Red Hat pokazał Ansible Automation Platform 2 - automatyzacja dla każdego
Red Hat Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o udostępnieniu platformy Red Hat Ansible Automation Platform 2, która wyznacza nowy standard automatyzacji w chmurze hybrydowej. Nowa wersja znanej już platformy została udoskonalona z myślą o rozwoju technologii obliczeniowych na dużą skalę. Wprowadzono w niej samodzielne funkcje automatyzacji, podczas gdy sam proces automatyzacji został głębiej wbudowany w cykl tworzenia aplikacji.
Firma 451 Research, będąca częścią przedsiębiorstwa S&P Global Market Intelligence, przeprowadziła niedawno na zlecenie Red Hat badania pod nazwą Voice of the Enterprise: DevOps, Organizational Dynamics. Respondenci wskazali w nim największe wyzwania o charakterze kulturowym związane z metodyką DevOps. Na pierwszych miejscach znalazły się takie czynniki, jak pokonanie oporu wobec zmian (35%), usprawnienie komunikacji między zespołami, które nie są przyzwyczajone do współpracy (34%) oraz eliminacja odizolowanych obszarów środowiska informatycznego (33%). Współpraca między jednostkami organizacyjnymi w całym przedsiębiorstwie stała się priorytetem. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na zespoły informatyków i produkty, które umożliwią standaryzację procesów automatyzacji dostosowaną do potrzeb firmy oraz szersze wykorzystanie automatyzacji w celu zwiększenia wydajności.
Automatyzacja w chmurze hybrydowej dostosowana do wymagań chmurowego świata
Hybrydowe i wielochmurowe technologie obliczeniowe stają się newralgicznymi elementami środowisk informatycznych. W związku z tym przedsiębiorstwa potrzebują platform automatyzacji, które mogą połączyć tradycyjne systemy z nowoczesnymi usługami na dużym obszarze ― od centrum przetwarzania danych, aż po brzeg zdalnej sieci. Platforma Ansible Automation Platform 2 została całkowicie przebudowana z myślą o chmurze hybrydowej, co ułatwia informatykom standardową automatyzację na dużą skalę, w różnych środowiskach i systemach. Kontroler automatyzacji (znany wcześniej jako Ansible Tower) umożliwia jej skalowanie na żądanie w sposób bardziej spójny i niezawodny. Użytkownicy mogą teraz systematycznie standaryzować procesy automatyzacji oraz eliminować związane z nimi niezgodności w całym przedsiębiorstwie.
Na platformie Ansible Automation dostępna jest siatka automatyzacji, która dodatkowo ułatwia automatyzację na dużą skalę w otwartej chmurze hybrydowej. Łączy ona poszczególne komponenty jej procesu i przeprowadza kontrole stanu w środowiskach automatyzacji obejmujących wszystkie zasoby informatyczne. Siatka automatyzacji została zaprojektowana z myślą o łączeniu różnych środowisk z rozproszonymi sieciami, co zapewnia większą elastyczność i odporność bez obniżania poziomu bezpieczeństwa. W rezultacie przedsiębiorstwa mogą efektywniej wdrażać i skalować procesy automatyzacji.
Automatyzacja bliżej informatyków: samodzielne procesy automatyzacji dostępne zarówno dla programistów, jak i dla informatyków odpowiedzialnych za eksploatację systemu
Automatyzacja zagościła współcześnie także w chmurze hybrydowej, a powiązane z nią narzędzia są już dostępne nie tylko dla specjalistów. Zarówno informatycy z zespołów operacyjnych, jak i programiści muszą teraz pełnić również rolę automatyków. Potrzebna jest do tego elastyczna technologia automatyzacji, którą można łatwo przenosić i skalować tak, aby objęła wszystkie obszary środowiska informatycznego. Architektura platformy Ansible Automation Platform 2 została zaprojektowana specjalnie z myślą o chmurze. Jest ona wyposażona w nowe narzędzia ułatwiające współpracę i narzędzia programistyczne, które umożliwiają tworzenie, testowanie i dystrybuowanie treści związanych z procesem automatyzacji oraz zarządzanie tymi treściami. Dzięki temu wszyscy pracownicy działu informatycznego mogą objąć rolę automatyków.
Ansible Automation Platform 2 wprowadza koncepcję środowiska wykonawczego automatyzacji, które zastąpiło komponent Ansible Engine. W środowisku tym dostępne są samodzielne obszary automatyzacji, które można łatwo replikować i wielokrotnie wykorzystywać w całym przedsiębiorstwie. Pozwala to zespołom udostępniać narzędzia do automatyzacji w sposób szybszy i bardziej skalowalny w całym środowisku informatycznym. Ponadto, środowisko wykonawcze znacznie zmniejsza ogólne koszty operacyjne oraz upraszcza procesy związane z utrzymaniem standardowej platformy automatyzacji w chmurze hybrydowej.
Kolejną funkcją jest nawigator po treściach związanych z automatyzacją, dzięki któremu zespoły mogą szybciej sprawdzać, czy treści te działają w prawidłowy sposób, nawet w największych środowiskach. Pomaga to automatykom, w tym programistom i administratorom, w utrzymaniu spójności operacyjnej systemów, od stacji roboczych programistów poprzez platformy pomostowe po środowiska produkcyjne.
Platforma automatyzacji dla produktów Red Hat działających w otwartych chmurach hybrydowych i na brzegu sieci
Usprawnienie współpracy pozwala na połączenie odizolowanych wcześniej obszarów przepływu pracy i procesu programowania w tradycyjnych serwerach i maszynach wirtualnych oraz klastrach chmurowych, na których zainstalowano platformę Red Hat OpenShift. Narzędzie Red Hat Ansible Automation Platform Operator umożliwia bezpośrednią integrację platformy Ansible Automation z platformą Red Hat OpenShift. Usprawnia to wdrażanie klastrów automatyzacji w chmurze oraz migrację danych i zarządzanie nimi, a także instalowanie aktualizacji zwiększających wydajność platformy. W ten sposób automatyzacja została jeszcze głębiej wbudowana w procesy oparte na chmurze.
Red Hat ma dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie automatyzacji opartej na platformie Ansible. Dlatego usługa Red Hat Insights sprawia, że automatyzacja przynosi zawsze optymalne rezultaty w całej otwartej chmurze hybrydowej. Usługa ta obejmuje teraz znane wcześniej komponenty rozwiązania Automation Analytics poszerzone o następujące dodatkowe funkcje:
- Advisor analizuje pracę kontrolerów automatyzacji na podstawie rekomendacji firmy Red Hat, która ma dogłębne doświadczenie w tej dziedzinie. Umożliwia ocenę dostępności, wydajności, stabilności i bezpieczeństwa systemów.
- Drift tworzy podstawy kontrolera automatyzacji, które pomagają w zapewnieniu spójności konfiguracji oraz wykrywaniu problemów podczas analizy historycznych danych systemu.
- Policies umożliwia przedsiębiorstwom tworzenie unikatowych reguł wewnętrznych, które ułatwiają wykrywanie i eliminowanie problemów typowych dla danego środowiska.
Dostępność
Platforma Ansible Automation Platform 2 w wersji Early Access jest już dostępna dla wszystkich dotychczasowych i potencjalnych klientów. Platforma Ansible Automation Platform 2.1 będzie ogólnie dostępna w listopadzie 2021 r.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.