Komunikaty PR

Rok 2022 pod znakiem pracy hybrydowej

2021-12-08  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Dziś biznes zmaga się z wieloma wyzwaniami: od problemów z pracownikami, przez zakłócenia w łańcuchu dostaw po presję cenową i trwającą pandemię. Trudno określić, co stanie się w przyszłym roku, jednak jedno jest pewne: model pray na stałe uległ zmianie. Nieplanowane inwestycje poczynione w ciągu ostatniego roku, mające na celu dostosowanie organizacji do wymogów pracy zdalnej, zniosły wiele jej barier i udostępniły szersze spectrum form pracy. Oto elementy, które wpłyną na jej stosowanie również w przyszłym roku:

Innowacje

Wybuch pandemii wygenerował potrzebę znalezienia nowych sposobów działania. Wiele firm musiało wprowadzić innowacje nie tylko w ramach wewnętrznych działań, ale także w metodach angażowania klientów. Technologie, których użyto by przetrwać, ustąpiły miejsca świadczeniu usług w nowych modelach biznesowych (np. telemedycyna czy zdalne nauczanie).

Według badania Citrix “The Era of Hyper Innovation” inwestycje w nowe technologie i elastyczne modele pracy w ciągu ostatniego roku spowodowały wzrost przychodów w różnych branżach o 678 miliardów dolarów. A aż 69 procent badanych managerów z całego świata twierdzi, że by utrzymać ten wzrost zwiększy inwestycje w badania i rozwój w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Wirtualne organizacje

Choć dla wielu organizacji praca zdalna była często wymuszonym działaniem, pracownicy przystosowali się do niej. Wiele osób chce nadal móc tak pracować w nadchodzącym roku i w przyszłości, przynajmniej przez część czasu. Choć na początku sceptycznie nastawieni, managerowie dostrzegają pozytywny wpływ elastycznej pracy na ludzkie zaangażowanie, utrzymanie równowagi między ich życiem zawodowym i prywatnym, dobre samopoczucie, utrzymanie wartościowych specjalistów, po koszty operacyjne i środowisko. To spowoduje stałe stosowanie modelu pracy hybrydowej, łączącej życie biurowe z pracą w domu wraz z potrzebnymi inwestycjami w odpowiednie do tego narzędzia i procesy.

Cyfrowe biuro

Bezpieczna praca w spójny i przejrzysty sposób powinna być możliwa niezależnie od fizycznej lokalizacji pracownika. W nadchodzącym roku rola fizycznego biura w firmach ulegnie zmianie. Organizacje będą częściej udostępniać pracownikom specjalnie zaprojektowane cyfrowe miejsca pracy, w których Ci będą mogli uzyskać dostęp do firmowych zasobów oraz efektywnie współpracować z kolegami, partnerami i klientami, bez względu na fizyczną lokalizację. Ponadto coraz więcej organizacji wdroży również zasady i polityki normujące pracę w taki sposób, by żaden pracownik nie był w niekorzystnej sytuacji z powodu miejsca, w którym się znajduje.

Nowa umowa społeczna

Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej na świecie, wiele przedsiębiorstw zmaga się z niedoborem  pracowników w określonych specjalizacjach, takich jak zarządzanie chmurą, cyberbezpieczeństwo, AI i analityka. Aby powstrzymać ten trend, w nadchodzących miesiącach sporo firm sięgnie po nowe zachęty dla pracowników. Między innymi, zamiast narzucać im styl pracy i jej miejsce, odda te decyzje w ręce pracowników ufając im, że będą podejmować adekwatne wybory w zależności od tego, co muszą zrobić. W razie spotkania z klientami lub współpracownikami mogą wybrać się do biura. Jeśli chcą czasu na skupienie na pracy indywidualnej, mogą pracować z domu.

Oferowany przez firmy model pracy hybrydowej i cyfrowe technologie, z jednej strony zapewnią pracownikom elastyczność i autonomię znaną freelancerom czy pracownikom kontraktowym, z drugiej dadzą im stabilność zatrudnienia, istotną w kontekście przedłużającej się pandemii i trudności  ekonomicznych na świecie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.