Komunikaty PR

XDR: nowy bat na hakerów

2021-10-20  |  01:00
Biuro prasowe

Jeszcze do niedawna ochrona urządzeń końcowych kojarzyła się przede wszystkim z oprogramowaniem antywirusowym. Wprawdzie antywirusy przeszły w ostatnich latach metamorfozę i powstrzymują dużo więcej złośliwego kodu niż kiedykolwiek, aczkolwiek wciąż nie radzą sobie z atakami bez plikowymi czy wielowektorowymi. Dlatego też kilka lat temu producenci wprowadzili zupełnie nowe narzędzie w postaci EDR (Endpoint Detection and Response). W odróżnieniu od antywirusów nie skupia się ono na identyfikacji złośliwego oprogramowania, lecz na detekcji nieprawidłowych działań. EDR zapewnia szczegółowy wgląd w strukturę IT przedsiębiorstwa i wszelkich działań realizowanych w firmowej sieci. Oprogramowanie tej klasy spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem na rynku, dlatego też producenci postanowili pójść za ciosem, wprowadzając na rynek systemy XDR (Extended Detection and Response).

 

Czym jest XDR?

Jak to zwykle bywa w przypadku wschodzącej kategorii technologii, niemal wszyscy dostawcy systemów bezpieczeństwa deklarują posiadanie takiego rozwiązania. Nie inaczej wygląda to w przypadku XDR. Dlatego też analitycy Forrester podjęli się definicji tej klasy oprogramowania, według której XDR jest wynikiem ewolucji EDR i optymalizuje wykrywanie zagrożeń, ich badanie oraz poszukiwanie w czasie rzeczywistym. Ponadto ujednolica i automatycznie koreluje informacje pochodzące z punktów końcowych, poczty elektronicznej, serwerów, obciążeń chmury i sieci.  Takie podejście pozwala na szybsze identyfikowanie zagrożeń i efektywniejsze analizowanie zdarzeń oraz reagowanie na przestrzeni wielu warstw zabezpieczeń. XDR jest zbudowany na infrastrukturze Big Data, co umożliwia korelację i automatyczną analizę przyczyn źródłowych w oparciu o szerszy kontekst, wychodzący poza telemetrię punktów końcowych.

 

Natywny XDR czy hybrydowy XDR

 

Forrester dzieli rozwiązania XDR na natywne oraz hybrydowe. Pierwsze z wymienionych opierają się na ścisłym dopasowaniu portfolio dostawcy i silniejszej integracji między własnymi elementami zapewniającymi telemetrię. Z kolei hybrydowe XDR bazuje na połączeniu autorskich systemów z zewnętrznymi dostawcami w celu zbierania danych telemetrycznych niezwiązanych z urządzeniami końcowymi. Natywny XDR jest szybszy we wdrożeniu, a tym samym zapewnia krótszy czas uzyskania korzyści. Rozwiązanie natywne oferuje wyższy stopień automatyzacji i jest łatwiejsze w obsłudze. Analitycy Forrester sugerują, że mniejsze organizacje z ograniczoną liczbą specjalistów ds. bezpieczeństwa powinny postawić na XDR natywny, zaś większe firmy z rozbudowanymi działami IT na hybrydowy.

 

  •  Najłatwiejszą ścieżką dla firm, które chcą rozpocząć pracę z XDR jest wdrożenie EDR i umożliwienie zespołowi ds. bezpieczeństwa stopniowej ewolucji poprzez dodawanie w razie potrzeby dodatkowych systemów telemetrycznych. Nasz system Bitdefender XEDR zaprojektowano z myślą o umożliwieniu użytkownikom dodawania telemetrii wykraczającej poza punkty końcowe. Pierwszym dodatkowym źródłem telemetrii wbudowanym w XEDR jest Bitdefender Network Sensor, który kontroluje zaszyfrowany lub nieszyfrowany ruch sieciowy przy użyciu kombinacji uczenia maszynowego, analizy zachowań i inteligencji zagrożeń. - wyjaśnia Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Analitycy w raporcie dotyczącym XDR wzięli pod lupę 29 dostawców systemów bezpieczeństwa.  Forrester prognozuje, że technologia XDR zastąpi w niezbyt odległej przyszłości systemy EDR, a w dłuższej perspektywie czasu oprogramowanie SIEM (Security Information and Event Management). 

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.