Red Hat pokazał Ansible Automation Platform 2 - automatyzacja dla każdego
Red Hat Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o udostępnieniu platformy Red Hat Ansible Automation Platform 2, która wyznacza nowy standard automatyzacji w chmurze hybrydowej. Nowa wersja znanej już platformy została udoskonalona z myślą o rozwoju technologii obliczeniowych na dużą skalę. Wprowadzono w niej samodzielne funkcje automatyzacji, podczas gdy sam proces automatyzacji został głębiej wbudowany w cykl tworzenia aplikacji.
Firma 451 Research, będąca częścią przedsiębiorstwa S&P Global Market Intelligence, przeprowadziła niedawno na zlecenie Red Hat badania pod nazwą Voice of the Enterprise: DevOps, Organizational Dynamics. Respondenci wskazali w nim największe wyzwania o charakterze kulturowym związane z metodyką DevOps. Na pierwszych miejscach znalazły się takie czynniki, jak pokonanie oporu wobec zmian (35%), usprawnienie komunikacji między zespołami, które nie są przyzwyczajone do współpracy (34%) oraz eliminacja odizolowanych obszarów środowiska informatycznego (33%). Współpraca między jednostkami organizacyjnymi w całym przedsiębiorstwie stała się priorytetem. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na zespoły informatyków i produkty, które umożliwią standaryzację procesów automatyzacji dostosowaną do potrzeb firmy oraz szersze wykorzystanie automatyzacji w celu zwiększenia wydajności.
Automatyzacja w chmurze hybrydowej dostosowana do wymagań chmurowego świata
Hybrydowe i wielochmurowe technologie obliczeniowe stają się newralgicznymi elementami środowisk informatycznych. W związku z tym przedsiębiorstwa potrzebują platform automatyzacji, które mogą połączyć tradycyjne systemy z nowoczesnymi usługami na dużym obszarze ― od centrum przetwarzania danych, aż po brzeg zdalnej sieci. Platforma Ansible Automation Platform 2 została całkowicie przebudowana z myślą o chmurze hybrydowej, co ułatwia informatykom standardową automatyzację na dużą skalę, w różnych środowiskach i systemach. Kontroler automatyzacji (znany wcześniej jako Ansible Tower) umożliwia jej skalowanie na żądanie w sposób bardziej spójny i niezawodny. Użytkownicy mogą teraz systematycznie standaryzować procesy automatyzacji oraz eliminować związane z nimi niezgodności w całym przedsiębiorstwie.
Na platformie Ansible Automation dostępna jest siatka automatyzacji, która dodatkowo ułatwia automatyzację na dużą skalę w otwartej chmurze hybrydowej. Łączy ona poszczególne komponenty jej procesu i przeprowadza kontrole stanu w środowiskach automatyzacji obejmujących wszystkie zasoby informatyczne. Siatka automatyzacji została zaprojektowana z myślą o łączeniu różnych środowisk z rozproszonymi sieciami, co zapewnia większą elastyczność i odporność bez obniżania poziomu bezpieczeństwa. W rezultacie przedsiębiorstwa mogą efektywniej wdrażać i skalować procesy automatyzacji.
Automatyzacja bliżej informatyków: samodzielne procesy automatyzacji dostępne zarówno dla programistów, jak i dla informatyków odpowiedzialnych za eksploatację systemu
Automatyzacja zagościła współcześnie także w chmurze hybrydowej, a powiązane z nią narzędzia są już dostępne nie tylko dla specjalistów. Zarówno informatycy z zespołów operacyjnych, jak i programiści muszą teraz pełnić również rolę automatyków. Potrzebna jest do tego elastyczna technologia automatyzacji, którą można łatwo przenosić i skalować tak, aby objęła wszystkie obszary środowiska informatycznego. Architektura platformy Ansible Automation Platform 2 została zaprojektowana specjalnie z myślą o chmurze. Jest ona wyposażona w nowe narzędzia ułatwiające współpracę i narzędzia programistyczne, które umożliwiają tworzenie, testowanie i dystrybuowanie treści związanych z procesem automatyzacji oraz zarządzanie tymi treściami. Dzięki temu wszyscy pracownicy działu informatycznego mogą objąć rolę automatyków.
Ansible Automation Platform 2 wprowadza koncepcję środowiska wykonawczego automatyzacji, które zastąpiło komponent Ansible Engine. W środowisku tym dostępne są samodzielne obszary automatyzacji, które można łatwo replikować i wielokrotnie wykorzystywać w całym przedsiębiorstwie. Pozwala to zespołom udostępniać narzędzia do automatyzacji w sposób szybszy i bardziej skalowalny w całym środowisku informatycznym. Ponadto, środowisko wykonawcze znacznie zmniejsza ogólne koszty operacyjne oraz upraszcza procesy związane z utrzymaniem standardowej platformy automatyzacji w chmurze hybrydowej.
Kolejną funkcją jest nawigator po treściach związanych z automatyzacją, dzięki któremu zespoły mogą szybciej sprawdzać, czy treści te działają w prawidłowy sposób, nawet w największych środowiskach. Pomaga to automatykom, w tym programistom i administratorom, w utrzymaniu spójności operacyjnej systemów, od stacji roboczych programistów poprzez platformy pomostowe po środowiska produkcyjne.
Platforma automatyzacji dla produktów Red Hat działających w otwartych chmurach hybrydowych i na brzegu sieci
Usprawnienie współpracy pozwala na połączenie odizolowanych wcześniej obszarów przepływu pracy i procesu programowania w tradycyjnych serwerach i maszynach wirtualnych oraz klastrach chmurowych, na których zainstalowano platformę Red Hat OpenShift. Narzędzie Red Hat Ansible Automation Platform Operator umożliwia bezpośrednią integrację platformy Ansible Automation z platformą Red Hat OpenShift. Usprawnia to wdrażanie klastrów automatyzacji w chmurze oraz migrację danych i zarządzanie nimi, a także instalowanie aktualizacji zwiększających wydajność platformy. W ten sposób automatyzacja została jeszcze głębiej wbudowana w procesy oparte na chmurze.
Red Hat ma dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie automatyzacji opartej na platformie Ansible. Dlatego usługa Red Hat Insights sprawia, że automatyzacja przynosi zawsze optymalne rezultaty w całej otwartej chmurze hybrydowej. Usługa ta obejmuje teraz znane wcześniej komponenty rozwiązania Automation Analytics poszerzone o następujące dodatkowe funkcje:
- Advisor analizuje pracę kontrolerów automatyzacji na podstawie rekomendacji firmy Red Hat, która ma dogłębne doświadczenie w tej dziedzinie. Umożliwia ocenę dostępności, wydajności, stabilności i bezpieczeństwa systemów.
- Drift tworzy podstawy kontrolera automatyzacji, które pomagają w zapewnieniu spójności konfiguracji oraz wykrywaniu problemów podczas analizy historycznych danych systemu.
- Policies umożliwia przedsiębiorstwom tworzenie unikatowych reguł wewnętrznych, które ułatwiają wykrywanie i eliminowanie problemów typowych dla danego środowiska.
Dostępność
Platforma Ansible Automation Platform 2 w wersji Early Access jest już dostępna dla wszystkich dotychczasowych i potencjalnych klientów. Platforma Ansible Automation Platform 2.1 będzie ogólnie dostępna w listopadzie 2021 r.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.