Red Hat pokazał Ansible Automation Platform 2 - automatyzacja dla każdego
Red Hat Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o udostępnieniu platformy Red Hat Ansible Automation Platform 2, która wyznacza nowy standard automatyzacji w chmurze hybrydowej. Nowa wersja znanej już platformy została udoskonalona z myślą o rozwoju technologii obliczeniowych na dużą skalę. Wprowadzono w niej samodzielne funkcje automatyzacji, podczas gdy sam proces automatyzacji został głębiej wbudowany w cykl tworzenia aplikacji.
Firma 451 Research, będąca częścią przedsiębiorstwa S&P Global Market Intelligence, przeprowadziła niedawno na zlecenie Red Hat badania pod nazwą Voice of the Enterprise: DevOps, Organizational Dynamics. Respondenci wskazali w nim największe wyzwania o charakterze kulturowym związane z metodyką DevOps. Na pierwszych miejscach znalazły się takie czynniki, jak pokonanie oporu wobec zmian (35%), usprawnienie komunikacji między zespołami, które nie są przyzwyczajone do współpracy (34%) oraz eliminacja odizolowanych obszarów środowiska informatycznego (33%). Współpraca między jednostkami organizacyjnymi w całym przedsiębiorstwie stała się priorytetem. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na zespoły informatyków i produkty, które umożliwią standaryzację procesów automatyzacji dostosowaną do potrzeb firmy oraz szersze wykorzystanie automatyzacji w celu zwiększenia wydajności.
Automatyzacja w chmurze hybrydowej dostosowana do wymagań chmurowego świata
Hybrydowe i wielochmurowe technologie obliczeniowe stają się newralgicznymi elementami środowisk informatycznych. W związku z tym przedsiębiorstwa potrzebują platform automatyzacji, które mogą połączyć tradycyjne systemy z nowoczesnymi usługami na dużym obszarze ― od centrum przetwarzania danych, aż po brzeg zdalnej sieci. Platforma Ansible Automation Platform 2 została całkowicie przebudowana z myślą o chmurze hybrydowej, co ułatwia informatykom standardową automatyzację na dużą skalę, w różnych środowiskach i systemach. Kontroler automatyzacji (znany wcześniej jako Ansible Tower) umożliwia jej skalowanie na żądanie w sposób bardziej spójny i niezawodny. Użytkownicy mogą teraz systematycznie standaryzować procesy automatyzacji oraz eliminować związane z nimi niezgodności w całym przedsiębiorstwie.
Na platformie Ansible Automation dostępna jest siatka automatyzacji, która dodatkowo ułatwia automatyzację na dużą skalę w otwartej chmurze hybrydowej. Łączy ona poszczególne komponenty jej procesu i przeprowadza kontrole stanu w środowiskach automatyzacji obejmujących wszystkie zasoby informatyczne. Siatka automatyzacji została zaprojektowana z myślą o łączeniu różnych środowisk z rozproszonymi sieciami, co zapewnia większą elastyczność i odporność bez obniżania poziomu bezpieczeństwa. W rezultacie przedsiębiorstwa mogą efektywniej wdrażać i skalować procesy automatyzacji.
Automatyzacja bliżej informatyków: samodzielne procesy automatyzacji dostępne zarówno dla programistów, jak i dla informatyków odpowiedzialnych za eksploatację systemu
Automatyzacja zagościła współcześnie także w chmurze hybrydowej, a powiązane z nią narzędzia są już dostępne nie tylko dla specjalistów. Zarówno informatycy z zespołów operacyjnych, jak i programiści muszą teraz pełnić również rolę automatyków. Potrzebna jest do tego elastyczna technologia automatyzacji, którą można łatwo przenosić i skalować tak, aby objęła wszystkie obszary środowiska informatycznego. Architektura platformy Ansible Automation Platform 2 została zaprojektowana specjalnie z myślą o chmurze. Jest ona wyposażona w nowe narzędzia ułatwiające współpracę i narzędzia programistyczne, które umożliwiają tworzenie, testowanie i dystrybuowanie treści związanych z procesem automatyzacji oraz zarządzanie tymi treściami. Dzięki temu wszyscy pracownicy działu informatycznego mogą objąć rolę automatyków.
Ansible Automation Platform 2 wprowadza koncepcję środowiska wykonawczego automatyzacji, które zastąpiło komponent Ansible Engine. W środowisku tym dostępne są samodzielne obszary automatyzacji, które można łatwo replikować i wielokrotnie wykorzystywać w całym przedsiębiorstwie. Pozwala to zespołom udostępniać narzędzia do automatyzacji w sposób szybszy i bardziej skalowalny w całym środowisku informatycznym. Ponadto, środowisko wykonawcze znacznie zmniejsza ogólne koszty operacyjne oraz upraszcza procesy związane z utrzymaniem standardowej platformy automatyzacji w chmurze hybrydowej.
Kolejną funkcją jest nawigator po treściach związanych z automatyzacją, dzięki któremu zespoły mogą szybciej sprawdzać, czy treści te działają w prawidłowy sposób, nawet w największych środowiskach. Pomaga to automatykom, w tym programistom i administratorom, w utrzymaniu spójności operacyjnej systemów, od stacji roboczych programistów poprzez platformy pomostowe po środowiska produkcyjne.
Platforma automatyzacji dla produktów Red Hat działających w otwartych chmurach hybrydowych i na brzegu sieci
Usprawnienie współpracy pozwala na połączenie odizolowanych wcześniej obszarów przepływu pracy i procesu programowania w tradycyjnych serwerach i maszynach wirtualnych oraz klastrach chmurowych, na których zainstalowano platformę Red Hat OpenShift. Narzędzie Red Hat Ansible Automation Platform Operator umożliwia bezpośrednią integrację platformy Ansible Automation z platformą Red Hat OpenShift. Usprawnia to wdrażanie klastrów automatyzacji w chmurze oraz migrację danych i zarządzanie nimi, a także instalowanie aktualizacji zwiększających wydajność platformy. W ten sposób automatyzacja została jeszcze głębiej wbudowana w procesy oparte na chmurze.
Red Hat ma dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie automatyzacji opartej na platformie Ansible. Dlatego usługa Red Hat Insights sprawia, że automatyzacja przynosi zawsze optymalne rezultaty w całej otwartej chmurze hybrydowej. Usługa ta obejmuje teraz znane wcześniej komponenty rozwiązania Automation Analytics poszerzone o następujące dodatkowe funkcje:
- Advisor analizuje pracę kontrolerów automatyzacji na podstawie rekomendacji firmy Red Hat, która ma dogłębne doświadczenie w tej dziedzinie. Umożliwia ocenę dostępności, wydajności, stabilności i bezpieczeństwa systemów.
- Drift tworzy podstawy kontrolera automatyzacji, które pomagają w zapewnieniu spójności konfiguracji oraz wykrywaniu problemów podczas analizy historycznych danych systemu.
- Policies umożliwia przedsiębiorstwom tworzenie unikatowych reguł wewnętrznych, które ułatwiają wykrywanie i eliminowanie problemów typowych dla danego środowiska.
Dostępność
Platforma Ansible Automation Platform 2 w wersji Early Access jest już dostępna dla wszystkich dotychczasowych i potencjalnych klientów. Platforma Ansible Automation Platform 2.1 będzie ogólnie dostępna w listopadzie 2021 r.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.