TCO Development: lista zamiennych środów chemicznych przy produkcji sprzętu IT
TCO Development, organizacja stojąca za wiodącą certyfikacją dla sprzętu technologicznego – TCO Certified, zrewolucjonizowała stosowanie substancji chemicznych w certyfikowanych produktach IT poprzez stworzenie listy bezpieczniejszych alternatyw. Teraz, w 2021 roku, „TCO Certified Accepted Substance List” zostanie poszerzona o chemikalia procesowe stosowane w produkcji produktów IT, chroniące pracowników w całym łańcuchu dostaw.
W procesach produkcyjnych na całym świecie stosowanych jest obecnie 352 000 różnych rodzajów chemikaliów i ich mieszanin. Szacuje się, że dziesiątki tysięcy z nich wykorzystywanych jest przy produkcji urządzeń IT. Według globalnego raportu ONZ z sierpnia 2018 roku – obejmującego wszystkie gałęzie przemysłu – z powodu narażenia na substancje chemiczne, co 15 sekund umiera na świecie pracownik.
- Nasze prawie 30-letnie doświadczenie w wysiłkach na rzecz zrównoważonego podejścia do kwestii produkcji w branży IT przekonało nas, że samo zakazywanie tego co złe nie wystarczy. To już za mało. Z powodu nieodpowiedzialnych decyzji często zdarza się, że to co zostało ograniczone ze względu na szkodliwość, szybko zostaje podmienione czymś innym. Niestety, najczęściej wspomniany zamiennik jest jeszcze bardziej szkodliwy. Prawodawstwo w tym zakresie pozostaje jednak w tyle, dlatego niezbędne było podjęcie szczególnych kroków. I tu właśnie wkroczyliśmy my – mówi Sören Enholm, Dyrektor Generalny TCO Development, organizacji stojącej za TCO Certified, wiodącym na świecie certyfikatem zrównoważonego rozwoju dla produktów IT.
Niebezpieczne substancje stosowane w urządzeniach IT, jak również w procesie ich produkcji, są w dużym stopniu zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Dzięki „TCO Certified Accepted Substance List” niebezpieczne chemikalia utrzymywane są z dala od ludzi i środowiska.
Ocena substancji chemicznych jeszcze przed ich użyciem jest jedynym bezpiecznym kierunkiem. Według organizacji TCO Development, substancja chemiczna jest uważana za roztwór wysokiego ryzyka, dopóki nie zostanie bezsprzecznie udowodnione, że jest inaczej. „TCO Certified Accepted Substance List” jest nieustannie modyfikowana, ponieważ chemikalia znajdujące się na niej mogą być poddane ponownej weryfikacji w świetle nowych odkryć naukowych.
- Ta szczególna lista, to nasz wkład w przemysł i w efekcie w całe społeczeństwo. Jest ona publiczna, dostępna dla każdego, niezależnie od branży czy obszaru geograficznego, w którym produkowane są urządzenia IT. W świetle tego, niewiedza lub zaniechanie nie mogą być już żadnym usprawiedliwieniem – podsumowuje Sören Enholm.
Więcej informacji na temat „TCO Certified Accepted Substance List” można znaleźć w raporcie: Impacts & Insights 2021: Navigating the Sustainable IT Revolution dostępnym na stronie TCO Development
* * *
TCO Certified – with over 30 years of experience, TCO Certified is the world-leading sustainability certification for IT products. Our comprehensive criteria are designed to drive social and environmental responsibility throughout the product life cycle. Covering 11 product categories including displays, computers and mobile devices, compliance is independently verified, both pre and post certification.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.