Komunikaty PR

Jak zbudować ekosystem bezpiecznego miasta?

2022-05-24  |  13:56
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Kluczowym zadaniem organów bezpieczeństwa publicznego, ścigania czy służb ratowniczych jest ochrona mieszkańców miast. W związku z tym konieczne jest wdrażanie technologii wspierających je w tych wysiłkach, które nie tylko pomogą zwalczać przestępczość i zapewnić bezpieczeństwo obywateli, ale także umożliwić szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

 

Liczba smart city w Polsce rośnie, co pokazują analizy i rankingi. W 2021 roku Warszawa i Kraków zostały po raz kolejny sklasyfikowane w zestawieniu „Smart City Index”. Rok wcześniej, w rankingu „IESE Cities in Motion Index” oprócz Warszawy, wyróżniony został także Wrocław m.in. za wprowadzenie Inteligentnego Systemu Transportu. Podobne koncepcje są wprowadzane w większej liczbie polskich miast, np. w Poznaniu, Białymstoku, Rzeszowie i Tychach.

 

Tak dynamiczny rozwój skłania do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób, za pomocą dozoru wizyjnego, technologii audio i zaawansowanej analityki, można poprawić ogólne bezpieczeństwo w miastach, budując swoisty ekosystem inteligentnych rozwiązań.

 

Planowanie bezpieczeństwa publicznego

Jedną z kluczowych kwestii w przygotowaniu odpowiedniego systemu bezpieczeństwa jest opracowanie dobrego planu zarządzania incydentami. Podczas jego tworzenia, urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo publiczne mogą posłużyć się właśnie kamerami sieciowymi. W jaki sposób? Poprzez dużą liczbę urządzeń monitorujących wiele obszarów, w których ludzie, pojazdy i przedmioty są w ciągłym ruchu, każdego dnia generowana jest ogromna ilość danych. Ich analiza, za pomocą różnorakich pulpitów nawigacyjnych dostarcza wielu ważnych informacji, które umożliwiają decydentom szybkie planowanie w zakresie bezpieczeństwa publicznego, w tym ustalanie priorytetów, zasobów i budżetu.

 

„Dzięki kamerom sieciowym można, przykładowo, zaplanować cały system odstraszania intruzów. Wykorzystując możliwości dozoru, takie jak automatyczne ostrzeżenia dźwiękowe czy powiadamianie operatorów w czasie rzeczywistym o zaistniałej sytuacji, możliwe jest skuteczne zniechęcenie potencjalnego sprawcy od popełnienia przestępstwa, bez konieczności stosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie nie tylko potrafi maksymalnie przyspieszyć cały proces, ale także zoptymalizować zasoby budżetu miasta” – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.

 

System zarządzania tłumem

W trakcie pandemii, wszyscy przekonaliśmy się o tym, jak istotne jest sprawne liczenie osób przebywających w danym obiekcie i zapobieganie przepełnieniu. Tradycyjnie, zarządzanie tłumem wiąże się z wykorzystaniem monitoringu do zliczania ludzi w zatłoczonym miejscu i bieżące kontrolowanie sytuacji. Jednakże, łącząc dozór wizyjny z zaawansowaną analityką, możliwe jest wzniesienie tego typu systemu na wyższy poziom. Przykładem może być mecz piłkarski – po zakończeniu spotkania, kamery mogą rejestrować kibiców opuszczających obiekt, a analityka przechwyconego obrazu będzie w stanie wychwycić zatory w przepływie pieszych i zasygnalizować potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa.

 

Przygotowanie do wystąpienia sytuacji kryzysowej

W nagłych wypadkach liczy się każda sekunda. Służby ratunkowe i organy ścigania będą podejmować działania tak szybko, jak sprawnie działa system informujący o zdarzeniach. Na skuteczną reakcję składają się między innymi dwa czynniki – rozpoznanie sytuacji i wykrycie potencjalnych zagrożeń. To zadanie spoczywa na inteligentnych systemach audio i wideo, dzięki czemu ich operatorzy są w stanie skutecznie współpracować z policją i ratownikami, wspólnie śledząc i podejmując kluczowe decyzje w czasie rzeczywistym. Załóżmy, że został zgłoszony pożar – wtedy operator jest w stanie uzyskać dostęp do kamer znajdujących się w okolicy, aby uzyskać więcej szczegółów na temat tego, gdzie się on znajduje, w jakim tempie się rozprzestrzenia i czy na miejscu są poszkodowani. Następnie, dane te mogą zostać przekazane służbom przed przybyciem ich na miejsce zdarzenia, by zarządzanie zagrożeniem było skuteczne.

