Komunikaty PR

Transformacja cyfrowa okiem Red Hat

2021-11-24  |  13:00
Biuro prasowe

Wyniki corocznego badania Global Tech Outlook firmy Red Hat są już dostępne. Podobnie jak w latach ubiegłych, sprawdzamy, co dane mówią na temat obecnego stanu chmury obliczeniowej i strategii chmurowych organizacji, ich głównych priorytetów finansowych oraz czynników, które wpływają na powodzenie transformacji cyfrowej. Pomaga to nie tylko zrozumieć obecne środowisko biznesowe, ale też dowiedzieć się, jak lepiej obsługiwać klientów i zaspokajać ich potrzeby. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z raportu oraz sposób, w jaki zmieniały się one z biegiem czasu.

 

Coraz większa popularność strategii hybrydowych i wielochmurowych

Chmura hybrydowa pozostaje najczęściej stosowaną strategią chmurową wśród respondentów. W tym roku jej udział w w rynku wzrósł o trzy punkty procentowe i osiągnął wynik 30%. Wzrasta również udział środowisk wielochmurowych, który wynosi obecnie 13% – w porównaniu z 11% w zeszłym roku. Z drugiej strony strategie, które stawiają na pierwszym miejscu chmury publiczne (9%) i prywatne (14%), tracą na sile. Nie powinno to dziwić, ponieważ realia dzisiejszego środowiska biznesowego sprawiają, że organizacje chcą równoważyć szybkość, wydajność i skalę na poziomie technologii chmurowych, zachowując przy tym kontrolę i zabezpieczenia, jakie zapewnia im lokalna infrastruktura.

Warto zauważyć, że 18% respondentów dopiero opracowuje swoją strategię dotyczącą chmury, a niewielki odsetek (5%) w ogóle nią nie dysponuje. Biorąc pod uwagę, że wartości te pozostają na niezmienionym poziomie w stosunku do roku ubiegłego, będziemy uważnie przyglądać się oznakom przyspieszenia w nadchodzącym roku.

 

Stałe priorytety w finansowaniu IT rok do roku – z bezpieczeństwem na czele

Z perspektywy finansowania głównymi priorytetami w IT na rok 2022 pozostają bezpieczeństwo, zarządzanie chmurą i infrastruktura chmury. Bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu u wszystkich respondentów, gdy zapytano ich o najważniejsze priorytety dotyczące infrastruktury chmury, automatyzacji operacji IT oraz big data i analityki. Najwyższy priorytet w swoich obszarach finansowania nadali oni kolejno bezpieczeństwu chmury (43%), automatyzacji zabezpieczeń (36%) oraz bezpieczeństwu i integralności danych (45%). Dostrzegamy też, że z roku na rok automatyzacja w IT stale zyskuje na sile. 38% respondentów stwierdziło, że automatyzacja operacji IT jest ich drugim najważniejszym priorytetem finansowym na rok 2022 w obszarze optymalizacji starszych systemów IT. Jest to największy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym (32% w 2021 roku).

 

Zdwojone wysiłki firm na rzecz transformacji cyfrowej w następstwie COVID-19

W ubiegłym roku klienci z różnych branż przyspieszyli swoje plany transformacji, aby stawić czoła skutkom trwającej pandemii. W tym roku, zdaniem respondentów, trend ten utrzymał się, ponieważ coraz więcej firm wykorzystuje technologie i procesy do wprowadzania innowacji i transformacji w swoich firmach (31% – wzrost z 29%) lub przyspieszyło swoje działania związane z transformacją cyfrową (22% – wzrost z 21%), jako powody tego przyspieszenia podając pandemię (52%) oraz wzrost przychodów (50%). Mniej respondentów jest zdania, że ich inicjatywy w zakresie transformacji cyfrowej utknęły w martwym punkcie (3%), a więcej jest obecnie w początkowej fazie nowych projektów (8%), co podkreśla zachodzącą zmianę.

 

Braki w umiejętnościach jako główna przeszkoda transformacji cyfrowej

Śledzenie transformacji cyfrowej jest ważne, ponieważ wpływa ona na wszystkie inne obszary działalności. Obejmuje to zarówno technologię, jak i procesy oraz ludzi. To właśnie dlatego sukces zależy od zdolności organizacji do pokonania barier we wszystkich tych trzech obszarach. W tym roku braki w umiejętnościach (26%) przesunęły się na pierwsze miejsce pod względem barier, które uniemożliwiły firmom osiągnięcie sukcesu w transformacji cyfrowej, podczas gdy problemy z integracją i bezpieczeństwem oraz zgodnością z przepisami spadły o kilka punktów procentowych – do wartości 23%.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.