Komunikaty PR

STAŁA OBECNOŚĆ OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W NASZYCH DOMACH

2021-08-27  |  12:00
Biuro prasowe

Wyzwania

Największym wyzwaniem były transmisje mszy z klasztoru na Jasnej Górze, skierowane do tych, którzy nie mogą być w świątyni osobiście. Wewnątrz panują niezwykle trudne warunki oświetleniowe, a niezawodna transmisja telewizyjna wysokiej rozdzielczości jest wymagana codziennie przez 18 godzin na dobę.

Rozwiązanie

Kamery obrotowe Panasonic AW-UE150 zostały wybrane ze względu na ich unikalną specyfikację techniczną oraz wyjątkową niezawodność. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii dużego przetwornika obrazu MOS (typ 1”), kamery PTZ 4K (2160/50p) umożliwiają wierne odwzorowanie obrazu w skrajnie trudnych warunkach oświetleniowych.

Praca ze sprzętem Panasonic jest bardzo intuicyjna i łatwa. Dzięki konsoli, wyposażonej w joystick, mogę przybliżać i oddalać obraz, zmieniać klatki, regulować powiększenie czy kolorystykę obrazu. Nasz sygnał wideo jest emitowany w różnych kanałach telewizyjnych, a dzięki ustawieniom fabrycznym, mimo że jestem sam w studiu, obraz wygląda, jakby był nagrywany przez wiele osób jednocześnie, tłumaczy realizator wizji, obsługujący klasztor na Jasnej Górze.

Sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie, zwane też Jasną Górą, jest jedną z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie. Jej największy skarb – Obraz Matki Bożej, został umieszczony we wnętrzu w XV w., dzięki czemu Jasna Góra stała się jednym z największych sanktuariów maryjnych w regionie.

Zaufanie do kamer Panasonic trwa już prawie 20 lat

Kamery Panasonic towarzyszą uroczystościom w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Polsce od prawie 20 lat. W grudniu 2019 r. zainstalowano kamery AW-UE150 najnowszej generacji, dzięki którym nadawcy, tacy jak TV TRWAM i TVP mogą bezpośrednio i dosłownie w każdej chwili transmitować uroczystości odbywające się w Kaplicy na Jasnej Górze. Wszystkie kamery obrotowe sterowane są przez realizatora korzystającego z pulpitu AW-RP150, umieszczonego w pokoju centralnej sterowni i umożliwiają realizację transmisji na żywo bez udziału innych służb technicznych.

Wymagające warunki oświetleniowe

Ołtarz w kaplicy oraz bezcenne zabytki są częścią miejsca świętego, które musi pozostać niezmienione dla przyszłych pokoleń. Z powodu obecności unikalnego wystroju i wyposażenia w świątyni niemożliwe jest zwiększenie jasności i temperatury kaplicy poprzez zastosowanie dodatkowego oświetlenia, ponieważ spowodowałoby to wyblaknięcie płótna obrazu i powierzchni ołtarza. Ponadto, wzrost temperatury i wilgotności powietrza mogłyby mieć szkodliwy wpływ na stan i trwałość pozostałych eksponatów.

Jednoosobowa obsługa

Pięć kamer PTZ Panasonic AW-UE150 jest sterowanych przez jednego realizatora transmisji, który kontroluje ruch, ujęcia wszystkich kamer oraz zdalnie zmienia jasność i ostrość obrazu.

Podczas transmisji na żywo realizator dzięki sterownikowi AW-RP150 korzysta z zaprogramowanych położeń kamer oraz zapamiętanej trajektorii  ruchu, aby uzyskać oczekiwane obrazy i sceny, których sekwencje przy wykorzystaniu miksera wizyjnego są następnie przesyłane do serwera produkcyjnego. Sygnał z serwera jest dostarczany do kodera SRT, co umożliwia przesyłanie wysokiej jakości transmisji za pośrednictwem nowoczesnej infrastruktury IT, bez konieczności korzystania z transmisji satelitarnych.

Wbudowany w sterownik joystick pozwala na precyzyjne poruszanie kamerami i kadrowanie ujęć w zależności od potrzeb. Funkcja kadrowania (Crop), którą posiadają kamery o wysokiej rozdzielczości, pozwala na przechwycenie do 18 obrazów z 6 różnych kamer. Następuje to poprzez wyodrębnienie z jednej klatki 4K  trzech zupełnie oddzielnych FHD, co daje znacznie więcej możliwości transmisyjnych.

Całodobowe transmisje

Legendarna niezawodność kamer Panasonic została wystawiona na próbę w ubiegłym roku. W związku z pandemią, transmisje z Kaplicy Cudownego Obrazu odbywały się codziennie przez wiele godzin. Od momentu zainstalowania kamer Panasonic, urządzenia pracują przez 18 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Przekazy telewizyjne do odbiorców na innych kontynentach odbywają się drogą satelitarną a ze względu na różnice czasowe mają miejsce w różnych porach dnia. Jeżeli sygnał nie jest wykorzystywany przez nadawców telewizyjnych przekaz towarzyszy nam stale dzięki transmisji w internecie on-line.

Całodobowe transmisje z Jasnej Góry są zawsze prowadzone przez 3 realizatorów (zmiana co 6 godzin). Dzięki ich codziennej pracy obraz Matki Bożej i wszystkie uroczystości w Kaplicy można oglądać na żywo w Polsce, a także na wszystkich kontynentach.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.