Komunikaty PR

Strategia cyfrowej transformacji. Dlaczego warto o nią zadbać?

2021-11-17  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Przedsiębiorstwa inwestują w cyfrową transformację z zawrotną szybkością. Raport IDC z końca ub. roku podaje, że w latach 2020-2023 wydadzą na ten cel 6,8 biliona dolarów. To pokazuje, że jest to jedno z ich kluczowych działań. Wiele firm, stojąc w obliczu kryzysu, skupiło się na wprowadzaniu nowych możliwości prowadzenia działalności i współdziałania z interesariuszami. Jednak w procesie cyfrowej transformacji nie chodzi jedynie o utrzymanie efektywności pracy. Trzeba zrównoważyć ryzyko z możliwościami oraz opracować wiodące praktyki w zakresie właściwej strategii. Dodatkowo również zabezpieczyć wrażliwe firmowe zasoby i zmodernizować systemy IT mając na uwadze potrzeby zróżnicowanych grup pracowników.

 

Popularność cyfrowej transformacji może spowodować, że cały proces będzie bardziej modnym frazesem, niż prawdziwym kierunkiem do zmian. Koncentracja na stronie cyfrowej i wydawanie większych środków finansowych na infrastrukturę IT może zaniedbać inwestycje w inne elementy, które mogą zmienić sposób prowadzenia działalności przy użyciu nowych narzędzi, procesów i zasad. Jeśli jednak odpowiednio wykorzysta się potencjał cyfrowej transformacji, jej efekt może zmienić sposób działania firmy. Jak zatem opracować strategię cyfrowej transformacji, która pasuje do danej organizacji, jakie wiodące praktyki zastosować i z jakimi zagrożeniami należy się liczyć?

 

Cyfrowa transformacja a wizja

Udana cyfrowa transformacja zawsze zaczyna się od wizji i nie dotyczy małych zmian. Dobrym punktem odniesienia może być to, co chcemy osiągnąć i jaki wpływ chcemy mieć na zmiany w branży, w której działamy. Potem można określić, w jaki sposób technologia może pomóc urzeczywistnić te aspiracje. Projekty takie, jak np. modernizacja centrum danych lub wymiana laptopów są dobrymi celami (i mogą być częścią szerszych zmian), ale nie należy mylić usprawnień technicznych ze zmianą działania organizacji w szerszym spectrum.

 

Kluczowym elementem jest zaangażowanie IT, jako partnera we wprowadzaniu innowacji. Specjaliści w zakresie IT wiedzą, które technologie mogą najbardziej pomoc pracownikom i zwiększyć innowacyjność organizacji. Warto zatem poznać ich opinie i poświęć czas i budżet na realizację nowych pomysłów. Często zespoły IT trwają w obsłudze starszych technologii wraz z wciąż opłacanymi, niewykorzystanymi zasobami. Lepiej traktować IT jak portfel inwestycyjny dokonując ukierunkowanych inwestycji. Niektóre z nich mogą zapewnić większy i szybszy zwrot, inne mniejszy, lecz strategiczne zrównoważenie portfela IT pod kątem transformacji maksymalizuje szanse na sukces.

 

Strategia cyfrowej transformacji: kluczowe praktyki

Mając założenia, co można osiągnąć po przeprowadzeniu zmian w ramach cyfrowej transformacji kolejnym etapem jest opracowanie strategii, która umożliwi ich realizację. Oto kilka wiodących praktyk, którymi warto się kierować:

  • Zbuduj w organizacji poparcie dla zmian.

Sukces cyfrowej transformacji zależy zarówno od adopcji właściwych technologii, jak również uzyskania poparcia osób decyzyjnych w organizacji. Gdy dokonuje się wymiany starszych aplikacji lub zmienia typowe procesy potrzeba planu, który zakomunikuje ich znaczenie i wpływ na wszystkie jednostki biznesowe. Warto zatem powołać zespół ekspertów, którzy pomogą innym pracownikom zrozumieć proces zmian, wytłumaczą korzyści i finalnie pomogą im w opanowaniu nowych narzędzi i technologii.

  • Korzystaj z analiz, by lepiej zrozumieć, jak działają różne obszary firmy.

