiły 57% wszystkich ataków ransomware.
- 8% incydentów dotyczyło żądania okupu poniżej 10 milionów dolarów, a 14% incydentów dotyczyło żądania okupu wyższego niż 30 milionów dolarów.
- W ciągu ostatnich 12 miesięcy ataki rozszerzyły się na cały świat.
Firma Barracuda, zaufany partner i czołowy dostawca rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa chmury, opublikowała trzeci doroczny raport z badania zagrożeń dotyczących ransomware. Nowy raport dotyczy wzorców ataków ransomware, które miały miejsce między sierpniem 2020 r. a lipcem 2021 r.
Przeczytaj wpis na blogu: https://blog.barracuda.com/2021/08/12/threat-spotlight-ransomware-trends/
Bliższe spojrzenie na trendy związane z ransomware
Analitycy z firmy Barracuda zidentyfikowali i przeanalizowali 121 incydentów związanych z oprogramowaniem ransomware, które miały miejsce w ostatnim roku (sierpień 2020 r. – lipiec 2021 r.), odnotowując 64-procentowy wzrost liczby ataków rok do roku. Cyberprzestępcy nadal biorą na cel samorządy, opiekę zdrowotną i edukację, ale gwałtownie rośnie liczba ataków na inne branże:
- Ataki na przedsiębiorstwa związane z infrastrukturą, usługami turystycznymi, usługami finansowymi, oraz firmy z innych branż stanowiły 57% wszystkich ataków ransomware w okresie od sierpnia 2020 r. do lipca 2021 r., w porównaniu z zaledwie 18% w badaniu firmy Barracuda z 2020 r.
- Firm związanych z infrastrukturą dotyczyło 10% wszystkich przeanalizowanych ataków. Ataki ransomware szybko ewoluują i są kierowane przeciwko łańcuchom dostaw oprogramowania, które pozwalają dotrzeć do większej liczby firm.
- Kwota okupu drastycznie rośnie. Obecnie przeciętne żądanie okupu wynosi ponad 10 milionów dolarów. W 8% incydentów żądano okupu poniżej 10 milionów dolarów, a w 14% incydentów – powyżej 30 milionów dolarów.
- Ataki ransomware stają się powszechne na całym świecie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w organizacje amerykańskie wymierzona była nieco mniej niż połowa (44%) ataków .
„Ponieważ cyberprzestępcy dążą do osiągania w przyszłości jeszcze wyższych zysków, branża bezpieczeństwa musi tworzyć rozwiązania, które będzie można łatwo wykorzystać w firmach każdej wielkości” — powiedział Fleming Shi, CTO w firmie Barracuda. „Napastnicy często zaczynają od małych organizacji, które są powiązane z większymi celami, następnie przechodząc coraz wyżej. W branży zabezpieczeń musimy więc przekształcać skomplikowane technologie w produkty i usługi, które można wykorzystywać w prosty sposób”.
Zasoby:
- Przegląd ochrony przed ransomware: https://www.barracuda.com/ransomware
- Analiza zagrożeń ransomware 2020: blog.barracuda.com/2020/08/27/threat-spotlight-ransomware/
- Najnowsze wiadomości, badania, podsumowania i inne informacje można otrzymywać po zarejestrowaniu się na firmowym blogu: blog.barracuda.com/subscription/
O firmie Barracuda
W firmie Barracuda staramy się uczynić świat bezpieczniejszym. Uważamy, że każde przedsiębiorstwo zasługuje na dostęp do najwyższej klasy rozwiązań bezpieczeństwa, przystosowanych do współpracy z chmurą, które można łatwo zakupić, wdrożyć i eksploatować. Chronimy pocztę elektroniczną, sieci, dane i aplikacje korzystając z innowacyjnych rozwiązań, które rozwijają się i dostosowują do bieżących potrzeb naszych klientów. W kwestii bezpieczeństwa firmie Barracuda zaufało już ponad 150 000 organizacji z całego świata. Dzięki wysokiej skuteczności naszych rozwiązań mogą one nawet nie być świadome zagrożeń, co pozwala im w pełni skoncentrować się na rozwoju swojej działalności. Więcej informacji można uzyskać na stronie barracuda.com.
Barracuda Networks, Barracuda i logo Barracuda Networks są znakami handlowymi należącymi do firmy Barracuda Networks, Inc., które mogą być zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych i w innych państwach.
Kontakt dla mediów:
Elżbieta Mańkowska-Tropiło
Solski Communications
Tel. 662 646 874
Email: emankowska@solskipr.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.