STAŁA OBECNOŚĆ OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W NASZYCH DOMACH
Wyzwania
Największym wyzwaniem były transmisje mszy z klasztoru na Jasnej Górze, skierowane do tych, którzy nie mogą być w świątyni osobiście. Wewnątrz panują niezwykle trudne warunki oświetleniowe, a niezawodna transmisja telewizyjna wysokiej rozdzielczości jest wymagana codziennie przez 18 godzin na dobę.
Rozwiązanie
Kamery obrotowe Panasonic AW-UE150 zostały wybrane ze względu na ich unikalną specyfikację techniczną oraz wyjątkową niezawodność. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii dużego przetwornika obrazu MOS (typ 1”), kamery PTZ 4K (2160/50p) umożliwiają wierne odwzorowanie obrazu w skrajnie trudnych warunkach oświetleniowych.
Praca ze sprzętem Panasonic jest bardzo intuicyjna i łatwa. Dzięki konsoli, wyposażonej w joystick, mogę przybliżać i oddalać obraz, zmieniać klatki, regulować powiększenie czy kolorystykę obrazu. Nasz sygnał wideo jest emitowany w różnych kanałach telewizyjnych, a dzięki ustawieniom fabrycznym, mimo że jestem sam w studiu, obraz wygląda, jakby był nagrywany przez wiele osób jednocześnie, tłumaczy realizator wizji, obsługujący klasztor na Jasnej Górze.
Sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie, zwane też Jasną Górą, jest jedną z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie. Jej największy skarb – Obraz Matki Bożej, został umieszczony we wnętrzu w XV w., dzięki czemu Jasna Góra stała się jednym z największych sanktuariów maryjnych w regionie.
Zaufanie do kamer Panasonic trwa już prawie 20 lat
Kamery Panasonic towarzyszą uroczystościom w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Polsce od prawie 20 lat. W grudniu 2019 r. zainstalowano kamery AW-UE150 najnowszej generacji, dzięki którym nadawcy, tacy jak TV TRWAM i TVP mogą bezpośrednio i dosłownie w każdej chwili transmitować uroczystości odbywające się w Kaplicy na Jasnej Górze. Wszystkie kamery obrotowe sterowane są przez realizatora korzystającego z pulpitu AW-RP150, umieszczonego w pokoju centralnej sterowni i umożliwiają realizację transmisji na żywo bez udziału innych służb technicznych.
Wymagające warunki oświetleniowe
Ołtarz w kaplicy oraz bezcenne zabytki są częścią miejsca świętego, które musi pozostać niezmienione dla przyszłych pokoleń. Z powodu obecności unikalnego wystroju i wyposażenia w świątyni niemożliwe jest zwiększenie jasności i temperatury kaplicy poprzez zastosowanie dodatkowego oświetlenia, ponieważ spowodowałoby to wyblaknięcie płótna obrazu i powierzchni ołtarza. Ponadto, wzrost temperatury i wilgotności powietrza mogłyby mieć szkodliwy wpływ na stan i trwałość pozostałych eksponatów.
Jednoosobowa obsługa
Pięć kamer PTZ Panasonic AW-UE150 jest sterowanych przez jednego realizatora transmisji, który kontroluje ruch, ujęcia wszystkich kamer oraz zdalnie zmienia jasność i ostrość obrazu.
Podczas transmisji na żywo realizator dzięki sterownikowi AW-RP150 korzysta z zaprogramowanych położeń kamer oraz zapamiętanej trajektorii ruchu, aby uzyskać oczekiwane obrazy i sceny, których sekwencje przy wykorzystaniu miksera wizyjnego są następnie przesyłane do serwera produkcyjnego. Sygnał z serwera jest dostarczany do kodera SRT, co umożliwia przesyłanie wysokiej jakości transmisji za pośrednictwem nowoczesnej infrastruktury IT, bez konieczności korzystania z transmisji satelitarnych.
Wbudowany w sterownik joystick pozwala na precyzyjne poruszanie kamerami i kadrowanie ujęć w zależności od potrzeb. Funkcja kadrowania (Crop), którą posiadają kamery o wysokiej rozdzielczości, pozwala na przechwycenie do 18 obrazów z 6 różnych kamer. Następuje to poprzez wyodrębnienie z jednej klatki 4K trzech zupełnie oddzielnych FHD, co daje znacznie więcej możliwości transmisyjnych.
Całodobowe transmisje
Legendarna niezawodność kamer Panasonic została wystawiona na próbę w ubiegłym roku. W związku z pandemią, transmisje z Kaplicy Cudownego Obrazu odbywały się codziennie przez wiele godzin. Od momentu zainstalowania kamer Panasonic, urządzenia pracują przez 18 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Przekazy telewizyjne do odbiorców na innych kontynentach odbywają się drogą satelitarną a ze względu na różnice czasowe mają miejsce w różnych porach dnia. Jeżeli sygnał nie jest wykorzystywany przez nadawców telewizyjnych przekaz towarzyszy nam stale dzięki transmisji w internecie on-line.
Całodobowe transmisje z Jasnej Góry są zawsze prowadzone przez 3 realizatorów (zmiana co 6 godzin). Dzięki ich codziennej pracy obraz Matki Bożej i wszystkie uroczystości w Kaplicy można oglądać na żywo w Polsce, a także na wszystkich kontynentach.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.