Kiedy wyznacza się główne elementy cyfrowej transformacji, jasny obraz całościowej działalności firmy ma kluczowe znaczenie. Warto korzystać z platform analitycznych i analiz biznesowych, które zwiększają możliwość monitorowania i wglądu, mierząc wydajność procesów i zespołów w całej organizacji. Dzięki nim można uzyskać informacje, w których obszarach firma najbardziej potrzebuje zmian.

  • Zautomatyzuj codzienne zadania, aby zyskać czas na innowacje.

Integrując funkcje uczenia maszynowego i AI ze środowiskiem pracy, można stworzyć model, w którym środowisko pracy uczy się nawyków pracownika. To z kolei pozwala zautomatyzować rutynowe zadania i zredukować liczbę pobocznych działań do wykonania, tym samym umożliwiając większą koncentrację ludzi na zadaniach o bardziej strategicznym znaczeniu.

 

Zrównoważyć ryzyko i szanse

Cyfrowa transformacja, podobnie, jak każdy duży projekt, wiąże się z zagrożeniami, które należy zidentyfikować i którymi trzeba odpowiednio zarządzać. Potencjalne przeszkody mogą dotyczyć braku akceptacji nowych zasad w niektórych działach, chęci utrzymania starej technologii, która nie dostosowuje się do nowych potrzeb firmy, czy też dokonywania złych wyborów. Jednak największym ryzykiem jest trzymanie się starego status quo. Równoważenie ryzyka i szans ma kluczowe znaczenie dla każdej inicjatywy biznesowej, a cyfrowa transformacja nie jest tu wyjątkiem.

Sebastian Kisiel, Citrix Systems Poland

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce Biuro prasowe
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu
IT i technologie iiyama prezentuje nowe gamingowe monitory z serii Red Eagle z matrycami Fast IPS
2024-07-01 | 09:00

iiyama prezentuje nowe gamingowe monitory z serii Red Eagle z matrycami Fast IPS

iiyama zapowiada nową serię gamingowych monitorów z klanu Red Eagle wyposażonych w 180Hz matrycę Fast IPS o superszybkim czasie reakcji plamki wynoszącym zaledwie 0,2 ms (MPRT).
IT i technologie Showroom VisionCube z Sony Crystal LED
2024-06-27 | 16:15

Showroom VisionCube z Sony Crystal LED

Atutem showroomów jest możliwość przetestowania wysoko zaawansowanych rozwiązań przed zakupem. To szansa na rozmowę z ekspertami, aby pozyskać wiedzę, sprecyzować oczekiwania i na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gospodarka

Przyspieszają prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2025 roku

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowymi przepisami dotyczącymi finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Po prekonsultacjach ze stroną samorządową wkrótce prace nad projektem ustawy zostaną wpisane do prac rządu. – Robimy wszystko, żeby przepisy weszły w życie z początkiem przyszłego roku – mówi Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Reforma jest konieczna, bo sytuacja finansowa samorządów pogorszyła się znacząco w ostatnich latach, głównie z powodu niekorzystnych zmian podatkowych. O ile w 2018 roku tylko 2 proc. JST prognozowało deficyt operacyjny, o tyle w 2023 roku była to już ponad połowa.

Konsument

Wypełnianie dokumentacji to nawet dwie trzecie czasu pracy lekarza. Inteligentne cyfrowe narzędzia zaczynają to zmieniać

Choć wykorzystanie cyfrowych narzędzi w opiece zdrowotnej rośnie, to wciąż papierologia jest zmorą dla personelu medycznego. Podobnie jak obowiązki administracyjne. – W zależności od specjalizacji wypełnianie niezbędnej dokumentacji może zajmować od jednej czwartej do nawet dwóch trzecich czasu, jaki lekarz ma na przyjęcie pacjenta – mówi Paweł Paczuski, współzałożyciel i prezes zarządu upmedic. Polski medtech opracował zasilanego AI inteligentnego asystenta lekarza, który istotnie przyspiesza ten proces. Ma to znaczenie szczególnie w diagnostyce, gdzie na opisy badań pacjenci czekają tygodniami, co przekłada się na skuteczność ich leczenia. W przyszłości ten proces będzie wspierany jeszcze silniej przez dalszy rozwój sztucznej inteligencji.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.