TCO Development: lista zamiennych środów chemicznych przy produkcji sprzętu IT
TCO Development, organizacja stojąca za wiodącą certyfikacją dla sprzętu technologicznego – TCO Certified, zrewolucjonizowała stosowanie substancji chemicznych w certyfikowanych produktach IT poprzez stworzenie listy bezpieczniejszych alternatyw. Teraz, w 2021 roku, „TCO Certified Accepted Substance List” zostanie poszerzona o chemikalia procesowe stosowane w produkcji produktów IT, chroniące pracowników w całym łańcuchu dostaw.
W procesach produkcyjnych na całym świecie stosowanych jest obecnie 352 000 różnych rodzajów chemikaliów i ich mieszanin. Szacuje się, że dziesiątki tysięcy z nich wykorzystywanych jest przy produkcji urządzeń IT. Według globalnego raportu ONZ z sierpnia 2018 roku – obejmującego wszystkie gałęzie przemysłu – z powodu narażenia na substancje chemiczne, co 15 sekund umiera na świecie pracownik.
- Nasze prawie 30-letnie doświadczenie w wysiłkach na rzecz zrównoważonego podejścia do kwestii produkcji w branży IT przekonało nas, że samo zakazywanie tego co złe nie wystarczy. To już za mało. Z powodu nieodpowiedzialnych decyzji często zdarza się, że to co zostało ograniczone ze względu na szkodliwość, szybko zostaje podmienione czymś innym. Niestety, najczęściej wspomniany zamiennik jest jeszcze bardziej szkodliwy. Prawodawstwo w tym zakresie pozostaje jednak w tyle, dlatego niezbędne było podjęcie szczególnych kroków. I tu właśnie wkroczyliśmy my – mówi Sören Enholm, Dyrektor Generalny TCO Development, organizacji stojącej za TCO Certified, wiodącym na świecie certyfikatem zrównoważonego rozwoju dla produktów IT.
Niebezpieczne substancje stosowane w urządzeniach IT, jak również w procesie ich produkcji, są w dużym stopniu zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Dzięki „TCO Certified Accepted Substance List” niebezpieczne chemikalia utrzymywane są z dala od ludzi i środowiska.
Ocena substancji chemicznych jeszcze przed ich użyciem jest jedynym bezpiecznym kierunkiem. Według organizacji TCO Development, substancja chemiczna jest uważana za roztwór wysokiego ryzyka, dopóki nie zostanie bezsprzecznie udowodnione, że jest inaczej. „TCO Certified Accepted Substance List” jest nieustannie modyfikowana, ponieważ chemikalia znajdujące się na niej mogą być poddane ponownej weryfikacji w świetle nowych odkryć naukowych.
- Ta szczególna lista, to nasz wkład w przemysł i w efekcie w całe społeczeństwo. Jest ona publiczna, dostępna dla każdego, niezależnie od branży czy obszaru geograficznego, w którym produkowane są urządzenia IT. W świetle tego, niewiedza lub zaniechanie nie mogą być już żadnym usprawiedliwieniem – podsumowuje Sören Enholm.
Więcej informacji na temat „TCO Certified Accepted Substance List” można znaleźć w raporcie: Impacts & Insights 2021: Navigating the Sustainable IT Revolution dostępnym na stronie TCO Development
* * *
TCO Certified – with over 30 years of experience, TCO Certified is the world-leading sustainability certification for IT products. Our comprehensive criteria are designed to drive social and environmental responsibility throughout the product life cycle. Covering 11 product categories including displays, computers and mobile devices, compliance is independently verified, both pre and post certification.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.