                                                                                         

„Sieciowe rozwiązania audio i wideo są naturalnym wsparciem policji, straży pożarnej czy ochrony zdrowia. Ponadto odgrywają kluczową rolę także w informowaniu lokalnych społeczności o zaistniałej sytuacji i skierowaniu ich z dala od niebezpiecznych miejsc. Na dodatek, systemy oparte na otwartej platformie pozwalają na wymianę danych pomiędzy obiektami prywatnymi i publicznymi, co znacznie może przyspieszyć przepływ informacji między operatorem systemu bezpieczeństwa miejskiego a obszarem prywatnym, np. halą produkcyjną” – dodaje Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Wsparcie w prowadzeniu dochodzeń

Dowody audio i wideo są jednymi z cenniejszych materiałów dla organów ścigania podczas prowadzenia śledztwa.  Dane te muszą jednak cechować się niezakłóconym dźwiękiem i obrazem – tak, aby nie było wątpliwości, kto i w jaki sposób popełnił dane wykroczenie. Dlatego też ekosystem miejski powinien być wyposażony w różnorodne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa: poczynając od kamer PTZ, które cechują się dużymi możliwościami zoomu optycznego, przez kamery nasobne, dostarczające dowodów „z pierwszej ręki”, po zaawansowaną analitykę IoT. Co więcej, poszerzenie nagrań o metadane pochodzące z analityki, obejmujące czas, kolory, rozmiary, kształty, współrzędne czy prędkość, np. auta, znacząco oszczędza czas i eliminuje konieczność ręcznego wertowania tysięcy klatek. Dodatkowo dozór wideo jest w stanie posłużyć organom ścigania do prowadzenia badań wzorców zachowań w czasie – gromadząc i agregując dane, takie jak natężenie i wzorce ruchu, statystyki zajętości miejsc czy czas przebywania. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na podejrzane sytuacje i niestandardowe zdarzenia, a w przyszłości optymalizacja danych przestrzeni tak, by miasto stało się jeszcze bezpieczniejsze.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Lexmark wyróżniony tytułem Lidera Zrównoważonego Biuro prasowe
2022-06-30 | 15:00

Lexmark wyróżniony tytułem Lidera Zrównoważonego

Firma Lexmark, globalny lider w dziedzinie przetwarzania obrazu i rozwiązań IoT, zyskała tytuł branżowego lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju według raportu Sustainability
IT i technologie Emisja akcji Illusion Ray SA: studio prezentuje pierwszą zapowiedź gry Wardogz
2022-06-30 | 14:00

Emisja akcji Illusion Ray SA: studio prezentuje pierwszą zapowiedź gry Wardogz

Studio gamingowe Illusion Ray SA udostępniło graczom pierwszy teaser gry Wardogz. Prezentacja efektów prac deweloperów ma miejsce w momencie trwającej emisji crowdfundingowej,
IT i technologie Sygnis wygrywa przetarg na dostawę mikroskopu o wartości prawie 6 mln zł
2022-06-30 | 12:00

Sygnis wygrywa przetarg na dostawę mikroskopu o wartości prawie 6 mln zł

Notowana na NewConnect deeptechowa spółka prowadząca projekty R&D w zakresie technologii hardware’owych wygrała przetarg na dostawę mikroskopu elektronowego typu LEEM dla

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Handel

Coraz większa niepewność w gospodarce zbiera żniwo. Liczba upadłości firm rośnie

– Czynników ryzyka w biznesie jest dziś tak wiele, że dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, sytuacja stała się nieprzewidywalna jak nigdy dotąd – mówi Tomasz Starus, prezes zarządu Allianz Trade w Polsce. Widać to w statystykach dotyczących niewypłacalności firm. W maju było ich o 17 proc. więcej niż rok temu i aż o 150 proc. więcej niż na początku pandemii. W całym roku może być ich o 12 proc. więcej w ujęciu rocznym, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, które są głównym partnerem gospodarczym dla polskich firm. Dlatego rodzime firmy muszą dziś działać zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania wobec kontrahentów, dokładniej analizować partnerów biznesowych oraz korzystać z narzędzi pozwalających zabezpieczyć się przed wzrostem ryzyka w biznesie.

Konsument

Członkostwo w Unii Europejskiej znacząco poprawiło polski system prawny. Zwiększyła się m.in. ochrona i bezpieczeństwo konsumentów

Wspólnota prawa w ramach UE ma przełożenie na życie zwykłych konsumentów. Od 2004 roku znacznie zwiększyła się bowiem ich ochrona wobec usługodawców i producentów. Unijne wymogi poprawiają także bezpieczeństwo żywności, samochodów i wielu innych towarów użytkowanych na co dzień przez Europejczyków i Polaków – wynika z raportu „Osiemnaście lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowanego przez In.Europa. Jak podkreślają jego autorzy, to także unijnej legislacji zawdzięczamy większe bezpieczeństwo energetyczne w czasie kryzysu w relacjach z Rosją.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.