Komunikaty PR

Jak wspierać lepszą równowagę płci w biznesie?

2021-03-08  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Według McKinsey na całym świecie utrata miejsc pracy przez kobiety spowodowana Covid-19 jest 1,8 razy większa niż mężczyzn. Ten sam raport mówi, że kobiety stanowią 39% globalnego zatrudnienia, ale odpowiadają za 54% wszystkich utraconych miejsc pracy. Ekonomiści z uniwersytetów w Cambridge, Oksfordzie i Zurychu stwierdzili, że kobiety traciły pracę o cztery punkty procentowe częściej niż mężczyźni, przy czym 17% kobiet zostało niedawno bezrobotnych (w porównaniu z 13% mężczyzn). Od wczesnych lat osiemdziesiątych nie widzieliśmy tak niskiego udziału kobiet na rynku pracy. Kiedy jednak zaczynamy myśleć o czasie po pandemii, mamy szansę stworzyć kobietom lepsze warunki. Co zatem mogą zrobić firmy, by tak się stało? Oto, od czego można zacząć:

  • Elastyczna praca zdalna   

Według ostatnich badań Citrix, tylko 12% osób chce wrócić do pracy w biurze po pandemii, a 62% uważa, że firmy, które nie oferują możliwości pracy zdalnej, stracą na tym. Elastyczna praca stała się imperatywem biznesowym, który może przynieść korzyści zarówno pracodawcom oraz pracownikom, niezależnie od płci.

Może mieć również potencjał dla kobiet. W 2019 roku brytyjskie biuro statystyki narodowej  (Office of National Statistics) potwierdziło, że kobiety są skłonne poświęcić część swojego wynagrodzenia, w zamian za krótsze dojazdy do pracy. Wykazano, że dłuższe dojazdy wiązały się z wyższymi zarobkami zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, lecz to właśnie kobiety spędzały o 20% mniej czasu na dojazdach. Ich wyeliminowanie prawdopodobnie spowodowałoby, że kobiety byłyby bardziej skłonne do podejmowania i akceptowania stanowisk, które wcześniej wykluczały ze względu na lokalizację biura.

  • Sprawiedliwe traktowanie pracy w niepełnym wymiarze godzin

Przechodzenie na niepełny etat i elastyczne godziny pracy jest coraz częstsze, gdy kobiety zostają matkami. Bywa jednak, że ​​taka zmiana wiąże się z mniejszymi wynagrodzeniami, mimo iż wyznaczony zakres obowiązków i oczekiwania pracodawcy są podobne do tych w pełnym wymiarze etatu. To nie tylko utrudnia karierę kobietom, ale może również prowadzić do wypalenia zawodowego i frustracji, pogłębiając dodatkowo różnicę w wynagrodzeniach obydwu płci.

Zastosowanie podejścia bardziej zorientowanego na cele pozwala, by elastyczni pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za wkład pracy i wyniki, a nie za konkretne godziny. Wycena wyników w odniesieniu do spędzonych godzin może przybrać formę elastycznej polityki pracy, skróconego tygodnia pracy lub też innych kombinacji, korzystnych dla obydwu stron.

  • Jednakowe wsparcie życia domowego kobiet oraz mężczyzn

Praca zdalna podczas lockdownu wielu osobom zrównoważyła pracę zarobkową, domowe obowiązki i opiekę nad dziećmi. Chociaż firmy nie mają kontroli nad tym, co dzieje się w domach pracowników, mają możliwość wspierania rodzin w znalezieniu większej równowagi płci.  

Ważnym elementem jest zaoferowanie równych warunków urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski staje się kwestią pracowniczą, a nie elementem stricte powiązanym z kobietą. Osoby decyzyjne (zwłaszcza mężczyźni) powinny zaakceptować działania podwładnych, tym bardziej, że często sami działają podobnie. Chodzi tu o ograniczanie wyjazdów ze względu na chęć uczestnictwa w szkolnych wydarzeniach dzieci czy minimalizowanie ilości wczesnych lub późnych spotkań biznesowych, które mogą kolidować z ich opieką. Odgórna akceptacja takich zachowań pozwala utrzymać odpowiednie zadowolenie pracowników, a także wpływa na ich efektywność, gdyż zestresowani ludzie są mniej wydajni.

  • Współpraca z innymi, oparta na kompetencjach, jako czynniku głównym

Jedną z korzyści migracji pracowników do pracy zdalnej jest demokratyzacja organizacji. Nawet w dużych firmach istnieje tendencja do zróżnicowania pracy między ludźmi w zależności od ich lokalizacji, co przejawia się w ściślejszej współpracy ludzi z jednego regionu. Jednak komunikacja z innymi np. poprzez rozmowy wideo może dać zarówno łatwiejszy dostęp do większej różnorodności myśli, jak i prowadzić do wyrównywania szans. W razie problemu można zwrócić się do tej osoby, która jest najlepszym specjalistą z danego obszaru, bez względu na miejsce jej pracy. Taki model działania jest szansą dla pracowników obydwu płci.

  • Akceptacja luk w życiorysach zawodowych

Wiele kobiet ma przerwy w swoich życiorysach zawodowych z powodu urlopów macierzyńskich i opieki nad dziećmi. Nie powinno to być przeszkodą w ich zatrudnieniu. Menedżerowie i rekruterzy powinni zastanowić się, jak mogą wspierać kobiety (ale też i mężczyzn) powracających na rynek pracy. Czy firma ma odpowiednie programy wspierające taki powrót, lub czy może zapewnić wsparcie tym osobom, które chcą się przekwalifikować.

Obecna sytuacja ekonomiczna może przyspieszyć pewne trendy, których urzeczywistnienie w innym przypadku zajęłoby znacznie więcej czasu. Ostatni raport Citrix „Praca 2035” wykazał, że pracownicy zdalni oraz kontraktowi będą stanowić większość siły roboczej do 2035 r. Możliwe zatem, że będziemy musieli zmienić nasze spojrzenie na ścieżki kariery wszystkich pracowników, niezależnie od płci.

Vicky Rentzepi, Regionalna Dyrektor na Europę Wschodnią w Citrix

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje Biuro prasowe
2025-04-30 | 06:00

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka
Praca Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie
2025-04-17 | 13:00

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Debatą byłych ministrów pracy zakończyło się premierowe EFNI Wiosna zorganizowane przez Konfederację Lewiatan pod hasłem „Przyszłość pracy, praca przyszłości”.
Praca Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
2025-04-10 | 17:00

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

1/3 firm w Polsce przekazuje benefity pozapłacowe  dla pracowników na Wielkanoc. Jest a to druga najbardziej popularna okazja w roku (po świętach Bożego Narodzenia)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.