Komunikaty PR

STAŁA OBECNOŚĆ OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W NASZYCH DOMACH

2021-08-27  |  12:00
Biuro prasowe

Wyzwania

Największym wyzwaniem były transmisje mszy z klasztoru na Jasnej Górze, skierowane do tych, którzy nie mogą być w świątyni osobiście. Wewnątrz panują niezwykle trudne warunki oświetleniowe, a niezawodna transmisja telewizyjna wysokiej rozdzielczości jest wymagana codziennie przez 18 godzin na dobę.

Rozwiązanie

Kamery obrotowe Panasonic AW-UE150 zostały wybrane ze względu na ich unikalną specyfikację techniczną oraz wyjątkową niezawodność. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii dużego przetwornika obrazu MOS (typ 1”), kamery PTZ 4K (2160/50p) umożliwiają wierne odwzorowanie obrazu w skrajnie trudnych warunkach oświetleniowych.

Praca ze sprzętem Panasonic jest bardzo intuicyjna i łatwa. Dzięki konsoli, wyposażonej w joystick, mogę przybliżać i oddalać obraz, zmieniać klatki, regulować powiększenie czy kolorystykę obrazu. Nasz sygnał wideo jest emitowany w różnych kanałach telewizyjnych, a dzięki ustawieniom fabrycznym, mimo że jestem sam w studiu, obraz wygląda, jakby był nagrywany przez wiele osób jednocześnie, tłumaczy realizator wizji, obsługujący klasztor na Jasnej Górze.

Sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie, zwane też Jasną Górą, jest jedną z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie. Jej największy skarb – Obraz Matki Bożej, został umieszczony we wnętrzu w XV w., dzięki czemu Jasna Góra stała się jednym z największych sanktuariów maryjnych w regionie.

Zaufanie do kamer Panasonic trwa już prawie 20 lat

Kamery Panasonic towarzyszą uroczystościom w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Polsce od prawie 20 lat. W grudniu 2019 r. zainstalowano kamery AW-UE150 najnowszej generacji, dzięki którym nadawcy, tacy jak TV TRWAM i TVP mogą bezpośrednio i dosłownie w każdej chwili transmitować uroczystości odbywające się w Kaplicy na Jasnej Górze. Wszystkie kamery obrotowe sterowane są przez realizatora korzystającego z pulpitu AW-RP150, umieszczonego w pokoju centralnej sterowni i umożliwiają realizację transmisji na żywo bez udziału innych służb technicznych.

Wymagające warunki oświetleniowe

Ołtarz w kaplicy oraz bezcenne zabytki są częścią miejsca świętego, które musi pozostać niezmienione dla przyszłych pokoleń. Z powodu obecności unikalnego wystroju i wyposażenia w świątyni niemożliwe jest zwiększenie jasności i temperatury kaplicy poprzez zastosowanie dodatkowego oświetlenia, ponieważ spowodowałoby to wyblaknięcie płótna obrazu i powierzchni ołtarza. Ponadto, wzrost temperatury i wilgotności powietrza mogłyby mieć szkodliwy wpływ na stan i trwałość pozostałych eksponatów.

Jednoosobowa obsługa

Pięć kamer PTZ Panasonic AW-UE150 jest sterowanych przez jednego realizatora transmisji, który kontroluje ruch, ujęcia wszystkich kamer oraz zdalnie zmienia jasność i ostrość obrazu.

Podczas transmisji na żywo realizator dzięki sterownikowi AW-RP150 korzysta z zaprogramowanych położeń kamer oraz zapamiętanej trajektorii  ruchu, aby uzyskać oczekiwane obrazy i sceny, których sekwencje przy wykorzystaniu miksera wizyjnego są następnie przesyłane do serwera produkcyjnego. Sygnał z serwera jest dostarczany do kodera SRT, co umożliwia przesyłanie wysokiej jakości transmisji za pośrednictwem nowoczesnej infrastruktury IT, bez konieczności korzystania z transmisji satelitarnych.

Wbudowany w sterownik joystick pozwala na precyzyjne poruszanie kamerami i kadrowanie ujęć w zależności od potrzeb. Funkcja kadrowania (Crop), którą posiadają kamery o wysokiej rozdzielczości, pozwala na przechwycenie do 18 obrazów z 6 różnych kamer. Następuje to poprzez wyodrębnienie z jednej klatki 4K  trzech zupełnie oddzielnych FHD, co daje znacznie więcej możliwości transmisyjnych.

Całodobowe transmisje

Legendarna niezawodność kamer Panasonic została wystawiona na próbę w ubiegłym roku. W związku z pandemią, transmisje z Kaplicy Cudownego Obrazu odbywały się codziennie przez wiele godzin. Od momentu zainstalowania kamer Panasonic, urządzenia pracują przez 18 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Przekazy telewizyjne do odbiorców na innych kontynentach odbywają się drogą satelitarną a ze względu na różnice czasowe mają miejsce w różnych porach dnia. Jeżeli sygnał nie jest wykorzystywany przez nadawców telewizyjnych przekaz towarzyszy nam stale dzięki transmisji w internecie on-line.

Całodobowe transmisje z Jasnej Góry są zawsze prowadzone przez 3 realizatorów (zmiana co 6 godzin). Dzięki ich codziennej pracy obraz Matki Bożej i wszystkie uroczystości w Kaplicy można oglądać na żywo w Polsce, a także na wszystkich kontynentach.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm

Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.

Telekomunikacja

Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.

Konsument

Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć