Zmienić świat metodą małych kroków
Zmiany klimatyczne to rzecz bezdyskusyjna. Chociaż wciąż wiele osób uważa, że jest to zjawisko odległe, już teraz coraz intensywniej odczuwamy jego skutki. Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu jest pod tym względem jednoznaczny. W dokumencie Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne naukowcy nie tylko biją na alarm w kwestii podjęcia natychmiastowych działań, ale jasno wskazują, że to człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu. Co może zrobić jednostka, by pomóc środowisku? Zacząć zmieniać świat – metodą małych kroków!
Codziennie, bezpośrednio lub w mediach, obserwujemy anomalie pogodowe, których skutki bywają tragiczne. Będą mieli rację wszyscy, którzy mówią, że katastrofy naturalne zdarzały się od zawsze, jednak wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje dookoła nas z odrobiną dystansu, żeby zauważyć, że nigdy nie występowały one w takiej częstotliwości i nasileniu.
Ekstremalnie wysokie temperatury, gwałtowne burze, niespotykane wichury, susze i potężne ulewy – to zjawiska, których coraz częściej, niestety, doświadczamy na własnej skórze. Ogromna ingerencja człowieka w środowisko naturalne – regulowanie rzek, betonowanie miast – dodatkowo powoduje, że naturalne zjawiska pogodowe mają nienaturalny przebieg. Wystarczy wspomnieć spustoszenie, jakiego niedawno dokonał w Niemczech, Holandii i Belgii szalejący żywioł. Skutki zmian klimatycznych przestały być pieśnią przyszłości, dzieją się tu i teraz i czas spojrzeć tej prawdzie w oczy.
Odpowiedzialność
Truizmem jest twierdzenie, że zmiany klimatyczne należy zatrzymać, ale aby to zrobić, należy… dokonać zmian. Na szczęście świadomość takiej potrzeby staje się globalna i coraz więcej organizacji angażuje się w prace na rzecz ziemi. W 2015 została przyjęta rezolucja przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ – Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Zostało wyznaczonych 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz 169 powiązanych z nimi zadań, które powinny być zrealizowane do 2030 roku.
Rozwiązania systemowe to dobry początek, jednak w walkę o klimat muszą zaangażować się również wielkie koncerny, których skala produkcji odbija się na środowisku naturalnym. Nie możemy jednak zapomnieć o najważniejszym – decyzje o zrobieniu czegoś dobrego dla zatrzymania zmian klimatycznych zapadają nie tylko na poziomie zarządów firm, ale także w każdym zaciszu domowym, w momencie zakręcenia wody podczas mycia zębów czy wyłączenia zbędnego oświetlenia.
Technologia w służbie środowisku
Brutalna prawda jest taka, że żadne odgórne rozwiązania nie przyniosą skutków, jeśli nie będą poparte działaniami oddolnymi. Wszyscy musimy się zaangażować, nawet jeśli wydaje się, że działania jednego człowieka mogą nic nie zmienić. Mogą – jeśli podejmie je każdy jeden człowiek. Problemem często jest to, że nawet jeśli ktoś czuje się odpowiedzialny za świat, w którym żyje, to nie wie jak może coś zmienić i od czego zacząć. Na szczęście istnieją narzędzia, które ułatwiają robienie czegoś dobrego dla ziemi razem.
- Dzisiaj każdy z nas może pomóc, wykonując chociaż jeden mały krok. To nie są frazesy, to rzeczywistość – to my wszyscy razem małymi krokami zmieniamy świat – mówi Victoria Iwanowska, pomysłodawczyni SmallStepMatters.com, jednej z wyspecjalizowanych platform, która pomaga właśnie zmieniać świat małymi krokami.
SmallStepMatters.com to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać mieszkańcy, aby wprowadzać lokalnie i globalnie małe zmiany, ale wykorzystywane w firmie przynosi dodatkowe korzyści, jeśli chodzi o integrację zespołu. Dzięki budowaniu społeczności, pracownikom m.in. dużo łatwiej zaangażować się w ekologiczne akcje firmy, sprawdzać ile litrów wody i drzew udało się oszczędzić dzięki zmianie nawyków w pracy. Można także zgłaszać własne pomysły, które przy osiągnięciu pewnej skali realnie wpływają na opóźnienie zmian klimatycznych. A to właśnie możliwość viralowego rozprzestrzenienia się danej akcji jest jednym z atutów SmallStepMatters.pl. Z drugiej strony, dla firmy jest to świetne narzędzie by łatwiej docierać do pracowników z komunikacją, efektywniej zarządzać akcjami CSR, czy też wprowadzać zmiany służące ochronie środowiska oraz redukcji stresu w organizacji.
- Poczucie sprawczości i możliwość działania już dziś, niezależnie od statusu społecznego, daje nam realne możliwości uratowania świata – dodaje Victoria Iwanowska. To poczucie sprawczości jest największą motywacją do dokonywania zmian. W tej materii każdy mały krok dla człowieka staje się skokiem dla ludzkości. Należy jedynie zacząć je stawiać, bo każdy mały krok się liczy.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.