Komunikaty PR

Jak #DajżeKompa obchodzi Dzień Dziecka? Przekazuje kolejne komputery!

2020-06-01  |  16:15
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

W walkę z wykluczeniem cyfrowym włączyło się wiele osób: firmy, osoby prywatne i lokalne media. Potrzeby są jednak wciąż ogromne. –  Do tej pory udało nam się zdobyć blisko 350 komputerów. Większość trafiła już do potrzebujących dzieci. Dziękujemy osobom i firmom, które przekazały swój zbędny sprzęt uczniom i przypominamy, że akcja trwa. Pomóc może każdy. Na stronie internetowej www.dajzekompa.pl zarejestrowało się w sumie ponad 1300 potrzebujących, a to znaczy, że brakuje nam jeszcze kilkuset komputerów – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, która patronuje całej akcji.

Dzieje się dużo dobrego!
W ostatnich dniach organizatorzy mają wiele powodów do radości. Firma Luxoft przekazała aż 100 komputerów i 200 monitorów, zaznaczając, że to jeszcze nie ostatnie słowo w sprawie ich udziału w akcji. 20 z komputerów przekazanych przez firmę zostanie dziś dostarczona dzieciom z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Krakowie. Placówka prowadzi internat i świetlicę. Mają sprzęt, ale stary i w większości niesprawny. ­– Bardzo cieszymy się, że możemy brać udział w tak wspaniałej inicjatywie i w tych trudnych czasach dać dzieciakom możliwość pracy i nauki z domu – mówi Łukasz Macuda, dyrektor zarządzający Luxoft Poland.

W akcję angażują się kolejne firmy. Swoje komputery przekazały: Intive, Compact Solutions, Grand Parade, Printbox i Altimi Solutions. Duża ilość komputerów wymaga specjalnego przewozu do firmy serwisującej, w czym pomaga lokalny Traficar. Chroniąc dane, przedsiębiorstwa często przekazują sprzęt bez dysków twardych, a niektóre z komputerów, które trafiają do #DajżeKompa wymagają uzupełnienia także o inne moduły. Znalazło się jednak na to rozwiązanie. Do grona współorganizatorów akcji niedawno dołączyła firma Zooplus, która nie tylko dała środki na zakup brakujących elementów, ale też bardzo aktywnie pomaga w działaniach całej akcji. Firma Koneser pomogła zwiększyć widoczność akcji w mieście, tworząc reklamy cyfrowe.

W tym miesiącu udało się także przekazać dużą ilość komputerów dla Szkoły Podstawowej nr 132 w Tyńcu. W wydarzeniu uczestniczyły lokalne media. – Mamy w domu jeden komputer i teraz korzystamy z niego wszyscy razem, jest nas trójka. Korzystaliśmy też z tableta, ale czasami pewne strony mi nie wchodziły – słyszymy w jednej z wypowiedzi dziecka nagranej na miejscu wydarzenia. Jedna z mam dodaje, że do tej pory mieli pożyczony komputer, teraz ich nauka z domu będzie ułatwiona. Wielu rodziców wypowiada się także na fanpage akcji, dziękując poprzez wiadomości, a także przesyłając zdjęcia dzieci uczących się przy nowym sprzęcie.

Darczyńcy pilnie poszukiwani

#DajżeKompa nadal szuka darczyńców oraz prosi o wsparcie. Choć akcja ma już swoje małe sukcesy potrzeby są wciąż ogromne. Pomóc może każdy, przedsiębiorca lub osoba prywatna. Minimalne wymagania nie są wygórowane, sprzęt musi działać i być w stanie obsłużyć podstawowe programy umożliwiające prace zdalną. Logistyką przedsięwzięcia zajmuje się akcja #DajżeKompa, do zadań darczyńcy należy jedynie zarejestrowanie się na stronie internetowej w zakładce „PODARUJ KOMPA”, zapakowanie sprzętu i nadanie go w najbliższym paczkomacie. Następnie komputery zostają wyczyszczone z danych i przygotowane do spełniania wymogów nauki zdalnej. Dzięki zweryfikowanym danym sprzęt trafia do najbardziej potrzebujących. Organizatorzy akcji apelują o wsparcie uczniów i nauczycieli. Co ważne, komputery pozostaną z nimi na zawsze i będą pomagały w efektywnej nauce, zmniejszając skalę wykluczenia cyfrowego w Polsce.

Jak to się zaczęło?

Akcja nabrała rozgłosu i tempa w kwietniu. Działania krakowskich firm-ochotników wspierane są cały czas przez Urząd Miasta Krakowa i Fundację Poland Business Run. Do współorganizatorów (Talent Alpha, BKode, Fixit, SSW Pragmatic Solutions, InPost oraz Zooplus) dołączają firmy, które w swoich zasobach mają znaczne ilości zbędnego, ale sprawnego sprzętu komputerowego. Akcja ma też wielu cichych bohaterów, ponieważ ogromną rolę w całym procesie przekazywania komputerów mają osoby prywatne.

– Zachęcam kolejnych przedsiębiorców i wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączania się do naszej akcji #DajżeKompa. Wielu z nas posiada nieużywane od miesięcy komputery czy tablety, którym możemy nie tylko dać drugie życie, ale przede wszystkim – pomogą one uczniom w ich edukacji – mówi Ewa Całus, Dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.

Więcej informacji na temat wysyłki sprzętu, minimalnych wymagań, a także kwestii prawnych na stronie www.dajzekompa.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Jak skutecznie nauczyć się języka obcego? Biuro prasowe
2024-04-16 | 17:00

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz?
Edukacja Przedsiębiorcza Warszawianka - spotkanie z Olgą Kozierowską
2024-04-16 | 14:00

Przedsiębiorcza Warszawianka - spotkanie z Olgą Kozierowską

Po krótkiej przerwie, w ramach inicjatywy Przedsiębiorcza Warszawianka, wracają  bezpłatne spotkania dla kobiet, które prowadzą swoje firmy lub myślą o ich
Edukacja Ruszyła IX edycja „Go4Poland – Wybierz Polskę!” Fundacji GPW
2024-04-11 | 09:15

Ruszyła IX edycja „Go4Poland – Wybierz Polskę!” Fundacji GPW

Trwa rekrutacja do IX edycji programu „Go4Poland – Wybierz Polskę!” realizowanego przez Fundację GPW. Celem projektu jest wsparcie polskich studentów i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Ochrona środowiska

Trwają prace nad szczegółami ścisłej ochrony 20 proc. lasów. Prawie gotowy jest także projekt ws. kontroli społecznej nad lasami

Postulat ochrony najcenniejszych lasów w Polsce znalazł się zarówno w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, jak i w umowie koalicyjnej zawartej po wyborach 15 października 2023 roku. W wyznaczonym terminie nie udało się dotrzymać wyborczej obietnicy, ale prace nad nowymi regulacjami przyspieszają. Wśród priorytetów jest objęcie ochroną 20 proc. lasów najbardziej cennych przyrodniczo i ustanowienie kontroli społecznej nad lasami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsultuje swoje pomysły z przedstawicielami różnych stron, m.in. z leśnikami, ekologami, branżą drzewną i samorządami.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.