Trendy w systemach ERP w 2022 roku
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Systemy ERP stale ewoluują, a od ponad dwóch lat rozwijana jest już czwarta generacja cyfrowych narzędzi dla przedsiębiorstw. Nie inaczej będzie w 2022 roku, kiedy to zwiększy się liczba funkcjonalności zasilanych sztuczną inteligencją, czy też udostępnionych zostanie więcej pakietów systemowych w wersjach mobilnych. Istotnego znaczenia nabierze również demokratyzacja narzędzi ERP oraz dalszy rozwój technologii modułowych.
W połowie 2019 roku eksperci Gartnera zakwestionowali ówczesną definicję systemu ERP. Uznali, że liczba funkcji systemu wzrosła na tyle, że wąska definicja tej technologii nie spełnia już swojego zdania. Obecnie bowiem liczba możliwości oferowanych przez dostawców systemów wykracza daleko poza planowanie i zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Obecne ekosystemy ERP obejmują nie tylko klientów, ale także partnerów, konkurentów i interesariuszy. Gartner przewiduje, że do 2023 roku większość wiodących systemów ERP będzie oferować funkcjonalności nowej generacji, takie jak mobilny dostęp, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, modułowość oprogramowania, czy otwarty dostęp do kodu.
Wzrost znaczenia iERP
Sztuczna inteligencja towarzyszy nam na każdym kroku, szeroka adaptacja AI do narzędzi ERP to tylko kwestia czasu. Stąd określenie iERP oznaczające inteligentne technologie ERP. W 2022 roku iERP z zaawansowaną automatyzacją i inteligencją nie będą już opcjonalnymi dodatkami, ale wbudowanymi elementami.
– Takie rozwiązania umożliwią organizacjom innowacyjne przetwarzanie danych, tworzenie nowych przepływów pracy, rozszerzenie automatyzacji rutynowych zadań i przekształcanie złożonych, nieustrukturyzowanych danych w użyteczne spostrzeżenia – podkreśla Filip Fludra z Exact Software Poland i dodaje: – Oczekuje się, że do 2023 roku dane ERP będą stanowiły 30% wszystkich generowanych przez AI analiz predykcyjnych i prognoz w przedsiębiorstwie.
Mobilne ERP staje się normą
Dotychczas wersje mobilne systemów bywały opcjonalne, jednakże w nadchodzącym czasie stanie się to standardem. W dobie zmienności i pandemicznych zawirowań dostępność kluczowych funkcjonalności w każdym miejscu i czasie ma istotne znaczenie dla ciągłości prowadzenia biznesu. Mobilne ERP zapewni zdalny dostęp do danych funkcji w czasie rzeczywistym i wgląd na wszystkich krytycznych procesów, pozwalając pracownikom na prowadzenie działań back-end i front-end z poziomu smartfona. Przejście do mobilnego interfejsu umożliwi również zwiększenie współpracy wśród rozproszonych pracowników, podnosząc w ten sposób sprawność i wydajność.
Systemowa cyberochrona
Mobilne ERP to także wyzwanie w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podatność na ataki i wycieki informacji rośnie wraz z liczbą rozproszonych urządzeń i użytkowników. W celu zabezpieczenia dostępu do mobilnego ERP zdalnym pracownikom, dostawcy skupią się na rozwoju funkcji bezpieczeństwa, takich jak wieloczynnikowa identyfikacja. Systemy ERP mogą zyskać także własne narzędzia VPN, które pozwolą na bezpieczne logowanie się z różnych urządzeń i sieci.
Modułowe ERP
Konwencjonalne systemy ERP są często postrzegane jako przeszkoda dla zwinności, ponieważ nawet niewielkie dostosowania po wdrożeniu mogą być niezwykle złożone i kosztowne. W związku z tym następuje ciągła zmiana w kierunku złożonych systemów ERP o modułowych i pakietowych możliwościach, które umożliwiają nawet zwykłym programistom tworzenie i wdrażanie nowych funkcji i usług biznesowych. Kluczowym osiągnięciem w tej dziedzinie jest wzrost low-code i no-code ERP, które umożliwiają optymalizowanie aplikacji wewnątrz organizacji. Przyszłe platformy ERP będą wyróżniać się konfigurowalnymi pulpitami, interfejsem zawierającym narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, na przykład chatboty. To wszystko sprawi, że dostęp do systemu będzie prostszy i bardziej elastyczny dla użytkownika.
Specjalizacja zamiast uniwersalizacji
W dobie powszechnej indywidualizacji rozwiązań, istotnego znaczenia nabierze dostosowanie ERP do zróżnicowanych potrzeb biznesowych. Stąd stawianie na architekturę modułową i dedykowane różnym branżom pakiety. Istotne przy tym będzie też otwarcie kodu, które ułatwi integracje z innymi technologiami, takimi jak IoT czy analityka procesów. Dwupoziomowa strategia ERP umożliwia dużym organizacjom, działającym w wielu lokalizacjach i oddziałach, integrację rozwiązań ERP warstwy 1 (przeznaczonych dla konglomeratów) z rozwiązaniami ERP warstwy 2 (przeznaczonymi dla średnich i mniejszych firm). Korzyści płynące z tej strategii obejmują możliwość skuteczniejszego zaspokojenia specyficznych potrzeb biznesowych i wymagań lokalnych. Jednocześnie pozwala ona na znaczne oszczędności kosztów wdrożenia, utrzymania i aktualizacji, a także poprawę doświadczeń użytkowników w całym ekosystemie.
– Systemy ERP ewoluują, a kierunki ich rozwoju będą wyznaczać takie trendy jak indywidualizacja, modułowość platform, integracja technologii, podnoszenie dostępności i cyberbezpieczeństwo. W najbliższym roku rozwój ten będzie kontynuowany. Krytycznym wyzwaniem dla większości firm będzie zatem integracja wybranych funkcjonalności w użytkowanych obecnie systemach, bez konieczności uciekania się do ryzykownych, drogich i czasochłonnych migracji, czy też aktualizacji – dodaje Filip Fludra z Exact Software Poland.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.