Sprawdź, która rola w IT jest dla Ciebie
Sprawdź, która rola w IT jest dla Ciebie. Pierwszy, innowacyjny test predyspozycji, który dopasowuje ścieżkę kariery w IT do Twoich kompetencji
Dostrzegając różnorodność zawodów w IT i wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które chcą spróbować swoich sił w nowych zawodach, Future Collars – nowoczesna szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online – opracowała pierwszy w Polsce test kompetencji IT TALENTS PROFILE ©. Umożliwia on wyznaczenie ścieżki kariery w IT dopasowanej do naturalnych predyspozycji, kompetencji i talentów. Innowacyjne narzędzie stworzyła Agnieszka Musiał-Terlecka – praktyk i ekspert zarządzania, posiadająca wieloletnie doświadczenie w obszarze budowania modeli kompetencyjnych i narzędzi AC/DC, służących do rekrutacji i rozwoju pracowników.
IT oferuje wiele różnorodnych stanowisk, nie tylko programistycznych. Obecnie to branża związana także z analityką biznesową, projektowaniem doświadczeń użytkowników, zarządzaniem zespołem, złożonymi projektami czy cyberbezpieczeństwem. Dostrzegając to wyzwanie i potrzebę wprowadzenia testu kompetencji, który będzie wskazówką w planowaniu kariery w branży IT nie tylko w zawodach programistycznych, ale również związanych z projektowaniem doświadczeń użytkowników czy zarządzania projektami IT, Future Collars stworzyło nowy test predyspozycji. Jest to pierwsze i jedyne tak profesjonalne narzędzie na rynku , które pozwala na:
-
sprawdzenie indywidualnych cech determinujących kierunek rozwoju kompetencji
-
poznanie swojego stylu działania i odkrycie spójnych z nim kierunków IT
-
dopasowanie odpowiedniego kursu, zgodnego z naturalnymi predyspozycjami
Test IT TALENTS PROFILE © kalibruje kompetencje IT w oparciu o dwie metodologie – Talent Dynamics i Insights Discovery i mapuje po wskaźnikach behawioralnych profil osobowości oraz naturalne cechy, które predestynują do konkretnych zawodów w IT. Użytkownik wypełniając test odpowiada na pytania dotyczące swojej osobowości, sposobów i stylu działania. Odpowiedzi zostają przeliczone i pokazują użytkownikowi jego dwa z czterech wiodących profili: STEEL, INTEGRATOR, UNICORN lub VENTURE BUILDER. Każdy z wymienionych talentów klasyfikuje do określonych ścieżek kariery w branży IT: analitycznej, programistycznej, ux-owej czy związanej z zarządzaniem zespołem.
Wiele osób chcących rozpocząć pracę w IT zastanawia się, w jakim obszarze sprawdziłoby się najlepiej i w pełni wykorzystałoby swój potencjał oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. A jest z czego wybierać – według szacunków Organizacji Pracodawców i Usług SoDA, w Polsce brakuje 250-300 tys. specjalistów IT, a do 2030 roku globalny niedobór specjalistów IT ma osiągnąć 85,2 miliona. W związku z postępującą automatyzacją i robotyzacją procesów coraz więcej osób będzie też musiało zmienić branżę, w której pracuje i nabyć nowe umiejętności. Jak prognozuje World Economic Forum do 2025 r. zniknie aż 85 milionów miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie 97 milionów nowych. Świat IT staje się coraz bardziej różnorodny i oferuje wiele stanowisk, nie tylko programistycznych. Odnotowano, że na portalu Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2021 r. około 49% ofert pracy z branży IT nie dotyczyło zawodów związanych bezpośrednio z programowaniem. Dlatego postanowiliśmy stworzyć test predyspozycji, który pokaże różnorodność ról w tej przyszłościowej branży i pozwoli na wyznaczenie ścieżki rozwoju w IT w różnych obszarach, tak, aby mogły z niego skorzystać również osoby niewiążące swojej zawodowej przyszłości z programowaniem – mówią Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, założycielki Future Collars.
Test składa się z 36 pytań. Jego wykonanie jest darmowe i zajmuje około 15-30 min. Następnie użytkownik otrzymuje szczegółowy raport, który opisuje jego wiodące talenty i cechy charakteru, specyfikę zadań, w jakich świetnie się odnajdzie wraz z rekomendowaną ścieżką kariery. Test znajduje się na stronie internetowej Future Collars: https://futurecollars.com/test-fc/.
Narzędzie zostało stworzone przez Agnieszkę Musiał-Terlecką, CEO HR Institute, Certified Assessor for Assessment & Development Centre (CAADC) i SLG Thomas International Management System, Certyfikowanego Coacha ACC ICF.
O Future Collars
Future Collars uczy programowania i kompetencji cyfrowych, promując trend ciągłej nauki (lifelong learning). Misją firmy jest demokratyzacja dostępu do nauki programowania i pracy w najbardziej perspektywicznej branży. Future Collars wykorzystuje potencjał, który dają nowe technologie, umożliwiając każdemu szybką ścieżkę rozwoju. Nauka odbywa się na autorskiej platformie e-learningowej. Za pośrednictwem sieci odbywają się wirtualne lekcje na żywo oraz konsultacje na czacie z ekspertami IT. Dzięki realizowanym projektom pod okiem mentorów kursant tworzy swoje portfolio i uczy się pracy w środowisku rozproszonym. Od początku istnienia wspieramy w szczególności kobiety i otwieramy przed nimi drogę do przebranżowienia się i rozpoczęcia perspektywicznej kariery w IT lub w tzw. zawodach przyszłości, niezależnie od wykształcenia i miejsca zamieszkania. W 2020 roku Koźmiński Business Hub uznał Future Collars za jeden ze Startupów Pozytywnego Wpływu, a rok wcześniej European Venture Philanthropy za jeden z najciekawszych społecznych biznesów w regionie CEE.
Więcej o Future Collars:
https://futurecollars.com/
https://www.facebook.com/FutureCollars/
https://www.linkedin.com/company/futurecollars/

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.