Komunikaty PR

Jak wspierać lepszą równowagę płci w biznesie?

2021-03-08  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Według McKinsey na całym świecie utrata miejsc pracy przez kobiety spowodowana Covid-19 jest 1,8 razy większa niż mężczyzn. Ten sam raport mówi, że kobiety stanowią 39% globalnego zatrudnienia, ale odpowiadają za 54% wszystkich utraconych miejsc pracy. Ekonomiści z uniwersytetów w Cambridge, Oksfordzie i Zurychu stwierdzili, że kobiety traciły pracę o cztery punkty procentowe częściej niż mężczyźni, przy czym 17% kobiet zostało niedawno bezrobotnych (w porównaniu z 13% mężczyzn). Od wczesnych lat osiemdziesiątych nie widzieliśmy tak niskiego udziału kobiet na rynku pracy. Kiedy jednak zaczynamy myśleć o czasie po pandemii, mamy szansę stworzyć kobietom lepsze warunki. Co zatem mogą zrobić firmy, by tak się stało? Oto, od czego można zacząć:

  • Elastyczna praca zdalna   

Według ostatnich badań Citrix, tylko 12% osób chce wrócić do pracy w biurze po pandemii, a 62% uważa, że firmy, które nie oferują możliwości pracy zdalnej, stracą na tym. Elastyczna praca stała się imperatywem biznesowym, który może przynieść korzyści zarówno pracodawcom oraz pracownikom, niezależnie od płci.

Może mieć również potencjał dla kobiet. W 2019 roku brytyjskie biuro statystyki narodowej  (Office of National Statistics) potwierdziło, że kobiety są skłonne poświęcić część swojego wynagrodzenia, w zamian za krótsze dojazdy do pracy. Wykazano, że dłuższe dojazdy wiązały się z wyższymi zarobkami zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, lecz to właśnie kobiety spędzały o 20% mniej czasu na dojazdach. Ich wyeliminowanie prawdopodobnie spowodowałoby, że kobiety byłyby bardziej skłonne do podejmowania i akceptowania stanowisk, które wcześniej wykluczały ze względu na lokalizację biura.

  • Sprawiedliwe traktowanie pracy w niepełnym wymiarze godzin

Przechodzenie na niepełny etat i elastyczne godziny pracy jest coraz częstsze, gdy kobiety zostają matkami. Bywa jednak, że ​​taka zmiana wiąże się z mniejszymi wynagrodzeniami, mimo iż wyznaczony zakres obowiązków i oczekiwania pracodawcy są podobne do tych w pełnym wymiarze etatu. To nie tylko utrudnia karierę kobietom, ale może również prowadzić do wypalenia zawodowego i frustracji, pogłębiając dodatkowo różnicę w wynagrodzeniach obydwu płci.

Zastosowanie podejścia bardziej zorientowanego na cele pozwala, by elastyczni pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za wkład pracy i wyniki, a nie za konkretne godziny. Wycena wyników w odniesieniu do spędzonych godzin może przybrać formę elastycznej polityki pracy, skróconego tygodnia pracy lub też innych kombinacji, korzystnych dla obydwu stron.

  • Jednakowe wsparcie życia domowego kobiet oraz mężczyzn

Praca zdalna podczas lockdownu wielu osobom zrównoważyła pracę zarobkową, domowe obowiązki i opiekę nad dziećmi. Chociaż firmy nie mają kontroli nad tym, co dzieje się w domach pracowników, mają możliwość wspierania rodzin w znalezieniu większej równowagi płci.  

Ważnym elementem jest zaoferowanie równych warunków urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski staje się kwestią pracowniczą, a nie elementem stricte powiązanym z kobietą. Osoby decyzyjne (zwłaszcza mężczyźni) powinny zaakceptować działania podwładnych, tym bardziej, że często sami działają podobnie. Chodzi tu o ograniczanie wyjazdów ze względu na chęć uczestnictwa w szkolnych wydarzeniach dzieci czy minimalizowanie ilości wczesnych lub późnych spotkań biznesowych, które mogą kolidować z ich opieką. Odgórna akceptacja takich zachowań pozwala utrzymać odpowiednie zadowolenie pracowników, a także wpływa na ich efektywność, gdyż zestresowani ludzie są mniej wydajni.

  • Współpraca z innymi, oparta na kompetencjach, jako czynniku głównym

Jedną z korzyści migracji pracowników do pracy zdalnej jest demokratyzacja organizacji. Nawet w dużych firmach istnieje tendencja do zróżnicowania pracy między ludźmi w zależności od ich lokalizacji, co przejawia się w ściślejszej współpracy ludzi z jednego regionu. Jednak komunikacja z innymi np. poprzez rozmowy wideo może dać zarówno łatwiejszy dostęp do większej różnorodności myśli, jak i prowadzić do wyrównywania szans. W razie problemu można zwrócić się do tej osoby, która jest najlepszym specjalistą z danego obszaru, bez względu na miejsce jej pracy. Taki model działania jest szansą dla pracowników obydwu płci.

  • Akceptacja luk w życiorysach zawodowych

Wiele kobiet ma przerwy w swoich życiorysach zawodowych z powodu urlopów macierzyńskich i opieki nad dziećmi. Nie powinno to być przeszkodą w ich zatrudnieniu. Menedżerowie i rekruterzy powinni zastanowić się, jak mogą wspierać kobiety (ale też i mężczyzn) powracających na rynek pracy. Czy firma ma odpowiednie programy wspierające taki powrót, lub czy może zapewnić wsparcie tym osobom, które chcą się przekwalifikować.

Obecna sytuacja ekonomiczna może przyspieszyć pewne trendy, których urzeczywistnienie w innym przypadku zajęłoby znacznie więcej czasu. Ostatni raport Citrix „Praca 2035” wykazał, że pracownicy zdalni oraz kontraktowi będą stanowić większość siły roboczej do 2035 r. Możliwe zatem, że będziemy musieli zmienić nasze spojrzenie na ścieżki kariery wszystkich pracowników, niezależnie od płci.

Vicky Rentzepi, Regionalna Dyrektor na Europę Wschodnią w Citrix

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji Biuro prasowe
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na
Praca Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?
2025-05-21 | 08:00

Nie ma wakacji od prac sezonowych – trwają cały rok. Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?

Aż 67% pracowników sezonowych to kobiety – wbrew stereotypom o „męskiej pracy fizycznej”. Drugą największą grupę stanowią osoby w wieku 18-24 lata –

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.