Komunikaty PR

Sześć najczęstszych błędów w CV, które popełniają specjaliści IT

2021-05-31  |  13:48
Biuro prasowe

Jakie błędy najczęściej popełniają programiści przy pisaniu CV? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Elizaveta Pavlova, specjalistka ds. rekrutacji w DataArt.

1. ZBYT SZCZEGÓLOWY OPIS DOŚWIADCZENIA

Jak pochwalić się bogatym doświadczeniem, ale równocześnie nie zanudzić odbiorcy szczegółami? Nie powinieneś wymieniać wszystkich obowiązków, w każdym projekcie. Zwłaszcza, jeśli było ich dużo. Warto jednak zastanowić się, które umiejętności mogą być ważne dla nowego pracodawcy. Dlatego postaw się na moment w roli rekrutera i zadaj sobie pytanie: co warto, żeby o tobie wiedział?

Ile więc stron powinno mieć idealne CV? Oczywiście, u kandydata z 10-letnim doświadczeniem CV będzie dłuższe, chociaż polecam zmieścić się na 3-4 stronach. W przypadku początkującego dewelopera, informacje o wykształceniu i dotychczasowym doświadczeniu powinny zmieścić się na jednej stronie. Nie warto sztucznie zwiększać objętości życiorysu.

Pamiętajcie, że nie liczy się liczba znaków, tylko jakość tekstu. Czasami kandydaci opowiadają o swojej wiedzy oraz umiejętnościach w długich CV, wybierając bardzo interesujący sposób prezentacji. To częste, zwłaszcza mając krótkie doświadczenie zawodowe. To błąd. Zwięzłość wciąż jest najbardziej wartościowa dla rekrutera.

2. BRAK LISTY TECHNOLOGII ORAZ POPRZEDNICH PROJEKTÓW

Pisząc CV, nie możemy być też zbyt skromni. Ubogi opis i brak najważniejszych to kolejny, częsty błąd popełniany przez kandydatów. Pamiętajmy, że niezbędne informacje, które warto przekazać pracodawcy, to zdecydowanie: technologie, projekty, klienci i okres poprzedniego zatrudnienia.

3. NIEUDANY FORMAT I FONT

Pamiętajcie, że rekruterzy muszą przeczytać kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset aplikacji każdego dnia. Niestety, przy takiej ilości, naszej uwadze może umknąć coś ważnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na istotne szczegóły za pomocą dobrze sformułowanego tekstu. Warto również pamiętać, że lepiej unikać śmiałych eksperymentów z fontami i formatowaniem. Czytanie takiego skomplikowanego tekstu naprawdę może być bardzo uciążliwe.

Warto zastosować pogrubienie lub podkreślenie, jeśli chcemy zwrócić uwagę na ważną informację w naszym życiorysie. Nazwy poprzednich stanowisk (Software Architect,Java Developer, QA manager) oraz rozdziałów dokumentu (profesjonalne doświadczenie, wykształcenie, dodatkowe kursy oraz kwalifikacje i inne) najlepiej pogrubić. Jeżeli macie wątpliwości, nie wyróżniajcie za dużo. Obecne stanowisko najlepiej zaznaczyć na samym początku. Czytelnik od razu będzie mieć podstawowe informacje o was i zaoszczędzi swój czas.

4. PROBLEMY Z PISOWNIĄ

Część kandydatów myśli, że skoro aplikują na programistów, zasady dotyczące poprawnej pisowni ich nie dotyczą. W pewnym sensie to prawda. To umiejętności techniczne oraz doświadczenie będą kluczowe przy podjęciu decyzji przez pracodawcę. Warto jednak pamiętać, że CV bez błędów językowych zrobi o wiele lepsze wrażenie niż, na przykład, pełne lapsusów dossier waszego konkurenta. Przyszły pracodawca odbierze poprawnie sformatowany dokument jako okazanie wyrazu szacunku.

5. ZDJĘCIA NIEODPOWIEDNIEGO FORMATU LUB W OSOBNYM ZAŁĄCZNIKU

Najlepej wybrać zdjęcie portretowe z pełną, dobrze widoczną twarzą i wkleić je na pierwszą stronę. Bardzo proszę, nie załączajcie zdjęcia w osobnym pliku oraz nie wykorzystujcie zdjęć z plaży lub imprezy.

6. WSPOMNIENIE O UMIEJĘTNOŚCIACH I DOŚWIADCZENIU, KTÓRYCH TAK NAPRAWDĘ NIE POSIADACIE

Nie ma sensu wprowadzać w błąd rekrutera, ubarwiając wasze profesjonalne doświadczenie, szczególnie w branży IT, ponieważ i tak czeka was wywiad techniczny. Poza tym, wcześniej czy później będziecie musieli zaprezentować umiejętności i wiedzę, którą wyszczególniliście w życiorysie. Błednie zaprezentowana informacja spowoduje stratę czasu każdego z uczestników procesu rekrutacyjnego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.