Sześć najczęstszych błędów w CV, które popełniają specjaliści IT
Jakie błędy najczęściej popełniają programiści przy pisaniu CV? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Elizaveta Pavlova, specjalistka ds. rekrutacji w DataArt.
1. ZBYT SZCZEGÓLOWY OPIS DOŚWIADCZENIA
Jak pochwalić się bogatym doświadczeniem, ale równocześnie nie zanudzić odbiorcy szczegółami? Nie powinieneś wymieniać wszystkich obowiązków, w każdym projekcie. Zwłaszcza, jeśli było ich dużo. Warto jednak zastanowić się, które umiejętności mogą być ważne dla nowego pracodawcy. Dlatego postaw się na moment w roli rekrutera i zadaj sobie pytanie: co warto, żeby o tobie wiedział?
Ile więc stron powinno mieć idealne CV? Oczywiście, u kandydata z 10-letnim doświadczeniem CV będzie dłuższe, chociaż polecam zmieścić się na 3-4 stronach. W przypadku początkującego dewelopera, informacje o wykształceniu i dotychczasowym doświadczeniu powinny zmieścić się na jednej stronie. Nie warto sztucznie zwiększać objętości życiorysu.
Pamiętajcie, że nie liczy się liczba znaków, tylko jakość tekstu. Czasami kandydaci opowiadają o swojej wiedzy oraz umiejętnościach w długich CV, wybierając bardzo interesujący sposób prezentacji. To częste, zwłaszcza mając krótkie doświadczenie zawodowe. To błąd. Zwięzłość wciąż jest najbardziej wartościowa dla rekrutera.
2. BRAK LISTY TECHNOLOGII ORAZ POPRZEDNICH PROJEKTÓW
Pisząc CV, nie możemy być też zbyt skromni. Ubogi opis i brak najważniejszych to kolejny, częsty błąd popełniany przez kandydatów. Pamiętajmy, że niezbędne informacje, które warto przekazać pracodawcy, to zdecydowanie: technologie, projekty, klienci i okres poprzedniego zatrudnienia.
3. NIEUDANY FORMAT I FONT
Pamiętajcie, że rekruterzy muszą przeczytać kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset aplikacji każdego dnia. Niestety, przy takiej ilości, naszej uwadze może umknąć coś ważnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na istotne szczegóły za pomocą dobrze sformułowanego tekstu. Warto również pamiętać, że lepiej unikać śmiałych eksperymentów z fontami i formatowaniem. Czytanie takiego skomplikowanego tekstu naprawdę może być bardzo uciążliwe.
Warto zastosować pogrubienie lub podkreślenie, jeśli chcemy zwrócić uwagę na ważną informację w naszym życiorysie. Nazwy poprzednich stanowisk (Software Architect,Java Developer, QA manager) oraz rozdziałów dokumentu (profesjonalne doświadczenie, wykształcenie, dodatkowe kursy oraz kwalifikacje i inne) najlepiej pogrubić. Jeżeli macie wątpliwości, nie wyróżniajcie za dużo. Obecne stanowisko najlepiej zaznaczyć na samym początku. Czytelnik od razu będzie mieć podstawowe informacje o was i zaoszczędzi swój czas.
4. PROBLEMY Z PISOWNIĄ
Część kandydatów myśli, że skoro aplikują na programistów, zasady dotyczące poprawnej pisowni ich nie dotyczą. W pewnym sensie to prawda. To umiejętności techniczne oraz doświadczenie będą kluczowe przy podjęciu decyzji przez pracodawcę. Warto jednak pamiętać, że CV bez błędów językowych zrobi o wiele lepsze wrażenie niż, na przykład, pełne lapsusów dossier waszego konkurenta. Przyszły pracodawca odbierze poprawnie sformatowany dokument jako okazanie wyrazu szacunku.
5. ZDJĘCIA NIEODPOWIEDNIEGO FORMATU LUB W OSOBNYM ZAŁĄCZNIKU
Najlepej wybrać zdjęcie portretowe z pełną, dobrze widoczną twarzą i wkleić je na pierwszą stronę. Bardzo proszę, nie załączajcie zdjęcia w osobnym pliku oraz nie wykorzystujcie zdjęć z plaży lub imprezy.
6. WSPOMNIENIE O UMIEJĘTNOŚCIACH I DOŚWIADCZENIU, KTÓRYCH TAK NAPRAWDĘ NIE POSIADACIE
Nie ma sensu wprowadzać w błąd rekrutera, ubarwiając wasze profesjonalne doświadczenie, szczególnie w branży IT, ponieważ i tak czeka was wywiad techniczny. Poza tym, wcześniej czy później będziecie musieli zaprezentować umiejętności i wiedzę, którą wyszczególniliście w życiorysie. Błednie zaprezentowana informacja spowoduje stratę czasu każdego z uczestników procesu rekrutacyjnego.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.