Roboty pomogą służbie zdrowia.Technika dla zdrowia dołącza do partnerów Wizlink
Firma TDZ Technika dla zdrowia, współpracująca z jednostkami ochrony zdrowia w dziedzinie obsługi infrastruktury technicznej i medycznej, podpisała umowę dystrybucyjną z First Byte, właścicielem marki Wizlink – polskiego narzędzia do robotyzacji. Wprowadzone do instytucji medycznych „roboty” usprawnią powtarzalne procesy biurowe, uwalniając tym samym czas personelu medycznego.
Sytuacja w służbie zdrowia jest alarmująca - medycy są przepracowani, a w wielu miejscach brakuje pracowników. Najważniejszą kompetencją personelu medycznego jest niesienie pomocy potrzebującym. To zakres działań, w którym nikt nie może ich zastąpić. Obszarem możliwym do robotyzacji są natomiast prace administracyjne. Dzięki przejęciu zadań wymagających m.in. pracy z danymi przez roboty, medycy mogą zająć się ratowaniem życia.
Istotną korzyścią zatrudnienia „robotów” jest szybsze, tańsze i efektywniejsze przekazywanie danych pomiędzy różnymi systemami. Dotyczy to zarówno danych demograficznych pacjenta, jak i jego wyników badań, zleceń lekarskich czy też zużycia leków i materiałów. Roboty mogą je przenosić do systemów klasy BI, HIS, CIS, PDMS, baz danych czy innych.
- Roboty Wizlink pozwolą częściowo uniezależnić naszą pracę oraz pracę naszych systemów od drogich usług integracyjnych oferowanych przez firmy dostarczające szpitalne HISy - mówi Małgorzata Łazińska, Prezes TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o.
Szybkie efekty i sprawne działanie
Użycie technologii RPA(Robotic Process Automation) jako integracji pomiędzy systemami, które są wykorzystywane w placówkach służby zdrowia, pozwala szybciej wdrażać pomysły i zwiększać potencjał związany z pracą z danymi. Co ważne, nie musi się to wiązać z dużymi kosztami oraz długim czasem wdrożenia. Pierwsze efekty można zobaczyć już w ciągu paru godzin i to bez posiadania umiejętności programistycznych, których deficyt obserwuje się obecnie na rynku.
- Pierwsze testy i implementację mamy nadzieję przeprowadzić jeszcze w tym roku by połączyć naszą aplikację - Elektroniczną Kartę Znieczuleń z innymi systemami obecnymi na bloku operacyjnym – dodaje Jakub Gromadzki, Dyrektor techniczny w TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o.
Współpraca szansą na rozwój dla branży medycznej
Wykorzystanie nowoczesnej technologii w branży medycznej nie jest nowością, jednak wciąż brakuje przykładów skutecznego „zatrudnienia” robotów. Od 2022 roku placówki medyczne będą zobowiązane do stosowania się do przepisów związanych z generowaniem i przechowywaniem EDM (Elektronicznej Dokumentacji Medycznej) oraz raportowania Zdarzeń Medycznych[1]. Według raportu Centrum e-Zdrowia 89% podmiotów nie wdrożyło usług elektronicznych, ale 68% ankietowanych podmiotów deklaruje posiadanie rozwiązania IT, które pozwala na prowadzenie dokumentacji medycznej i przetwarzanie jednostkowych danych medycznych[2]. To jedno z pól, w których doskonale sprawdzą się roboty cyfrowe.
- Procesów, w których robot może wesprzeć człowieka jest wiele, bez względu na wielkość organizacji oraz branżę. Są bardziej oczywiste obszary jak księgowość, logistyka, a także te mniej oczywiste, do których zalicza się m.in. ochrona zdrowia. - wskazuje Michał Wawiórko, Prezes First Byte sp. z o.o., właściciela marki Wizlink. Dodaje: Od wielu lat powtarzamy, że kluczowe jest znalezienie Partnerów będących z jednej strony ekspertami w wąskich dziedzinach, a z drugiej strony świadomych technologii Robotic Process Automation. TDZ jest przykładem firmy, która spełnia oba warunki, dlatego cieszymy się z nawiązania współpracy.
Dzięki współpracy obydwu firm roboty stworzone przez Wizlink będą mogły wesprzeć branżę medyczną i tym samym mieć możliwość działania w tym obszarze na szerszą skalę. To również inspiracja i przykład dla wszystkich instytucji, które zmagają się z problemem przepracowania personelu i braków kadrowych.
[1] https://www.prawo.pl/zdrowie/elektroniczna-dokumentacja-medyczna-zmiana-terminu-wdrozenia,508566.html
[2] Centrum e-Zdrowia „V edycja: Badanie Stopnia Informatyzacji Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą” – czerwiec 2021
TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o.
Firma TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o. jest obecna na polskim rynku od wielu lat, a od 2003 roku współpracuje z jednostkami ochrony zdrowia w dziedzinie obsługi infrastruktury technicznej i medycznej.
W jej ofercie znajdują się systemy informatyczne mające na celu zoptymalizowanie funkcjonowania placówek/szpitali, umożliwiające zachowanie bezpieczeństwa danych. Ponadto TDZ zapewnia serwis i sprzedaż aparatury medycznej oraz doradztwo w ramach inżynierii kontraktu.
Flagowym produktem spółki jest Elektroniczna Karta Znieczuleń (EKZ), która zapewnia automatyczny zapis danych z urządzeń medycznych (tj. aparatów do znieczuleń, kardiomonitorów i respiratorów). Pozwala na oszczędność czasu, poprawia jakość i spójność rejestrowanych danych. EKZ może przesyłać dane do HIS (HL7) lub wygenerować raport
z zabiegu w postaci dokumentu z możliwością wydruku. Dzięki Elektronicznej Karcie Znieczuleń istnieje możliwość przeprowadzenia analityki danych w wybranym zakresie ze względów klinicznych czy weryfikacyjnych.
Więcej informacji na temat firmy znajduje się na stronie: http://technikadlazdrowia.pl/
Wizlink
Wizlink to polskie narzędzie pomagające firmom automatyzować rutynowe czynności, takie jak wprowadzanie lub kopiowanie danych pomiędzy aplikacjami, wypełnianie formularzy lub praca z dokumentami.
Używanie Wizlink nie wymaga żadnych zmian w aplikacjach, które robotyzuje. Użytkownik, który tworzy scenariusz dla robota, nie ingeruje w kod aplikacji, strukturę jej danych bądź logikę biznesową. Dzięki temu, że nie trzeba posiadać wiedzy programistycznej i Wizlink może być używany przez ludzi nietechnicznych. Jest bardzo łatwy do nauczenia i daje możliwość szybkiego czerpania zysków z robotyzacji.
Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie: https://wizlink.eu/

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.